Подржали Предлог закона о националним симболима
1 min read
Чланови Законодавног одбора подржали су данас, већином гласова, Предлог закона о избору, употреби и јавном истицању националних симбола.
Предлог закона подржали су посланици Демократске партије социјалиста, Социјалдемократске партије, Социјалистичке народне партије и Позитивне, против су била два посланика Демократског фронта, док је један члан тог савеза био уздржан.
Министар за људска и мањинска права, Суад Нумановић, рекао је да се Законом омогућава припадницима мањинских народа и других мањинских националних заједница, народима као колективитетима, избор и употреба њихових националних симбола.
„Као мултиетничка држава Црна Гора има своје државне симболе који је представљају и изражавају пропадност Црној Гори, а националним симболима се изражава национални идентитет“, казао је Нумановић.
Према његовим ријечима, Предлогом закона се дефинише избор, употреба и истицање националних симбола, како јавно тако и приватно, и јасно се дефинише ситуација када је употреба симбола забрањена.
„У основним одредбама Предлога закона дефинисано је да се о националним симболима сматрају они које припадници мањинских народа и других националних мањинских заједница у Црној Гори употребљавају за изражавање свог национаолног идентитета“, навео је Нумановић.
Посланик ДФ-а Емило Лабудовић рекао је да има дилему која проистиче из стања односа у националним савјетима који би, како је навео, по том Предлогу закона требало да дефинишу шта су национални симболи појединих националх заједница у Црној Гори.
„Прво, ми немамо дефиницију ни у Уставу нити у било којем другом закону ко су мањине. И тамо гдје су конституисани национални савјети није дефинисано да ли су конституисани као мањински или само национални, па се у једној варијанти јављају као национални, а у другој као мањиски, кад треба узети новац“, казао је Лабудовић.
Он је рекао да док у Уставу и неком другом закону не буде дефинисано темељна одредница које су националне мањине, заједнице, каква су њихова права и њихов статус, „сви други закони, све друге одредбе које регулишу тај статус наилазе у старту на дилему“.
Нумановић је рекао да је Скупштина имала могућност за одређивање ко су националне мањине која, како је казао, приликом доношења Закона о мањинским правима и слободама „није искористила то право“.
Посланик ДПС-а Луиђ Шкреља питао је Нумановића да му појасни да ли појединац има право током приватних прослава да истиче националне симболе, и да ли је обавезно да се у свакој прилици национални симбол истиче уз државни симбол.
Нумановић је рекао да је Предлогом закона јасно прецизирано кад се могу национални симболи употријебити уз државне, наводећи да државни симболи имају примат. „Не може да се употријеби национални без државног, а да се то не казни“, навео је Нумановић.
Како је казао, законом је јасно предвиђено да појединци на приватним прославама имају право да истичу своје националне симболе, појашњавајући да у тим ситуацијама није обавезна употреба државних симбола.
Посланик ДФ-а Владислав Бојовић рекао је да је основна дилема да ли може да се говори о усклађености Предлога закона са Уставом, ако највишим правним актом није дефинисано ко су националне мањине у Црној Гори.
„Сматрам да је неприхватљиво да министар за људска и мањинска права није у стању да нам данас саопшти на које се то народе овај Закон односи“, казао је Бојовић.
Он је упитао Нумановића може ли да му каже које су то националне мањине у Црној Гори на које се Предлог закона односи.
Нумановић је рекао да би промјена Устава произвела промјену читавог сета других закона, наводећи да се Предлог закона до промјене Устава може донијети.
Он је казао да Закон о мањинским правима и слободама јасно дефинише ко су припадници националних мањина. „Тај Закон је дао могућност да свако ко се препозна може да формира националне савјете као припадник националне мањине“.
Радован Обрадовић из ДПС-а оцијенио је да је Предлог закона коректан и да квалитетно рјешава питање избора, употребе и јавног истицања националних симбола.
Чланови Одбора подржали су, већином гласова, и Предлог закона о спрјечавању прања новца и финасирања тероризма.
Посланици ДПС-а и СДП-а су гласали за Предлог закона, ДФ је био против, док су уздржани били посланици СНП-а.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

