IN4S

IN4S portal

Pravda gluva za krike prebijenih

1 min read
Da je pravda slijepa to znamo, ali da je i gluva za krike prebijenih od strane policije to smo saznali u posljednjih deset godina - smatraju u nevladinoj ogranizaciji Akcija za ljudska prava.

– Da je pravda slijepa to znamo, ali da je i gluva za krike prebijenih od strane policije to smo saznali u posljednjih deset godina – smatraju u nevladinoj ogranizaciji Akcija za ljudska prava (HRA).

U 2018. je zabilježeno devet slučajeva zlostavljanja građana od strane državnih službenika, upozoravaju iz te organizacije. Zato smatraju da šefovi u Upravi policije treba da podnesu ostavke i ustupe mjesto onima koji će umjeti da suzbijaju kršenje ljudskih prava i povrate povjerenje u policiju.

Posao službenika policije je zaštita ljudskih prava, a ne njihovo kršenje i to na najdrastičniji način, kažu iz ove NVO. Oni podsjećaju da su “svi službenici policije obučeni da otpor suzbiju uz najmanju neophodnu upotrebu sile i znaju da na vrijeđanja ne smiju da odgovaraju primjenom sile”.

Osam prijava je podnijeto protiv službenika Uprave policije, a jedna protiv službenika Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija.

U januaru i februaru su zabilježeni slučajevi prebijanja: V. Đ. i F. N. ispred lokala „Cepelin“ 27. januara; trojice mladića J. B, S. N. i M. D. ipred lokala „Bajica“ 17. februara; N. Š. u ZIKS-u 19. februara; M. I. na Cetinju 20. februara i M. S. u lokalu na autobuskoj stanici u Plužinama 21. februara.

Posljednji zabilježeni slučaj prebijanja od strane državnog službenika desio se početkom marta. Pod­go­ri­ča­nin Ne­ma­nja Ron­če­vić op­tu­žio je slu­žbe­ni­ke In­ter­vent­ne je­di­ni­ce CB Pod­go­ri­ca da su ga bru­tal­no pre­tu­kli, te da su ga la­žno okri­vi­li za na­pad na slu­žbe­no li­ce u vr­še­nju slu­žbe­ne du­žno­sti. Mla­dić je od ba­ti­na­nja za­do­bio vi­še tje­le­snih po­vre­da, iz­me­đu osta­log i pre­lom no­sa. To­kom pre­bi­ja­nja, ka­ko je ka­zao, vi­še pu­ta je gu­bio svi­jest.

Iz Akcije za ljudska prava smatraju da postoji sistematska primjena zlostavljanja u policijskoj praksi u posljednjih deset godina u Crnoj Gori.  Naročito su, po njima, drastični primjeri ohrabrivanja torture na najvišem nivou, kao u slučaju prebijanja pokojnog Aleksandra Pejanovića u policijskoj ”Betonjerci” 2008. godine i u preko dvadeset nerasvijetljenih slučajeva policijskog zlostavljanja građana, samo, za vrijeme održavanja jednog protesta u oktobru 2015. godine.

Milan Radović iz Građanska alijanse je, takođe, kao jedan od najgorih kršenja ljudskih prava naveo proteste u oktobru 2015.

– Ponavljanje torture je često, jer niko nije odgovarao za brutalna prebijanja građana koja su se desila tada u “zlatarskoj ulici”, kod kina “Kultura”, zatim u jednom ugostiteljskom objektu na Zabjelu, a imate i napad na novinara Gojka Raičevića, gdje su dokazi bili više nego očigledni – kazao je Radović.

– S druge strane čuju se argumenti da su policijski službenici često mete napada i omalovažavanja, i tako su neki slučajevi policijske torture pravdani donedavno, što je smiješno – smatra Radović.

Iz Građanske alijanse smatraju da su potrebne smjene ljudi u Upravi policije.

– Koliko su samo puta izostala izvinjenja iz vrha građanima koji su zlostavljani. Nije slata poruka ohrabrenja ni onima koji su smogli snage da rizikuju sve i prijave nepravdu – kazao je Radović.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Pravda gluva za krike prebijenih

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *