IN4S

IN4S portal

Posle USA izbora: Nemci gube poverenje u USA-demokratiju

1 min read
Izbori u USA su imali uticaj na mišljenje Nemaca o USA-demokratiji: kod  53% je poverenje u USA-demokratiju oslabilo, samo kod 34% ojačalo.

Izbori u USA su imali uticaj na mišljenje Nemaca o USA-demokratiji: kod  53% je poverenje u USA-demokratiju oslabilo, samo kod 34% ojačalo. Vrlo uska većina Nemaca trenutno zahteva veću nezavisnost Nemačke i Evrope od USA (51%). To pokazuje reprezentativna anketa “Umešati se ili ostati po strani?” Fondacije Körber, koju je realizovao institut za ispitivanje javnog mnenja Kantar Public.

Posle izborne pobede predsedničkog kandidata Joe Bidena 78% gradjana Nemačke smatra da će doći do normalizacije transatlantskih veza, koje su neposredno pred izbore u USA bile pale na najniži razinu: 79% upitanih Nemaca je u septembru ove godine odnose između USA i Nemačke ocenilo kao “vrlo loše” ili “prevashodno loše”. Sa druge strane Atlantika je vladalo posve drugačije raspoloženje. 74% Amerikanca su u anketi Pew Research Center USA-Nemačke odnose ocenilo kao “vrlo dobre” ili “prevashodno dobre”.

“Poslednje 4 godine su bile doba enormnog opterećenja za transatlantske odnose. To što Nemci većinski očekuju normalizaciju odnosa pod Joe Bidenom pokazuje da nastala šteta nije ireprabilna”, komentariše rezultate anketa Nora Miler, direktor za internacionalnu politiku Fondacije Körber-Stiftung.

Joe Biden kao nosioc nade

Pre predsedničkih izbora u USA su transatlantski odnosi vrlo loše bili ocenjivani: USA pod predsednikom Donaldom Trumpom je 25% Nemaca smatralo za treći najveći problem nemačke spoljne politike. Samo 10% njih je smatralo da su USA najvažniji partner Nemačke. Sem toga 84% Nemaca nije videlo USA kao partnera u politici zaštite klime, poboljšanja slobodne trgovine (58%), zaštiti prava manjina i demokratiji (57%) kao i u obhođenju sa Kinom (63%).

Izborna pobeda Joe Bidena je jasno poboljšala ocene transatlantskog partnerstva. U novembru je, posle izbora, broj Nemaca koji vide USA kao najbitnijeg partnera Nemačke skočio za 13%: na 23%. Kao i prethodnih godina, oni vide Francusku kao najvažnijeg saveznika Nemačke: 43%. U septembru je ta cifra bila veća: 54%.

Britanci, sa druge strane, svoj odnos sa USA ocenjuju daleko pozitivnije nego Nemci: 52% podanika kraljice Elizabete II smatra da im je najvažniji spoljno-politički partner USA. Nemce kao takve vidi samo 15% Britanaca. Ali zato po drugim pitanjima Britaci puno više cene Nemce nego Amerikance: zaštita klime (64% Nemci – 22% USA), ljudska prava i demokratija (61%-41%), evropska bezbednost (62%-29%).

Nemci imaju poverenja u demokratiju

Pored svih internacionalnih izazova 21. veka, Nemci ne gube poverenje u demokratiju. 85% upitanih su mišljenja da se demokratske države bolje bore protiv pandemije corone i klimatskih promena od nedemokrastkih država.

Nemci smatraju svoju državu puno demokratskijom (7,9 od 10 mogućih poena) u poređenju sa Francuskom (7,5), Britanijom (6,4), USA (5,0) ili Poljskom (4,9).

51% Nemaca želi da Nemačka zabrani ne-demokratskim državama da investiraju u nemačke investicione projekte, 42% su protiv takve jedne zabrane.

Migracije i Rusija: najveći izazovi nemačke spoljne politike

Nemci u mirgaciji vide jedan od najvećih izazova za nemačku spoljnu politiku. Sa 27% je predsednik Vladimir Putin i njegova Rusija drugorangirani kao najveći izazov. Moguće je da je situacija u Belarusu i trovanje opozicionog vođe Alekseja Navalnog dovelo tome da Nemci puno kritičnije posmatraju Rusiju nego ranije. Prošle godine je Rusiju kao problem videlo samo 6% Nemaca.

Klima, koja je prošle godine sa 31% bila najveća muka Nemaca u spoljnoj politici, ove godine sa 8% ima samo marginalnu prisutnost. I sveopštu temu pandemije corone 2020 Nemci ne smatraju za veći spoljnopolitički izazova: 14%.

Nemci rezervisani prema Kini

Fondacija Körber je u aprilu ove godine takođe pravila anketu, koja je pokazala da 36% Nemaca smatra da su veze sa Kinom bitnije od bliskih odnosa sa USA. U septembru je to smatralo samo 27% upitanih. Sada 56% Nemaca smatra da su im bitnije bliske veze sa USA (april: 37%).

Ali u slučaju da se pojavi situacija na internacionalnom nivou koja bi bila slična Hladnom ratu, čak 82% Nemaca traži od svoje vlade da proglasi neutralnost, nego da se jasno stavi na stranu USA ili Kine. Istovremeno 46% Nemaca posmatra rastući uticaja Kine sa pozicija neutralnosti, dok 43% smatra da je to loše a 10% da je to pozitivno.

Anketu je u Nemačkoj, po porudžbini Fondacije Körber uradila Kantar Public (septembar: 1.005, novembar: 1.058 birača u Nemačkoj). Sva istraživanja o USA je u septembru uradio Pew Research Center. Podatke o Ujedinjenom Kraljevstvu je sakupio Yonder, po nardužbi Britanske Ambasade u Berlinu u septembru i oktobru, online-survey metodom.

Autor: Julian Claaßen, Fondacija Körber

Prevod: Mirko Vuletić

Pročitajte JOŠ:

Kritika kritičkog uma

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Posle USA izbora: Nemci gube poverenje u USA-demokratiju

  1. Nadaju se kakvom ratu da pušikaju Americi. Neka, viđećemo što je Bajden, a najviše oni u Ameriku. Mada, ima ih 70 miliona pametnih, novih nada koje više ne vjeruju u lažne liberalne vrijednosti.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *