Podržati predlog o zastupljenosti žena na listama
1 min read
Grupa nevladinih organizacija pozvala je političke partije da pokažu punu odgovornost i podrže predlog izmjena Zakona o izboru odbornika i poslanika kojima će biti obezbijeđeno da jedno od tri mjesta na izbornim listama pripadne ženama.
,,Pozivamo političke partije i njihove predstavnike u Skupštini da pokažu punu odgovornost i glasaju za amandman koji je podnijela Socijalistička narodna partija, a koji u potpunosti odražava naše zahtjeve, kao i zahtjeve međunarodne zajednice”, navodi se u saopštenju tih nevladinih organizacija.
Organizacija Centar za ženska prava inicirala je, a grupa od 16 NVO podržala Predlog izmjena Zakona o izboru odbornika i poslanika, koji je upućen predsjedniku Skupštine, Radnoj grupi za izgradnju povjerenja u izborni proces, predsjednicima parlamentarnih političkih partija, kojim kojim se zahtijeva da jedno od tri mjesta pripada ženama na izbornim listama.
U ovim NVO smatraju da se da pitanje političke participacije žena i snažnije uključivanje predstavnica većinskog dijela stanovništva Crne Gore ostaje jednako marginalizovano kao da se živi u retrogradnom i krajnje konzervativnom društvu, a ne u državi koja pretenduje na članstvo u Evropskoj uniji.
,,Pored ovih zakona, predstavnici vlasti su se ponovo oglušili o brojne jasno istaknute preporuke Evropske komisije, Evropskog parlamenta, OEBSa, Savjeta za ljudska prava UN-a koje se odnose na povećanje učešća žena u javnom i političkom životu”, upozorile su NVO.
Predstavnici vlasti unaprijed znali da neće donijeti promjenu
Prema njihovim riječima, vladajuća partija u Crnoj Gori se brojnim akcionim planovima kontinuirano obavezuje na suštinske promjene i aktivno rješavanje problema političke participacije žena, a zapravo opstuira čitav proces već više od deceniju.
Oni su podsjetili da su izmjene Izbornog zakona 2011. godine u Zakon o izboru odbornika i poslanika uvrstile kvote, tako da su predstavnici vlasti unaprijed znali da neće donijeti suštinsku promjenu i povećati broj žena u parlamentu.
,,Uvođenjem takvih kvota dobili smo uvećanje od neznatnih četiri odsto, pa danas nešto manje od 15 odsto žena ima priliku da učestvuje u odlučivanju. Ovo nas čini najgore pozicioniranom zemljom u čitavom regionu i svrstava u red sa krajnje nerazvijenim zemljama poput Somalije i Nigerije”, ukazale su NVO.
,,To maskiraju manipulacijama poput tvrdnji da je u pitanju proces za koji je potrebno vrijeme, da nema dovoljno žena koje su sposobne ili spremne da se bave politikom i slično”, navodi se u saopštenju.
NVO smatraju da će DPS odlučivati o tome da li će predlog dobiti dvotrećinsku većinu.
,,Aktuelne izmjene izbornog zakonodavstva su ključni momenat i rijetka prilika da se nešto učini po ovom pitanju, pa smo mi – nevladine organizacije, ombudsman i SNP uputile predlog amandmana koji bi osigurao da jedno od tri mjesta na izbornim listama pripadne ženama, i da 30 odsto žena na listama dobije stvarnu šansu da bude izabrano”, pojasnili su iz tih NVO.
Kako su naveli, taj zahtjev su trenutno podržale samo tri političke partije – SNP, Pozitivna Crna Gora i Bošnjačka stranka, ,,što znači da će punu odgovornost za veće učešće žena u odlučivanju snositi vladajuća partija”.
Oni su pozvali i žene koje čine većinu glasačkog tijela u Crnoj Gori, da budu aktivne, da posmatraju proces i da ne glasaju za političke partije koje ne rade u njihovom interesu i ne vide ih kao važne i sposobne da odlučuju.