Počelo učenje na daljinu: Časovi na RTS od 8 sati
1 min readZa osnovce nižih razreda organizovani su časovi matematike, srpskog jezika i svijeta oko nas.
Za učenike petog razreda organizovani su časovi srpskog jezika, matematike, biologije, istorije, geografije. Učenicima šestog razreda dodaje se fizika, a sedmacima i hemija.
Srednjoškolcima su nastavne jedinice i teme dostupne su na platformi RTS Planeta. Obaveza srednje škole je da na svom sajtu postavi baner sa svim linkovima na kojima se može pristupiti lekcijama i platformama za učenje.
Na RTS 3 se emituju posebno pripremljeni i adaptirani obrazovni sadržaj u skladu sa planom i programom nastave i učenja, koji se snimaju ovih dana u OŠ „Ivan Goran Kovačić“ u Beogradu. Predavači su učitelji i nastavnici iz svih škola u Beogradu.
Raspored časova za današnji program izašao je juče na sajtu Mnistarstva prosvete(www.rasporednastave.gov.rs). Praksa će biti da se na tom sajtu dan ranije objavljuje rapored časova, pišu Novosti
Za sve učenike od prvog do sedmog razreda emitovaće se obrazovni sadržaj u blokovima od po dva časa dnevno. Čas će trajati pola sata sa pauzom od po pet minuta.
Za učenike osmog razreda emitovaće se edukativni sadržaj u blokovima od po tri časa dnevno, od kojih će dva uvijek biti srpski jezik i matematika, a treći čas jedan od predmeta koji se polažu na završnom ispitu.
Svi emitovani časovi biće dostupni na platformi RTS Planeta, gdje se mogu naknadno i više puta pregledati, istog ili narednog dana. Operateri neće naplaćivati protok i prenos podataka za navedene edukativne sadržaje.
Učitelji i nastavnici biće u obavezi da prate i bileže podatke o napredovanju učenika tokom učenja na daljinu kroz domaće zadatke, vježbanje, provjere, projekte, prezentacije.
Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da će biti provjere znanja za učenike, kao i da se ne odustaje od male mature i da se za to uveliko pripremaju testovi.
„Neće se odustati od male mature, štampaju se testovi. Neće biti amnestije i da se u srednje škole upisuje kako ko hoće. Nastava na daljinu mora ozbiljno da se shvati“, rekao je Šarčević juče novinarima u Beogradu.
On je naglasio da se pregovara sa RTS-om da se program proširi i na RTS2 i da bi tada bilo prostora i za umjetničke časove, kao i za strane jezike.
Za studente će svaki fakultet organizovati onlajn nastavu. Pojedini fakulteti već imaju akreditovane onlajn studijske programe, neki imaju tehniku da snimaju emisije i postavljanje na platforme, ali svi su u obavezi da održavati komunikacviju sa studentima mejlom.
Raseljavaju se i studentski domovi. Većina je još juče napustila sobe i otišli su kući. Za mali broj studenat država je u obavezi da se pobrine i da im obezbedi smještaj, a to su studenti iz programu “Svijet u Srbiji“.
Pročitajte JOŠ:
Odluka RIK: Sve izborne radnje odložene dok ne prođe vanredno stanje
Adelung, a ne Vuk
Stvarno mi nije jasno zašto se ovako brukamo?
Glupost je pričati da je Vuk smislio princip „piši kao što govoriš“, on ga je sproveo, a princip je Adelungov. Mi smo to u srednjoj školi tako učili.
Čak ni reforma azbuke, za izbacivanjem pismena dvoglasa i poluglasa nije Vukovo delo, već je Mrkaljevo. I ovo je Vuk realizovao, ali ideje nisu bile njegove u oba slučaja.
Fotografija koja ilustruje ovaj tekst na najbolji način pokazuje da je Srbija zemlja laži u kojoj sistematski i institucionalno lažu svi – od učitelja do predsjednika. Vuk Karadžić nije izmislio princip ‘piši kao što govoriš…’ već je to ortografski princip koji je izmislio Johan Kristof Adelung, njemački gramatičar i filolog.