ИН4С

ИН4С портал

Пола вијека од смрти највеће женске звијезде у историји рокенрола: Џенис Џоплин

1 min read

Фото: Jim Marshall

НА данашњи дан, пре округло 50 година, преминула је рок певачица Џенис Џоплин, али се њене песме, у којима је снажним, храпавим и заповедничким гласом изражавала најдубље емоције попут бола, беса или слободе, слушају и данас.
Хипи краљица шоу-бизниса била је највећа женска звезда у историји рокенрола, када је пронађена мртва поред кревета 4. октобра 1970. у соби 105 некадашњег хотела „Лендмарк“ у Холивуду. Преминула је од предозирања хероином и великим количинама алкохола у 27. години, само три недеље након што је гитариста Джими Хендрикс умро у Лондону и девет месеци пре него што је Джим Морисон преминуо у Паризу. Све троје су чланови Клуба 27, све троје су преминули на врхунцу каријере, у 27. години.

Каријеру је Дженис почела раних шездесетих као фолк и блуз певачица по клубовима Сан Франциска. Узори су јој били Отис Рединг, Беси Смит, Били Холидеј, Реј Чарлс, Тина Тарнер и Арета Френклин. Нико није очекивао од беле девојке из Порт Артура у Тексасу, огрнуте психоделичним перлицама, наруквицама и перјем, да пева сирови блуз, гласом одавно натопљеним никотином. Нјен трајни утицај и популарност могу се приписати сировим, оригиналним и заводљивим наступима. На сцени је била енергична, зној јој је летео са лица док је певала. Опсегом гласа од три октаве, режала је, јаукала и вриштала, како би изразила сирове емоције. Био је то спој буке и тона, вокални преокрети, што се најбоље види у њеној песми Piece of my heart 1968. У краткој професионалној каријери, која је потрајала само четири године, објавила је четири студијска албума (последњи „Бисер“ издат је постхумно), а неки од њених највећих хитова били су „Down on me, Cry baby, Maybe, Mercedes benz, Me and Bobby McGee...

Мада није била класична лепотица, Џоплинова је била секс-симбол. На концертима је из ње исијавала сексуалност. Ипак, била је рањива и говорила је како на сцени води љубав са 25.000 различитих људи, а када се концерт заврши, кући иде – сама. Људи су волели Џенис, и мушкарци и жене. Била је отелотворење слободног духа шездесетих, дивља, секси, паметна и духовита. Имала је много љубавника, међу којима су били и Рон Мекернан из групе „Грејтфул дед“, Кантри Джо Мекдоналд из „Кантри Џо енд д фиш“, Леонард Коен чија песма „Челси хотел бр. 2“ говори о афери са Џенис, глумац Крис Кристоферсон, водитељ Дик Кавет…

Читавог живота је очајнички желела да удовољи родитељима. Чак и када је постала звезда, писала им је у писмима да се „извињава што је била толико лоша“. Неколико месеци пред смрт, платила је да се на необележеном гробу у Филаделфији, где је сахрањена царица блуза Беси Смит, један од њених највећих узора, подигне надгробни споменик. Дженис Джоплин је кремирана, а њен пепео расут је из авиона по Тихом океану. Рокенрол кућа славних у Кливленду уврстила је Дженис на своју листу највећих рок извођача у историји 1995, а 2005. јој је постхумно додељен Греми за животно дело

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Пола вијека од смрти највеће женске звијезде у историји рокенрола: Џенис Џоплин

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy