Посланица куповала скупе парфеме о трошку државе
1 min readАутори: Станко Радуловић и Владимир Оташевић
Посланица Демократске партије социјалиста (ДПС) у Скупштини Црне Горе Ана Николић прошле године је купила два скупа парфема вриједна око 200 евра са платном картицом Пријестонице Цетиње.
Николић је парфеме купила док је била на функцији замјенице градоначелника Пријестонице Цетиње.
У телефонском разговору са новинаром Мреже за истраживање организованог криминала и корупције – Лупа, Николићева је тврдила да се ради о куповини која је књижена као репрезентација и да парфеми нису били за сопствене потребе.
„То је сигурно била репрезентација и тако је књижено – за неке госте, странце, стране амбасаде кад долазе у посјету. Ја ћу вам тачно рећи само ми ви пошаљите податке из аналитичке картице. То је наш облик репрезентације. Ми смо то практиковали по некад. Узимане су поред парфема и мараме, кравате… Приликом тих посјета долазе и даме тако да су се узимали пригодни поклони попут парфема“, казала је посланица.
Новинар „Лупе“ је покушао да добије податак ко је прошле године као поклон добио скупе парфеме, који су купљени у апотеци „Мега“ на Цетињу, међутим то није било могуће.
На захтјев за слободан приступ информацијама упућен Пријестоници Цетиње добили смо негативан одговор.
„Поступајући по захтјеву, Служба градоначелника (Александра Богдановића) је утврдила да није у посједу информације која је предмет интересовања подносиоца захтјева. Уручивање поклона гостима Пријестонице, односно лицима која имају посебан значај за рад и пословање Пријестонице, регулисано је Правилником о коришћењу средстава за репрезентацију у Пријестоници Цетиње (01-031/15-1445/2 од 07. децембра 2015. године)“, пише у одговору на захтјев који је прослиједила Ранка Јовановић, из Службе градоначелника Цетиња.
Додаје се да је ријеч о пригодним и протоколораним поклонима, односно поклонима који се уручују поводом јубилеја…
„И важних пословних догађаја, значајних датума за Пријестоницу, као и о новогодишњим поклонима који се уручују домаћим и страним званчницима, особама из културног, научног, политичког и пословног миљеа из земље и иностранства, који су у званичној, пословној или протоколарној посјети Пријестоници“, пише у одговору.
Додаје се да у зависности од прилике зависе и поклони који се уручују.
„Поклони који се уручују примаоцу су: Грб Ивана Црнојевића, као званичан поклон градоначелника Пријестонице (верзија на црногорском и енглеском језику ) – разна издања Горског вијенца, на црногорском и енглеском језику, двојезично – плакета Његош – литографије у дрвеном и кожном паковању – разне публикације црногорских аутора – минијатурне бисте личности из црногорске историје – пригодни поклони са мотивима из црногорске историје и културе – брошуре – црногорска вина – асесоари за жене и мушкарце (мараме, кравате, рукавице, парфеми, налив пера/хемијске оловке, роковници и слично“, пише у одговору Пријестонице.
Додали су да сходно Правилнику о коришћењу средстава за репрезентацију у Пријестоници Цетиње, није предвиђено вођење евиденције о поклонима, које се уручују по било ком основу.
Раонић: Евиденција поклона мора да се води
Програмски директор Грађанске алијансе Борис Раонић казао је да проблем невођења евиденција о предатим поклонима у Пријестоници Цетиње вишеструк.
„Прво, није системски урађено како треба. Евиденција поклона би требала да се води како би евентуалне сумње биле отклоњене. Друго, све институције ове податке треба да постављају на свом сајту, а не да одбијају захтјеве за слободан приступ информацијама. Кључно је ипак, да је износ који се спомиње симболичан у односу на то колико су трошкови репрезентације износили у Пријестоници на годишњем нивоу претходних година“, рекао је Раонић.
СДП: Упозоравали смо на ненамјенско трошење новца
Из Општинског одбора Социјалдемократске партије (СДП) саопштили су да су у дужем временског периоду упозоравали на ненамјенско трошење новца са ставке репрезентације у локалном буџету.
„И поред тога што је потребно омогућити да Пријестоница Цетиње на достојанствен начин прими сваког госта, дешавало се да се под ставком ‘репрезентација’ воде и бројни други трокошкови који са тим немају везе, од плаћања концерата до трошкова спортских колектива. Ту праксу је критиковала и Државна ревизорска инситутиција која је у свом чувеном извјештају у којем је било чак 88 неправилности у завршном рачуну, навела репрезентацију као један од кључних недостатака у трошењу јавног новца”, наводи се у саопштењу. Додали су да је такође, евидентна нетранстпарентност у трошењу овог новца због чега су мугуће и евентуалне злоупотребе иако у конкретне случајеве не би улазили.
„Оно што можемо са сигурношћу обећати је, да ће послије промјене власти на новембарским изборима, ова ставка бити пуно мања него у предходним годинама и да ће се са сваки цент новца грађана Цетиња знати гдје је отишао”, саопштили су за Лупу из Општинског одбора Социјалдемократске партије.
Преузето са портала Мреже за истраживање огранизованог криминала и корупције Лупа
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
„Коме закон лежи у пендреку,
трагови му смрде на муфте парфем“!
Koji su ovo bahati kvislinzi jado moj!
Nemojte je ljudi razapinjat.Kako izgleda ona moze samo da skupo mirise.
ništa novo. ja se sjećam kad je onaj LUKŠIĆ kupovao gaće i čarape po inostranstvu a kad je zlatna VANJA iz MANSA njih kačila ispred skupštine Gojko brate kumim te Bogom kaži jesam li ja to izmislila