ИН4С

ИН4С портал

Потврђена оптужница против Перовић и Паовић

1 min read

Foto: Luka Zeković

Виши суд у Подгорици је потврдио оптужницу Специјалног државног тужилаштва (СДТ) против бивше директорице Агенције спречавање корупције (АСК) Јелене Перовић и њене бивше помоћнине Нине Паовић за кривична дјела злоупотреба службеног положаја и продужено кривично дјело фалсификовање службене исправе.

„Оптужница је подигнута јер је из доказа прикупљених у извиђају и истрази утврђено да постоји основана сумња да је оптужена Ј.П., у периоду од 21. августа 2020. до 20. марта ове године, противправним искоришћавањем свог службеног положаја и прекорачењем граница свог службеног овлашћења, прибављала себи корист и имовинску корист, а оштећеној Црној Гори наносила штету, јер је, као директорица Агенције за спрјечавање корупције, изабрана одлуком Савјета Агенције за спрјечавање корупције, супротно Закону о зарадама запослених у јавном сектору, којим је прописано да рјешење о заради за лица која су изабрана у складу са прописима доноси радно тијело које их је изабрало, за себе и у своју корист, доносила рјешења о исплати увећане зараде по основу прековременог рада и рјешења о варијабилном дијелу зараде, иако је за њихово доношење овлашћен Савјет Агенције за спрјечавање корупције, а у рјешења о исплати увећане зараде по основу прековременог рада уносила и неистините податке о броју прековремених радних часова у којима није радила дуже од пуног радног времена или који не одговарају њеном оствареном раду дужем од пуног радног времена, на основу којих јој је исплаћивана увећана зарада, па је тако себи прибавила имовинску корист, а оштећеној нанијела штету у укупном бруто износу од 5.796,53 евра“, стоји у саопштењу СДТ.

Из СДТ-а с указали да постоји основана сумња да је Перовић од 22. новембра 2021. до 20. марта прошле године, противправним искоришћавањем свог службеног положаја, прибављала другом имовинску корист, а држави наносила штету, јер је доносила рјешења о исплати увећане зараде по основу прековременог рада за своје помоћнике, оптужену Паовић и Бориса Вукашиновића, у која је уносила неистините податке о броју прековремених радних часова и тако Паовић исплатила 4.704 евра, а Вукашиновићу 5.109 еура.

„Такође, утврђено је да постоји основана сумња и да је оптужена Ј.П., у периоду од 20. августа 2020. до 19. јула прошле године, прекорачењем граница свог службеног овлашћења, прибављала другом корист и имовинску корист а оштећеној Црној Гори наносила штету, јер је, супротно Закону о зарадама запослених у јавном сектору и Закону о спрјечавању корупције, којом је прописано да рјешење о заради за лица која су изабрана у складу са прописима доноси орган који их је изабрао, доносила привремена рјешења којима је утврђивала право на накнаду предсједнику и члановима Савјета Агенције за спрјечавање корупције: М.Р., З.В., Р.Х., Г.В. и Г.Ч., иако је за њихова доношења овлашћена Скупштина Црне Горе, која бира чланове Савјета Агенције за спрјечавање корупције, а утврђене накнаде су биле више од законом прописане, па им је доношењем одлука о утврђивању права на накнаду и њеној висини, за које није била овлашћена, прибавила корист, а одобравањем плаћања по тим одлукама и имовинску корист у бруто износу, и то предсједнику Савјета од укупно 15.943,22 евра, а члановима од укупно 26.578,48 евра“.

СДТ је утврдио да постоји сумња да су Паовић и Перовић злоупотријебиле службени положај и одобравале плаћање са рачуна Агенције трошкова путовања у иностранство и то: четири пута у Сјеверну Македонију, два пута у Словенију и Хрватску, као и у Албанију, Аустрију, Белгију, Бугарску, Египат, Молдавију, Косово, Француску и Сједињене Америчке Државе, на име смјештаја и превоза за Н. Л., који није запослени у јавном сектору, и тако му прибавиле имовинску корист у укупном износу од 19.410 евра.

Перовић терете да је приватно путовање са кћерком о Љубљану лажно представила као службено како би трошкове приватног путовања накнадила као трошкове превоза у иностранству и својеручно потписала захтјев упућен Државном трезору Министарства финансија, чиме је одобрила да јој се са рачуна АСК, на име трошкова наводног службеног путовања у иностранство, исплати укупно 542,20 евра.

„Даље, постоји основана сумња и да су, у периоду од 24. новембра до 11. децембра прошле године, оптужене Ј.П. и Н.П., заједнички, противправним искоришћавањем свог службеног положаја, прибавиле другом имовинску корист, а оштећеној Црној Гори нанијеле штету, јер је оптуженаЈ.П., као директорица Агенције за спрјечавање корупције и наручилац посла, са Н. Л., као извршиоцем, закључила уговор о дјелу, од 24. новембра 2023.године, којим су се као уговорне стране споразумјеле да ће извршилац извршавати послове који се односе на техничку помоћ приликом сачињавања извјештаја о извршеним провјерама, техничку помоћ приликом израде статистичких извјештаја, помоћ при сортирању и распоређивању документације, помоћ при евидентирању документације, помоћ при одлагању документације у одређене регистре, припрему, организовање и подршку приликом организовања службених путовања у земљи и иностранству, у периоду од 27. новембра до 27. децембра 2023.године, за надокнаду у нето износу од 1.000 €, да би, за вријеме трајања тог уговора, оптуженаЈ.П. са Н.Л., 1. децембра 2023.године, закључила још један уговор о дјелу, који није заведен кроз дјеловодник, и то за период од 1. до 10. децембра 2023. године, за исте послове – припрема, организовање и подршка приликом организовања службених путовања у земљи и иностранству, а за надокнаду у нето износу од 1.909,95 €, након чега је оптуженаН. П., као помоћница директорице Агенције за спрјечавање корупције, по претходном договору са оптуженом директорицом, на незаведени уговор о дјелу, својеручно уписала број, како би лажно представила да је унијет у дјеловодник, а потом својеручним потписом, на захтјевима за плаћање упућеним Државном трезору Министарства финансија, одобрила да се, са рачуна Агенције за спрјечавање корупције, по том уговору и изврши исплата износа нето надокнаде извршиоцу, иако је знала да се ради о плаћању за исте послове за које је већ закључен уговор о дјелу, од 24. новембра 2023.године, па је са рачуна Агенције за спрјечавање корупције Н.Л., без правно ваљаног основа, плаћено 1.909,95 евра, у ком износу су му оптуженеприбавиле имовинску корист, а оштећеној нанијеле штету, док је, 20. децембра 2023.године, са рачуна Агенције за спречавање корупције, истом исплаћен износ и од 1.000 евра, по уговор о дјелу, од 24. новембра 2023.године“, наводи се између осталог у саопштењу СДТ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy