IN4S

IN4S portal

Poslanici danas na vanrednom zasedanju o litijumu

Skupština Srbije

Poslanici Skupštine Srbije nastaviće danas vanrednu sednicu na čijem dnevnom redu je rebalans budžeta, a zatim će početi novu na kojoj bi se razmatrale izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanja kojima se predlaže zabrana istraživanja i eksploatacije litijuma i bora.

Kako je saopšteno iz Skupštine Srbije, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić sazvala je, na zahtev 86 narodnih poslanika, Treće vanredno zasedanje sa početkom u 14 časova.
Opozicioni poslanici, kao i samostalni, njih 86, su inicijativu za održavanje sednice podneli 10. septembra, a istog dana je predsednica parlamenta Ana Brnabić najavila da će predlog staviti na dnevni red u skladu sa zakonskim rokovima.

„Lično, jedva čekam ovu sednicu, da vidimo zaista ko je za šta odgovoran u ovoj zemlji, što se tiče ovog projekta u poslednje 23 godine“, rekla je tada Brnabić na konferenciji za novinare.
Predlagači zakona su tražili da se izmene i dopune zakona donesu po hitnom postupku, a za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović.
U Predlogu izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma, prenosi Sputnjik.

Prethodno će od 10 časova poslanici, na sednici koja je počela prošlog ponedeljka, nastaviti raspravu o amandmanima na rebalans budžeta.
Sednica o litijumu počinje u periodu vanrednog zasedanja, koje traje do 30. septembra u ponoć.
Tokom rasprave o rebalansu budžeta prethodnih dana polemisalo se da li će sednica o litijumu, na predlog opozicije, biti zakazana, a Brnabić je isticala da su opozicioni poslanici tražili da se o tome raspravlja na vanrednom zasedanju, a da su pri tom podneli 146 amandmana na zakonske predloge, među kojima je i rebalans budžeta.
Ustav Srbije, u članu 106, propisuje da se Narodna skupština sastaje u dva redovna zasedanja godišnje i da prvo redovno zasedanje počinje prvog radnog dana u martu, a drugo prvog radnog dana u oktobru i da ne može da traje duže od 90 dana.
Istim članom Ustava je propisano da se Narodna skupština sastaje u vanredno zasedanje na zahtev najmanje trećine narodnih poslanika ili na zahtev Vlade, sa unapred određenim dnevnim redom.

Podjelite tekst putem:

30 thoughts on “Poslanici danas na vanrednom zasedanju o litijumu

  1. Srbija može postati centar za inovacije u oblasti baterijskih tehnologija i skladištenja energije.

    101
  2. Projekat može privući strane eksperte i stručnjake, što će doprineti transferu znanja i tehnologija.

    141
  3. Razvoj industrije litijuma može omogućiti razvoj infrastrukture u ruralnim delovima zemlje.

    100
  4. Nadam se da će opozicija učestvovati u debati o litijumu i iskreno reći šta se krije iza ugovora koji su potpisali sa Rio Tintom.

    108
  5. Projekat litijuma može stvoriti platformu za buduće inovacije i tehnološki napredak u zemlji.

    147
  6. Srbija može postati pionir u razvoju novih tehnologija za ekološki prihvatljivu eksploataciju litijuma.

    135
  7. Projekat može doprineti smanjenju emisije CO2 u regionu kroz proizvodnju baterija za čista vozila.

    102
  8. Litijum može omogućiti Srbiji da se pozicionira kao važan faktor u prelasku na čistu energiju.

    118
  9. Opozicija danima tvrdi da aktuelna vlast neće da zaka e sednicu o litijumu. Sad se pokazalo da je to još jedna od mnogobrojnih laži opozicije.

    133
  10. Projekat može privući međunarodne investicije i saradnju sa vodećim tehnološkim gigantima.

    120
  11. Eksploatacija litijuma može doprineti stvaranju novih obrazovnih programa za mlade stručnjake.

    143

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *