ИН4С

ИН4С портал

Пековић: У политици нема родне равноправности

Ситуација у нашем друштву свједочи о томе како се жене ређе одлучују за активнију улогу у политици. Познато нам је, из историје, да се жени ријетко пружала прилика да доноси важне одлуке. Али исто тако, збамо да су се многе жене, када би се нашле у ситуацији да оне буду те које ће донијети битну одлуку, чак и у бурним временима, прославиле како чврстином и одлучношћу, тако и мудрошћу, рекла је потпаролка Демократске Црне Горе Анђела Пековић.

andjela dem cg

 „Када се говори о женама у политици, увијек се могу чути пропитивања о њиховим способностима и квалитетима. У томе прозиремо сумњу да жене можда нису довољно дорасле висини задатка. Док, када су у питању мушкарци, таква пропитивања не постоје, или их ријетко чујемо. Можда у менталитету нашег народа можемо пронаћи одговор на питање због чега смо склонији указати повјерење мушкарцу, без обзира на то колики је његов стварни потенцијал“, наводи се у саопштењу Демократске Црне Горе.

У саопштењу су рекли да култура и обичаји нашег поднебља претежно намећу жени два посла – један је онај који обавља на радном мјесту, а други је онај који има у кући. Изгледа да са пристанком жене, обичај тежи да постане правило.

„Породица, социјално окружење, предрасуде, стереотипи, традиција итекако имају утицаја на самопоуздање  жена при доношењу одлуке о томе да ли прихватити активнију улогу у јавном, политичком животу. Родну равноправност не би требало третирати као „женско“, већ  као друштвено питање. То је препознато и на Четвртој конференцији УН о женама, одржаној у Пекингу 1995., гдје је прихваћена општа стратегија интегрисања родног аспекта у јавни живот и политку као питање које не обухвата само повећање учешћа жена у процесима одлучивања, већ је схваћено да равноправност између мушкарца и жене треба да се дефинише као питање људских права, односно неопходан основни предуслов за постизање  демократског развоја“, речено је у саопштењу.

Родна равноправност обухвата и уградњу искустава, знања, перцепција, како жена тако и мушкараца у процесу планирања и уобличавања, као и одлучивања. Посматрајући политичку сцену Црне Горе видимо да је потребно још много залагања и напора да би се превазишле препреке остваривању овог стандарда.

„Ја, на срећу, припадам партији која поштује улогу и квалитете жена у свим сферама живота и рада, и у свом програму итекако промовише равноправност, једнаке шансе за све у складу са могућностима. Демократска Црна Гора је препознала потребу за даљим развојем општеприхваћене стратегије, посебно у ситуацији у којој Црна Гора, као кандидат за чланство у ЕУ, тежи да примјени стандарде западних земаља. Међу основим циљевима Демократа је и родна равноправност и активније учешће жена у политичком животу, што , самим тим, подразумијева и борбу против свих видова дискриминације. Без обзира на то што жена која се налази на некој јавној функцији у политичком и друштвеном животу може да буде проглашена кривом без кривице, што нам свједочи и последњи догађај са директорицом једне невладине организације, која је изложена отвореним нападима оних који то не би требало, и не би смјели да чине“, рекла је потпаролка Демократске Црне Горе.

„Али, поштоване даме, храбро изађите, и не плашите се да се укључите у политику и ухватите се у коштац са свим проблемима са којима се суочава црногорско друштво“, поручила је потпаролка.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy