Полиција није знала гдје је притворени тужилац
Службеници полиције јуче ујутру безуспјешно су на кућној адреси тражили оптуженог Сашу Чађеновића, не знајући да му је Виши суд дозволио да због породичних обавеза привремено напусти објекат становања.
Из Вишег суда и Управе полиције нису одговорили на питања Вијести о том случају, односно због чега институција којом руководи Зоран Брђанин није обавијештена о одлуци суда.
Чађеновић је морао напустити стан због једногодишњег помена члану уже фамилије.
“Одобрава се Чађеновић Саши, према којем су одређене мјере надзора рјешењем Вишег суда у Подгорици Квс.број 477/24 од 11. 7. 2024. године и то: забрана напуштања стана и просторија које су у функционалној вези са станом, која се има контролисати електронским надзором, на адреси… у Подгорици, у којем оптужени мора боравити док траје ова мјера и за које вријеме се не смије удаљавати ван просторија мјеста становања, осим по позиву суда, да може привремено напустити стан ради обиљежавања једногодишњег помена… у селу Брскут, Општина Подгорица дана 12. 9. 2024. године од 08,00 до 18,00 часова”, наводи се у рјешењу Вишег суда којим руководи Зоран Радовић.
Они, међутим, до закључења овог броја Вијести нису одговорили на питања – да ли су о одобрењу Чађеновићу обавијестили Управу полиције, чији службеници су задужени да провјеравају поштује ли бивши специјални тужилац изречене судске мјере…
Ни из Управе полиције нису одговорили да ли и колико често њихови службеници провјеравају поштује ли Чађеновић мјеру забране напуштања стана, односно кућног притвора.
“Ако да, јесу ли јутрос службеници УП контролисали да ли је Чађеновић у свом стану и јесу ли га тамо затекли? Ако није тамо затечен, да ли је о томе обавијештен надлежни државни орган – Виши суд у Подгорици”, нека су од питања новинара Вијести.
Незванични извор Вијести из те службе рекао је да су полицијски службеници били у редовном обиласку Чађеновића који је у кућном притвору, али да га нису нашли.
“Све смо блокирали, али накнадно је утврђено да Чађеновић има одобрење. О томе нас, међутим, нико претходно није обавијестио”, казао је саговорник листа из врха Управе полиције.
Вијестима је почетком августа из УП речено да службеници те институције више пута дневно обилазе оне којима су изречене мјере кућног притвора, наводећи да се још није догодило да неко од бивших функционера, попут директорице Агенције за спречавање корупције (АСК) Јелене Перовић или бившег првог човјека Управе полиције Веселина Вељовића, прекрши ту мјеру.
“Ниједно лице којем је одређена мјера забрана напуштања стана и просторија до овог момента није прекршило изречену мјеру”, тврдили су из Управе полиције.
Прецизирали су тада да “полицијски службеници свакодневно, и по више пута, врше обилазак мјеста боравка лица којима је одређена мјера кућног притвора о чему се сачињавају службене забиљешке и воде евиденције”.
“Службеници Управе полиције анагажовани у дијелу праћења реализације мјера надзора које доносе државни органи, у складу са планским активностима, предузимају мјере и радње из своје надлежности у циљу праћења истих”, казали су из УП.
Закон дозвољава суду да окривљеног пошаље кући, али уз контролу његовог кретања помоћу такозване наногице.
Из подгоричког Вишег суда недавно су казали “Вијестима” да су у великом броју случајева принуђени да окривљенима одређују притвор у недостатку техничких услова за контролисање оних којима изрекну мјеру забране напуштања стана.
Саопштили су то одговарајући на питања о мјерама које прописује Закон о кривичном поступку (ЗКП), када постоји могућност опструкције кривичног поступка у случају бјекства окривљеног.
“Наиме, претходно наведена мјера надзора уз контролу електронским надзором је предвиђена законом као средство обезбјеђења несметаног вођења поступка, претходно цитираном законском одредбом, и као таква је одличан супститут притвору, као најтежој мјери ограничења слободе, међутим у недостатку техничких услова за спровођење исте, суд је принуђен да у великом броју случајева одређује притворе”, казали су раније из суда.
Објаснили су тада да је познато да Министарство правде посједује електронске уређаје за праћење извршења казне затвора у просторијама за становање: “Док уређаји за котролу мјера надзора још увијек нису обезбијеђени, према информацијама којима располаже овај суд, а што сматрамо да је заиста неопходно обезбиједити како би ове мјере биле примјењиве и у пракси”, објаснили су из Вишег суда у Подгорици.
Законом о кривичном поступку предвиђене су алтернативне мјере притвору, уколико “постоје околности које указују да би окривљени могао побјећи, сакрити се, отићи у непознато мјесто или у другу државу или ометати вођење кривичног поступка”…
Иза решетака био од децембра 2022. до јула 2024. године
Чађеновићу је средином јула укинут притвор, у ком је практично био од хапшења у децембру 2022. године.
Потом је пуштен на слободу, али уз забрану напуштања стана.
Он је лишен слободе због сумње да је починио кривично дјело – стварање криминалне организације и више кривичних дјела злоупотребе службеног положаја.
Специјално државно тужилаштво сумњичи га да је службено дјеловање подредио интересима кавачког криминалног клана, на челу са Радојем Звицером.
Ванрасправно вијеће Вишег суда у Подгорици у октобру прошле године, потврдило је оптужницу против њега.
Оптужницом је представљено да је током друге половине 2020. године постао припадник криминалне организације коју је на територији више земаља створио Звицер и да је у дјеловању криминалне организације постојао утицај на државно тужилаштво.
“При чему је окривљени Саша Чађеновић, као специјални тужилац, са другим припадницима криминалне организације из Управе полиције, у циљу реализације криминалног плана прихватио да извршава наредбе и упутства организатора криминалне организације која су му пренесена преко других припадника криминалне организације, да прикрива извршиоце најтежих кривичних дјела и не покреће кривичне поступке против њих”, наводи се између осталог у оптужници.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: