Poslodavci u CG po uzoru na Đukanovića: Radnici se prisiljavaju da potpišu blanko otkaze
Mnogi poslodavci ucenjuju radnike, sindikati nemoćni jer niko neće da svedoči. Uz ugovor na neodređeno vreme paraf i na sporazumni raskid radnog odnosa.
Obaveza crnogorskih poslodavaca da radnicima početkom ove godine uruče rešenja o stalnom radnom odnosu, u skladu sa odredbama Zakona o radu, izgleda, nije donela mnogo dobra radnicima.
Poslodavci, koji su svim silama pokušali da izmene ili ukinu, po njima spornu, odredbu, kada im to nije pošlo za rukom, dosetili su se kako da je izigraju. Kako je „Novostima“ saopštilo više zaposlenih, uglavnom u trgovinskim preduzećima, poslodavci su im u skladu sa zakonom ponudili ugovor na neodređeno vreme, uz uslov da istovremeno potpišu i ugovor o sporazumnom raskidu radnog odnosa!
Ovim ugovorom, kako su nam ispričali sagovornici koji su želeli da ostanu anonimni, oni lično „iniciraju“ raskid radnog odnosa i oslobađaju poslodavca svih obaveza i dugovanja prema njima. Na ovom ugovoru nedostaje jedino datum koji poslodavac može da upiše u bilo kom momentu i istoga časa radnik je na ulici bez ikakvih prava!
Na taj način se Zakon o radu u koji su radnici polagali velike nade, u velikom broju slučajeva pretvorio u svoju suprotnost. Značajan broj radnika koji su dobili ugovore o stalnom radnom odnosu, umesto boljeg položaja i većih prava, dobili su i „omču o vratu“.
- Sada smo u težem položaju nego pre. Ne samo da nemamo prava u slučaju otkaza, nego smo i bukvalno roblje, na milosti i nemilosti poslodavca, koje zavisi od njegove dobre volje i raspoloženja – kaže jedna naša sagovornica, majka dvoje dece, čija porodica preživljava od njene trgovačke plate od 300 evra.
U Uniji slobodnih sindikata kažu da odavno znaju da se nesavesni poslodavci služe ovakvim ucenama, ali da nemaju načina da pomognu radnicima koji, uprkos tome što su svesni da je to krivično delo poslodavca, potpisuju i – ćute.
- Mi znamo godinama za takve fiktivne „ugovore“ kojima poslodavci uslovljavaju prijem i ostanak u radnom odnosu, ali smo nemoćni iz prostog razloga što zaposleni neće javno da ukažu na to, neće da svedoče niti da daju izjavu – kaže Srđa Keković, generalni sekretar Unije slobodnih sindikata.
On dodaje da „razume muku“, ali isto tako, da oni koji pristaju na ovakvo poniženje i ucenu, a ćute, ne mogu da očekuju da im neko drugi pomogne.
- Sindikat ne može da se bori za prava zaposlenih bez njihovog učešća. Ako radnik pristane da bude tretiran kao roblje, da ga poslodavac, koristeći njegov podređeni položaj i materijalnu zavisnost, uslovi da potpiše takav ugovor, a pri tome ne želi da ga prijavi, svedoči na sudu, niti se na bilo koji način bori protiv toga, kako mi možemo da mu pomognemo? Ja ne vidim način da to sprečimo bez pomoći radnika, iako je to što se radi „javna tajna“ – kaže Keković.
Advokat Veselin Radulović kaže da poslodavci koji ucenjuju radnike da potpišu ovakve fiktivne ugovore treba krivično da odgovaraju.
- Problem je što je to delo teže dokazivo, ali nije nemoguće. Kada bi tužilaštvo radilo svoj posao, bilo bi dužno čak i bez prijave radnika, da ispita ovakve navode. Verujem da bi se tada našli i svedoci, makar među radnicima koji su tako već dobili otkaz. U konkretnom postupku tužilaštvo bi moglo da obezbedi i nalog za pretres prostorija i poslovne dokumentacije, kako bi došlo do takvih ugovora – kaže Radulović.
Radulović, međutim, sumnja da poslodavci u ovakvom postupanju imaju „prećutnu saglasnost“ tužilaštva i nadležnih inspekcija, koji su pod kontrolom aktuelne vlasti.
MANIPULACIJA
Advokat Veselin Radulović ocenjuje da poslodavci, uz pomoć ugovora o sporazumnom raskidu radnog odnosa, manipulišu zaposlenima i na izborima, ucenjujući ih da glasaju za režim. – Određeni privatnici, uglavnom oni bliski vlasti, obezbeđuju im tako glasove. Zauzvrat, tužilaštvo i inspekcije „žmure“ na nezakonisti poput ovih – kaže Radulović.