Posmrtni ostaci kraljice Jelene Savojske u najvećoj tajnosti prenijeti u Italiju
1 min readNa današnji dan, 28. novembra 1952. godine u Monpeljeu je, u osamdesetoj godini, umrla crnogorska princeza i poslednja italijanska kraljica Jelena Savojska, kćerka kralja Nikole, žena italijanskog kralja Vitoria Emanuela III.
Krstio je ruski car Aleksandar II Romanov. U ranoj mladosti boravila je na ruskom carskom dvoru, a Vitorija Emanuela upoznala je na prijemu povodom vjenčanja cara Nikolaja II. Na italijanskom dvoru vodila je povučen i uzoran život posvetivši se dobrotvornom radu i pomoći najugroženijima. Svoj humanizam posebno je pokazala nakon zemljotresa u Mesini spasavajući postradale iz ruševina. U znak sjećanja na te dane, u Mesini joj je, još za života, podignut spomenik. Nakon pada fašizma u Italiji sa svojim je mužem, sa kojim je imala četiri kćeri i sina, otišla u egzil u Aleksandriju, da bi se nakon njegove smrti vratila u Francusku i nastanila u Monpeljeu.
Iako je titulu kraljice nosila 46 godina, sahranjena je bez pompe na groblju Sen Lazar, uz prisustvo 5.000 Francuza. “Ja Vas pitam dajete li mi svoju ruku i saglasnost da ćete me uzeti, a ja Vam nudim moju. Ja vas hoću, pa ćemo se docnije zanimati kod mojih i vaših roditelja da nam daju saizvoljenije i blagoslov!”. Ovim riječima je italijanski princ Viktor Emanuel, koji je došao 1896. godine na Cetinje u goste knjazu Nikoli Petroviću Njegošu, zaprosio njegovu ćerku princezu Jelenu. Tako je u kratkom dijalogu, riješeno ono na čemu su gotovo dvije godine radile diplomatije Crne Gore i Italije.
Njen život obilježili su tragični preokreti – njen otac i njen muž za njenog života ostali su bez svojih kruna – ali i brojna dobročinstva. Kraljica Italije je sa kraljom Viktorom dobila petoro djece. U istoriji je zapisana kao posljednja italijanska kraljica. Emigrirala je 1946. godine , a godinu kasnije ostala bez muža. Umrla je 1952. godine u Monpeljeu.
Posmrtni ostaci kćerke kralja Nikole i pretposlednje kraljice Italije Jelene Petrović Savojske prenijeti su u najvećoj tajnosti u Italiju, piše italijanska La Repubblica.
Njena unuka Marija Gabrijela Savojska zahvalila se predsjedniku Italije Serđu Matareli koji je omogućio prenos posmrtnih ostataka kraljice Jelene u Italiju, i to tačno sedamdeset godina od smrti njenog supruga Vitorija Emanuela III, koji je sahranjen u Aleksandriji u Egiptu, gdje je kraljevska porodica živjela u izgnanstvu.
U pismu zahvalnosti predsjedniku Italije Marija Gabrijela Savojska je izrazila nadu da će povratak posmrtnih ostataka njene bake poslužiti da se obnovi sjećanje i na njenog djeda, kralja Italije. Vitorio Emanuele je abdicirao u maju 1946. godine u korist sina Umberta II, čija je vladavina trajala svega mjesec dana, tj. do referenduma na kojem su građani Italije izglasali Republiku.
Italijanski kralj je umro samo godinu dana nakon svog izganstva u Egipat, dok se kraljica Jelena kasnije preselila u Francusku. Umrla je 1952. godine.
Porodici Savoja je tek prije nekoliko godina dozvoljen povratak u Italiju, a krivili su ih za dolazak Musolinija na vlast.
Marija Gabrijela se u svom pismu predsjedniku Italije obratila „u ime potomaka kraljevskog para koji je 51 godinu proveo u braku, dijeleći sa Italijanima dobro i zlo“.
Jelena je bila voljena od strane italijanskog naroda a zalagala se i a otvaranje katedre sa srpski jezik i književnost na jednom od italijanskih univerziteta.
Posmrtni ostaci kraljice Jelene prenijeti su iz francuskog grada Monpeljea u italijanski grad Mondovi.
ZA OTVARANJE KATEDRI ZA SRBSKI JEZIK I KNJIZEVNOST ZALAGALA SE. OVE DJEVOJKE KCERI PETROVICA PRIMER TREBAJU BIT OMLADINI JER U MLADOSTI NISU HTJELE DA UDAJU SE ZA NAROD SVOJ KOJI BI ZIVOT DAO ZA NJIH CITIRAM“ ZA KUCKE CRNOGORSKE NECE DA UDAJU SE“. TIM MNOGO RODITELJE OZALOSTILE …BRZO JOS NA SILI I VLASTI DOK BILE SHVATILE KOJE SILE OBUZELE IH U MLADOSTI…DANAS OMLADINA NE SHVATA ZASTO PJEVA SE NA VENCANJE “ SVJATI MUCENICI“. IZRAZ “ UPRTI DO SMRTI “ JE ZA BRAK BIO …KRST NOSIS KO IZDRZI DO KRAJA SPASSCE SE …KRST JE BEBI STO U PELENE STO JE NE RAZUMEJU KRST JE DOK PROHODA MUKE DOK PROPLIVA BICIKL SKOLA POSAO DJECA MUZ …OMLADINA DANAS OD KRSTA I MUKA BJEZI …A VIDE LI PRINCEZE DAL POBJEGLE OD KRSTA …DZABA BILO KONJA VRANIH SAT S ZLATNIM LANCEM …SVE JE IMO NISTA IMO NIJE …STRADANJA I MUKE DAL IZBEGNE KO IL KRST …SAMO PITANJE DAL ZBOG NE LJUBAVI IL LJUBAVI NA KRSTU RAZAPET BUDES …DAL CES BIT DANGUBA BEZ MUKA S TRIES GODINA IL U STARACKI DOM BEZ IKOG SVOG …
Kraljica Jelena je zaista bila dorodusna i plemenita osoba. U Italiji voljena i postovana, Svojim djelom je to zasluzila. Licno je njegovala ranjenike i bolesne. U Italiji nije zaboravljeno njeno dobrocinstvo i licna zrtva. Cerka Mafalda joj je stradala u Hitlerovom logoru.
Pokusavala je i Crnoj Gori da pomogne, ali to nije bilo lako sobzirom na unutrasnje i spoljasnje okolnosti.
Neka zdravstvena ustanova ili skola trebalo bi da nose njeno ime.
Skoro da nema mjesta u Italiji da ne postoji njeno ime, ulica, neka ustanova ili bista…. Jelena je to isto zasluzila i u Crnoj Gori. Nema Italijana koji vi za nju nece reci sve u superlativu…..