Porast oboljelih od gripa u Crnoj Gori
1 min readU Crnoj Gori zaključno sa 3. februarom prijavljene su 822 osobe sa simptomima nalik gripu što je za četiri puta veća vrijednost incidencije u odnosu na vrijednost za isti period prethodne godine.
Pacijent koji je preminuo prošle sedmice od posledica gripa je šesti smrtni slučaj izazvan komplikacijama virusa gripa tipa A.
„Tokom poslednje nadzorne sedmice u Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti pristigla je jedna prijava smrtnog slučaja izazvanog infekcijom virusa gripa, i to kod pacijenta muškog pola rođenog 1953. godine. U anamnezi pacijenta su registrovani podaci o komorbiditetu i nije bio vakcinisan sezonskom vakcinom protiv gripa. U uzlaznoj smo fazi epidemije, što je uobičajeno za ovo doba godine“, poručili su iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore ističući da je riječ o virusu tipa A, uobičajenom za ovo doba godine.
Ukupan broj laboratorijski potvrđenih slučajeva gripa od početka sezone je 237, od kojih je 236 slučaja infekcije virusom gripa tip A i jedan virusom gripa tip B.
Za sada se, kako navode, registruje epidemijsko javljanje sa srednjim intenzitetom aktivnosti gripa i širokom geografskom rasprostranjenošću.
„Najveći broj oboljelih od bolesti sličnih gripu je u uzrastu od 20-64 godine, 418 oboljelih, odsno 50,8 odsto od ukupnog broja prijavljenih slučajeva, a najviša incidencija registrovana je u uzrastu među djecom predškolskog i školskog uzrasta“, ističu u Institutu.
U toku pete nadzorne sedmice 2019. godine u Centru za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje laboratorijskim putem potvrđeno je 94 slučaja infekcije virusom gripa.
U Institutu navode i je prijavljeno 10 217 osoba sa simptomima blažih i težih infekcija respiratornog trakta.
Tokom pomenute nadzorne sedmice u Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti pristigla je jedna prijava smrtnog slučaja izazvanog infekcijom virusa gripa, i to kod pacijenta muškog pola rođenog 1953. godine. U anamnezi pacijenta su registrovani podaci o komorbiditetu i nije bio vakcinisan sezonskom vakcinom protiv gripa.
Iz Instituta napominju da je najefektivnija mjera prevencije gripa – vakcinacija, zbog čega preporučuju da se sve osobe koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija vakcinišu.
„U Domovima zdravlja u Crnoj Gori u toku je vakcinacija protiv gripa rizičnih grupa stanovništva za tekuću sezonu“, dodali su iz Instituta.
Prema podacima Evropskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti i Svjetske zdravstvene organizacije u evropskom regionu aktivnost gripa nastavlja da raste.
Epidemiolog u Institutu Batut Darija Kisić Tepavčević kaže da je u Srbiji, kao i u regionu, u cirkulaciji virus tipa A, ali da je u toj zemlji vakcinacija odrađena pravovremeno, pa je stanovništvo zaštićeno, i da nije bilo epidemije.
U Rumuniji su umrle 54 osobe, u Hrvatskoj 55, a u Republici Srpskoj 30 ljudi. U Velikoj Britaniji grip je odnio 131 život. U Bugarskoj je skoro u cijeloj zemlji objavljena epidemija, a u nekim gradovima uveden je vanredni školski raspust.
Pročitajte još: