IN4S

IN4S portal

Podgorica zatrla tragove svog zaštitnika

1 min read
Danas se slavi Sveti Marko, apostol koji je napisao prvo jevanđelje, a Podgoričani imaju razlog više da ga slave jer je zaštitnik njihovog grada. No, podgorička opština je 1958. godine uništila poslednje tragove manastira posvećenog ovom svecu

Kapija manastira Svetog Marka, snimljena sredinom 50-tih godina, neposredno prije rušenja

Piše: Donko Rakočević

Danas se slavi Sveti Marko, apostol koji je napisao prvo jevanđelje, a Podgoričani imaju razlog više da ga slave jer je zaštitnik njihovog grada. No, podgorička opština je 1958. godine uništila poslednje tragove manastira posvećenog ovom svecu

Hristov učenik, apostol i jevanđelist Marko je zaštitnik Podgorice, a u Draču u Staroj varoši postojao je manastir posvećen ovom svecu. Manastir je porušen za vrijeme osmanskih osvajanja, a sve do početka 20. vijeka postojali su njegovi ostaci. Poslednja kapija manastira srušena je 1958. godine.

Spomen na svetinju i manastir čuva porodica Đečević, koja svake godine (od 1992.) dočekuje mitropolita, sveštenstvo i litiju riječima dobrodošlice.

Velika kapija se pominje u literaturi kao ostatak manastirskog kompleksa. Dragica Đurašević-Miljić je naziva “monumentalnom manastirskom kapijom”.

-Opština je 1958. godine donijela uredbu da se ruše zidovi, oko tri metra visine, i to je tada sve srušeno – svjedočio je Halit Đečević. – Došao je jedan čovjek, koga neću imenovati, i odnio sav klesani kamen.

Srušeni su tada i oni zidovi, na kojima su se nalazili blokovi sa tragovima ikona, koje je 1886. pomenuo dr Petar Miljanić u “Glasu Crnogorca”.

O isklesanim znamenjima na ogradi ispred kuća Ujkaševića svjedočanstvo je ostavio i Maksim Šobajić. “Nad okruglim vratima ozgo u starom bedemu, u svodu, vide se 10 mermernih ikona, sa slikama svetaca u pločama izrezanih, za koje narod priča da su to apostoli. Ljudi pričaju da su bila još dva sa strana, ali da su namjerno izgrebani i da im je zatrt trag“ (Starine u Zeti, 1892, str. 60).

Kapija i ikone su dakle preživjele otomansko doba, ali nijesu opštinsku uredbu.

Jedna od najljepših i najstarijih starovaroških kuća, građena u poluorijentalnom stilu, zvana Čardak Đečevića, nalazila se pored raskršća ulice Đečevića i Džan ulice, za koju su neki autori tvrdili da je podignuta na temeljima nekadašnjeg hrišćanskog manastira (crkve) Drpe (Drepa), u kojem je, prema mišljenju nekih istoričara, bilo sjedište prve Zetske episkopije, koju je osnovao Rastko Nemanjić, alijas Sveti Sava.

Potonji ostaci te kuće su (što od zuba vremena, što od posljedica bombardovanja Podgorice) „nestali“ sredinom minuloga vijeka, mada i danas – u podrumu i dvorištu postojeće kuće Đečevića – ima tragova negdašnjega vjerskoga objekta.

Polazeći od predanja da je tu bio manastir Drpe, pravoslavno sveštenstvo i vjernici priređivali su svakog 8. maja, na Markovdan, svečarsku vjersku povorku – litiju – koja je tada polazila od Manastira Dajbabe, sa molebanom na lokalitetu negdašnjega manastira Drpe, odnosno kod Čardaka Đečevića, gdje su ih dočekivali predstavnici te stare podgoričke familije, sve do Drugog svjetskog rata. Taj običaj je, 1992. godine, obnovio mitropolit Amfilohije, s tim što sada litija polazi ispred crkve sv. Đorđa.

(Portal Sedmica)

Pročitajte JOŠ:

Neznanje ili korupcija: Deficit budžeta u prvom kvartalu 77 miliona evra

Podjelite tekst putem:

10 thoughts on “Podgorica zatrla tragove svog zaštitnika

  1. DA JE VJEČNA PRIMORSKO-ZAGORSKA SRBIJA KAO I SVA SRBIJA OD MORA SINJEGA DO SUBOTICE, SAVE I DUNAVA!!!!!!!!!!!

    13
  2. Komunjare ruše svetinje, bilo na Lovćenu, bilo u PG, a žele i na Rumiji, M. Prevlaci… ali i grade. Grade spomenik Titu u 21. vijeku, kada ga se svako normalan stidi, u eks Titogradu, koji je isti Tito, dao sravniti sa zemljom. Čudan neki svijet. I dobro je da nismo više ista nacije jer sa takvim spodobama zaista nije ugodno dijeliti išta.

    27
    1. Njegovo preosveštenstvo Episkop zahumsko-hercegovački g. Dimitrije, zajedno sa sveštenstvom i monaštvom, u ime svih eparhiota Eparhije zahumsko-hercegovačke, uputio je pismo podrške i saosećanja Župnom uredu Svetog Jakova u Međugorju, a nakon saznanja da su članovi te obitelji, kao i pojedini štićenici Majčinog sela, oboleli usled pandemije bolesti Njegovo preosveštenstvo Episkop zahumsko-hercegovački g. Dimitrije, zajedno sa sveštenstvom i monaštvom, u ime svih eparhiota Eparhije zahumsko-hercegovačke, uputio je pismo podrške i saosećanja Župnom uredu Svetog Jakova u Međugorju, a nakon saznanja da su članovi te obitelji, kao i pojedini štićenici Majčinog sela, oboleli usled pandemije bolesti Covid-2019, i da su od infekcije virusom ugroženi i Čitluk i Brotnjo., i da su od infekcije virusom ugroženi i Čitluk i Brotnjo. Znate li vi šta je Mešugorje i kome sućut izjavljujete !?

      13
  3. kad su zabranili okupljanja, litije, ja ne mislim da je pekršeno ako od crkve SVETOG ĐORĐA do kuće ĐEČEVIĆA pođe sam onaj kojega su uvijek lijepo dočekali

    14
    2
  4. nije vama zbog marka…no da velicate nemanjice okupatore….trijeb se uvijek vraca na mjesto trijeba….

    2
    49
    1. spela, tvoj agnosticizam ili tvoju vjeru, šta god da vjeruješ ili ne vjeruješ, mi poštujemo, poštuj i ti našu vjeru, poštuj naše sveto pravoslavlje. A mi ćemo da slavimo Svetog Marka i “okupatore“ Nemanjiće i “okupatore“ Petroviće, utemeljitelje države Crne Gore – Njegoša, Svetog Tajnovidca Lovćenskoga, i Svetog Petra Cetinjskog, i Svetog Vasilija Ostroškog, slava mu i milost, “okupatora“ iz Hercegovine.

      26
    2. Spela
      sto lupetas ,Zeta je postojbina Nemanjica ,tu je rodjen rodonacelnik dinastije Stefan Nemanja.
      Ako je on strani okupator a ko je onda domaci narod Podgorice.

      10

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *