ИН4С

ИН4С портал

Посланици ПЕС-а неће подржати доношење закона о страним агентима

1 min read

Василије Чарапић

Посланици Покрета Европа сад (ПЕС) неће подржати предлог за доношење закона о агентима страног утицаја у Црној Гори, казали су из посланичког клуба те партије.

Коалиција За будућност Црне Горе саопштила је раније данас да хитно треба донијети нови закон који ће уредити функционисање разних страних агентура које, како су навели, под плаштом невладиних организација, покушавају да утичу на унутрашњу и спољну политику државе.

Из клуба посланика ПЕС-а, на чијем је челу Василије чарапић, су агенцији МИНА казали да је политици коју баштини та партија страно свако ограничавање јавне мисли и реторика која садржи рецидиве репресивних политичких режима.

“Као доказани демократски оријентисани политичари, стојимо чврсто на својим ставовима да ПЕС искључиво баштини тековине који представљају ЕУ стандарде демократије и слободе мисли и јасну опредијељеност чланству у НАТО“, навели су из посланичког клуба те странке.

Они су казали да су од уласка у парламентарни живот чврсто стали уз сваку одлуку ЕУ, како у погледу вањске политике, тако и у законодавству и вриједностима које се односе на цивилни сектор.

“Сходно томе, и у формалним политикама и активностима, као и у вриједностима, нећемо дозволити било какво ометање курса либералне политичке традиције Европе и ЕУ“, рекли су из Клуба посланика ПЕС-а.

Они су поручили да неће дозволити цивилизацијско ни законско скретање са тог пута, “тако да невладине организације могу наставити да раде као и до сада, у оквиру који је већ успостављен и у складу је са европским праксама”.

“Чврсто стојимо уз НАТО и активно учествујемо у свим одбрамбеним механизмима тог савеза, укључујући и антишпијунске, али не подржавамо једнострану забрану мишљења и говора, па посланички клуб ПЕС-а неће подржати овај предлог“, казали су из те партије.

Они су питали коме је потребна оваква реторика.

“Јер ово питање може да изазове вјештачке подјеле у нашој земљи, нарочито ако знамо да је скоро 80 одсто грађанства и 100 одсто парламентарне већине опредијељено ка нашој политици – пуноправном приступању у ЕУ“, навели су из Клуба посланика ПЕС-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *