Poništeno rješenje MUP-a: Njegoš dokazao da nije državni neprijatelj
1 min readUpravni sud Crne Gore usvojio je tužbu Njegoša Šimuna (56) raseljenog lica sa Kosmeta, i poništio rješenje Ministarstva unutrašnjih poslova kojim je odbijen njegov zahtjev za stalno nastanjenje u Baru, piše „Dan“.
MUP je u novembru prošle godine na osnovu akta Agencije za nacionalnu bezbjednost konstatovao da se Šimunu ne može odobriti stalno nastanjenje jer navodno ugrožava nacionalnu bezbjednost i javni poredak Crne Gore. U presudi Upravnog suda, navodi se da je Šimunova tužba osnovana, te da je MUP donošenjem osporenog rješenja povrijedio pravila postupka koja nalaže Zakon o opštem upravnom postupku, budući da obrazloženje rješenja ne upućuje na rješenje kakvo je dato u dispozitivu. Takođe, sud je konstatovao da je MUP propustio da cijeni uvjerenje Osnovnog suda u Baru u kojem je navedeno da se protiv Šimuna ne vodi nikakav krivični postupak, i da cijeni pravo tužioca na spajanje porodice u skladu sa članom 8 Evropske konvencije o zaštiti osnovnih prava i ljudskih sloboda, obzirom da je Šimunovoj porodici (supruzi i djeci) odobreno stalno nastanjenje u Crnoj Gori.
Šimun, inače radnik Željeznice Srbije, sa svojom mnogočlanom porodicom, prema pisanju „Dana“, živi u neformalnom kolektivnom centru “Eletro Vranje” u Sutomoru od progona sa Kosmeta 1999.godine. U tužbi kojom je osporio rješenje MUP-a, pored ostalog, naveo je i da je konstatacija ANB-a o navodom ugrožavanju nacionalne bezbjednosti i javnog poretka ustvari pokušaj podvale pojedinih inspektora MUP-a koje je osujetio u namjeri da reketiraju njegovu djecu, koja se bave trgovinom voća i povrća.
„Da sam čist kao suza utvrdio je sada i sud, rješenje MUP-a je palo u vodu, tako da zavjera reketaša nije prošla, a nakon svega sam primoran da ponesem i tužbu kojom ću od države tražiti nadoknadu nematerijalne štete, jer sam proglašen de fakto državnim neprijateljem, o čemu su izvještavali i mediji – kaže Njegoš Šimun“.
On je rekao da je i dalje zapanjen tvrdnjom ANB-a da ugrožava bezbjednost države, jednako kao i provg dana kada je dobio negativno rješenje od MUP-a u vezi sa njegovim zahtjevom za stalno nastanjenje u Baru. Jedine “moguće” razloge za takav “nalaz” ANB-a Šimun je, kako je naveo i na zapisniku u MUP-u tokom postupka, vidio u tome što se zove Njegoš i što je Srbin od roditelja koji su bili crnogorski državljani, koji su u Metohiju doselili iz Pive (otac) odnosno Velike (majka).
Danas nije popularno pripadati narodu Petra II Petrovića
Danas, veli Šimun, nije naročito popularno nositi Njegoševo ime i pripadati narodu vladike Petra Drugog Petrovića, i kao takav se još zamjerati umišljenim moćnicima i od njih braniti djecu i porodično dostojanstvo.
Upravni sud je naložio MUP-u da u ponovnom postupku po zahtjevu Njegoša Šimuna otkloni nepravilnosti na koje je u presudi ukazano, kao i da donese novo zakonito rješenje. Šimun ističe da je zahvalan Upravnom sudu na objektivnoj primjeni zakona, navodeći da poštuje Crnu Goru i njene institucije, te da je zahtjev za stalno nastanjenje i podnio zato što ovdje želi trajno da ostane sa cijelom porodicom.
Anonimni bolesniku, nije ti lako sto su ti svi preci Srbi.
A sad Njegose objelodani imena tih smrdljivih poilicajaca!!!
Ko li je to zaslužan da se Njegoševo ime iskompromituje na razne načine? Eto došlo je i dotle da jedan Srbin nosi crnogoirsko ime Njegoš ali nije Crnogorac! Čega se veljesrbi dočepaju to ni đavo ne ispravi! Morali su prvo udarit na crnogorski simbol nacije i vjere, morali su ga po svaku cijenu posrbit i tako dovest ovog Njegoša u zabludu da je npr Marsovac a živi na zemlji (da je Njegoš a nije Crnogorac)!