Полиција отровала грађане током протеста ДФ-а
1 min read
Подгорица, илустрација
Медицинску помоћ због последица изложености дејству хемијских средстава на протесту у Подгорици 24. октобра испред Скупштине затражила су 54 грађанина, саопштило је Министарство здравља. Поступајући по захтјеву Савјета за грађанску контролу рада полиције Министарство здравља је од свих јавних здравствених установа у Црној Гори затражило податке о броју пацијената који су затражили медицинску помоћ због последица изложености дејству хемијских средстава, а да су као мјесто повређивања навели протесте у Подгорици.
Министар здравља је обавијестио Савјет да су 48 грађана и шест грађанки затражили медицинску помоћ због последица изложености дејству хемијских средстава, при чему је код њих 47 квалификована лакша тјелесна повреда док се код седам грађана, односно пацијената, на основу документације не може утврдити тежина повреда наводи се у саопштењу.
Из Савјета су рекли да је на основу достављених извјештаја министарство сачинило табеларни приказ броја пацијената који су затражили медицинску помоћ по том основу, са квалификацијом тежине повреда третираних у јавним здравственим установама.
Ради се о „агенсима за контролу немира” који се налазе на Националној контролној листи наоружања и војне опреме, за чију употребу су поменуте службе овлашћене законским прописима, наводи се у саопштењу.
Из Савјета су додали да су агенси за сузбијање нереда по дефиницији материје које, у очекиваним условима употребе у сврху сузбијања нереда, узрокују код људи сензоме сметње или неспособност у врло кратком временском периоду, а то престаје убрзо након прекида њиховом излагању.
Са друге стране, неформална група Грађански представила је анализу бачених хемијских средстава на протестима 24. октобра, према званичним наводима Министарства унутрашњих послова. Према званичном полицијском извјештају припадници свих јединица МУП-а (Посебна јединица, ЦБ Подгорица, ЦБ Никшић, ЦБ Будва, ЦБ Пљевља, ЦБ Бијело Поље, ЦБ Бар, ЦБ Херцег Нови, ЦБ Беране и САЈ), испалили су укупно: 145 пројектила сузаваца, 47 ручних сузаваца и 13 шок бомби.
Полиција је користила сљедећа хемијска средства:
БРС АФ-1– експлозивна хемијска ручна бомба са прашкастим сузавцем ЦС1 који се приликом експлозије распрши у околни ваздух изазивајући привремено онеспособљавање људи без заштитне маске у трајању од десетак минута. Произвођач ове бомбе је компанија “Трајал” из Крушевца.
БРС АГ-1 је пиротехничка ручна бомба пуњена сузавцем ЦС. Сузавац доспијева у атмосферу сагоријевањем пиротехничке смјеше и отпаравањем, а затим се наглим хлађењем сублимише у чврсте честице које у ваздуху образују отровни дим. Произвођач ове бомбе је компанија “Трајал” из Крушевца.
Ручна шок флеш бомба код незаштићеног људства јавља се привремено слепило, глувоћа, зујање у ушима и губитак координације и равнотеже. Произвођач ове бомбе је компанија “Трајал” из Крушевца.
Рашко избјегава да одговори Јоници
Члан Одбора за безбједност и одбрану из СНП-а Снежана Јоница саопштила је да Рашко Коњевић ни након мјесец дана није дао одговоре на њена конкретна питања везано за дешавања на протесту 24. октобра.
Тражила сам документа, информације и податке везано за поступање полиције након протеста. Обавјештавам одбор да је прошло мјесец дана како сам то тражила по Закону о парламентарном надзору служби безбједности. Нијесам добила ни један једини одговор ни информацију од министра Коњевића. У међувремену сам била у прилици да неке од елемената који би требали да буду одговори на моја питања прочитам у неким медијима као и на сајту Савјета за грађанску контролу рада полиције. Да ли је овај одбор дао за право министру Коњевићу да на различит начин третира закон, односно, на његов однос према медијима или Савјету. Вријеме је показало да су се оне теме на које смо указивали почеле и доказивати и да је чињеница да је било прекомјерне употребе силе од стране полиције и упечатљивих примјера кршења закона, казала је Јоница.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


– Колико је сузавца кориштено приликом РАЗБИЈАЊА демонстрација?
– ДОВОЉНО!