Pravda gluva za krike prebijenih
1 min read– Da je pravda slijepa to znamo, ali da je i gluva za krike prebijenih od strane policije to smo saznali u posljednjih deset godina – smatraju u nevladinoj ogranizaciji Akcija za ljudska prava (HRA).
U 2018. je zabilježeno devet slučajeva zlostavljanja građana od strane državnih službenika, upozoravaju iz te organizacije. Zato smatraju da šefovi u Upravi policije treba da podnesu ostavke i ustupe mjesto onima koji će umjeti da suzbijaju kršenje ljudskih prava i povrate povjerenje u policiju.
Posao službenika policije je zaštita ljudskih prava, a ne njihovo kršenje i to na najdrastičniji način, kažu iz ove NVO. Oni podsjećaju da su “svi službenici policije obučeni da otpor suzbiju uz najmanju neophodnu upotrebu sile i znaju da na vrijeđanja ne smiju da odgovaraju primjenom sile”.
Osam prijava je podnijeto protiv službenika Uprave policije, a jedna protiv službenika Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija.
U januaru i februaru su zabilježeni slučajevi prebijanja: V. Đ. i F. N. ispred lokala „Cepelin“ 27. januara; trojice mladića J. B, S. N. i M. D. ipred lokala „Bajica“ 17. februara; N. Š. u ZIKS-u 19. februara; M. I. na Cetinju 20. februara i M. S. u lokalu na autobuskoj stanici u Plužinama 21. februara.
Posljednji zabilježeni slučaj prebijanja od strane državnog službenika desio se početkom marta. Podgoričanin Nemanja Rončević optužio je službenike Interventne jedinice CB Podgorica da su ga brutalno pretukli, te da su ga lažno okrivili za napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti. Mladić je od batinanja zadobio više tjelesnih povreda, između ostalog i prelom nosa. Tokom prebijanja, kako je kazao, više puta je gubio svijest.
Iz Akcije za ljudska prava smatraju da postoji sistematska primjena zlostavljanja u policijskoj praksi u posljednjih deset godina u Crnoj Gori. Naročito su, po njima, drastični primjeri ohrabrivanja torture na najvišem nivou, kao u slučaju prebijanja pokojnog Aleksandra Pejanovića u policijskoj ”Betonjerci” 2008. godine i u preko dvadeset nerasvijetljenih slučajeva policijskog zlostavljanja građana, samo, za vrijeme održavanja jednog protesta u oktobru 2015. godine.
Milan Radović iz Građanska alijanse je, takođe, kao jedan od najgorih kršenja ljudskih prava naveo proteste u oktobru 2015.
– Ponavljanje torture je često, jer niko nije odgovarao za brutalna prebijanja građana koja su se desila tada u “zlatarskoj ulici”, kod kina “Kultura”, zatim u jednom ugostiteljskom objektu na Zabjelu, a imate i napad na novinara Gojka Raičevića, gdje su dokazi bili više nego očigledni – kazao je Radović.
– S druge strane čuju se argumenti da su policijski službenici često mete napada i omalovažavanja, i tako su neki slučajevi policijske torture pravdani donedavno, što je smiješno – smatra Radović.
Iz Građanske alijanse smatraju da su potrebne smjene ljudi u Upravi policije.
– Koliko su samo puta izostala izvinjenja iz vrha građanima koji su zlostavljani. Nije slata poruka ohrabrenja ni onima koji su smogli snage da rizikuju sve i prijave nepravdu – kazao je Radović.
Klasična diktatura.