Покрет за Пљевља: 54. МОСИ одржане у Тунгузији
1 min readРуковођени олимпијским правилом да не треба ратовати, чак ни саопштењима, у вријеме игара, уздржали смо се од коментара неких појава, које просто боду очи. По начину на који су црногорски електронски и штампани медији извјештавали са 54-их МОСИ, одржаних у Пљевљима од 5. до 9. јула, прије би се рекло да су игре одржане у Тунгузији. Наиме, дан након отварања игара са преко 2400 учесника из 32 града, ни једне дневне новине у Црној Гори нису регистровале поменути догађај, саопштили су данас из Покрета за Пљевља.
„Чињеница да Министарство спорта није дало ни жуте банке за финансирање игара и да министар Јановић није присуствовао свечаном отварању, најбоље говори о односу црногорског режима према сјеверу Црне Горе, и самој идеји међуопштинских игара. Наиме, у вријеме Југославије и постојања Међурепубличке заједнице за културно-просвјетну дјелатност, чије је сједиште било у Пљевљима, а формирале је општине које се данас такмиче на МОСИ играма, важио је политички и културни принцип „ТРОМЕЂА БЕЗ МЕЂА“. То је оно што не одговара актуелном режиму, који би најрадије укинуо МОСИ игре и оградио сјевер Црне Горе од Србије,“ нагласили су из Покрета за Пљевља и додали:
„Тако се у центру церемоније отварања МОСИ, у одсуству актуелног министра спорта, незаслужено нашао НАТО министар војске Црне Горе господин Предраг Бошковић, иначе наше горе, давно пожућели лист. То је човјек који се ‘прославио’ изјавом да је војска Црне Горе, са свих 500 војника и 1500 подофицира и официра, спремна да, ако то затражи НАТО, ратује против Срба на Косову и Метохији. Захваљујући особини да камелеонски мијења своја политичка увјерења, од носиоца прстена са монограмом Светога Саве, преко пет различитих министарстава, и то искључиво у владама Мила Ђукановића, стигао је до министра војног спремног да ратује против народа Светог Саве.“
Они су напоменули да је сам церемонијал отварања обиљежен неким неопростивим грешкама, те да ће због недостатка простора скренути пажњу само на неке:
„Официјелни спикер је приликом свечаног дефилеа учесника игара саопштио податак да је у вријеме Краљевине Црне Горе отворена Гимназија у Пљевљима, што би подразумијевало и пресудну улогу у отварању Српске гимназије, како се звала 1901. године када је почела са радом. И пљеваљски врапци знају да је Српску гимназију у Пљевљима отворила и финансирала влада Србије.
Наглашавајући улогу појединих породица у развоју спорта у Пљевљима, спикер је поменуо само три породице, ваљда руководећи се припадношћу ДПС-у, као најважнијим критеријумом. Не спорећи њихову улогу не можемо а да не истакнемо поједине спортске породице чија је улога и значај у развоју пљеваљског спорта, па и самих МОСИ незаобилазна. Браћа Предраг и Ненад Перуничић играли су рукомет за Рудар, Партизан, Црвену Звезду, репрезентацију Југославије и највеће тимове у Европи. Ненад је проглашен за најбољег рукометаша свијета када је са њемачким Килом освојио Куп шампиона Европе.
Породица Драгашевић дала је плејаду спортиста: атлетичаре Славка, Димитрија-Дика и Лабуда-Лалана, фудбалере Константина-Кола, Мила и Здравка, атлетичарку и кошаркашицу Наду и кошаркашицу Миру. Сви су били учесници МОСИ игара, а Славко репрезентативац Југославије, вишеструки првак и рекордер на 100, 200 и 4×100 м (штафета) у дресу Звезде и Партизана, учесник бројних свјетских и европских такмичења.
Породицу Нухановић прославили су бројни спортисти: Ремзо, најбољи фудбалер „Јакића“ и најсвестранији спортиста Пљеваља у своје вријеме, јер је играо и кошарку и рукомет, а бавио се и гимнастиком. Кошарку су играли Хазбо, Зарка и Шехрија-Саша.
И на крају гријех би био не поменути бројне спортисте из породице Дамјановић: Миле рукометаш Рудара из славне генерације која је играла у Првој лиги Југославије, Јован-Јоја фудбалер Рудара и Сутјеске, играо у Првој и Другој савезној лиги Југославије, Драган фудбалер Рудара и Босне, Новак-Ноца кошаркаш и атлетичар, првак Црне Горе и МОСИ у скоку у даљ, 15 пута учествовао на МОСИ играма, Мира гимнастичарка,“ навели су из Покрета за Пљевља и истакли:
„И као шлаг на торту био је сам чин проглашења игара отвореним, јер је незабиљежено да предсједник Општине поздравља учеснике, а предсједник Скупштине проглашава игре отвореним. Но не треба се ничему чудити, кад политика уплете своје прсте. ‘Даме и господе’ видимо се у Прибоју на 55-им МОСИ у јулу 2018. године.“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Bravo. Sve u tekstu je ziva istina.