IN4S

IN4S portal

Prije jednog vijeka Englezi se divili Srbima, juče slušali „Tamo daleko“

Britanski parlament

Malo je poznata činjenica da je 1916. godine srpska hrabrost tokom Prvog svjetskog rata i simbolika bitke na Kosovu bila jedna od glavnih tema u britanskoj javnosti koja nije krila divljenje, a da su predstavnici svih partija u UK na Vidovdan održali sastanak u parlamentu gdje su izrazili simpatije i potrebu da se pomogne Srbiji.

Juče je, tim povodom, upriličena svečanost u britanskom parlamentu, a tim skupom je predsjedavao poslanik Konzervativne partije i zamjenik predsedavajućeg Svepartijske grupe za Srbiju u skupštini, Stjuart Endrju.

Poslanicima se obratio i ambasador Srbije Ognjen Pribićević, koji je podsjetio da je te 1916. godine kraljica Meri bila na čelu Fonda za humanitarnu pomoć Srbiji, ali i da je cijela Britanija stala uz Srbiju u tom teškom istorijskom momentu.

Na kraju skupa, Živorad Nikolić je odsvirao „Tamo daleko“ i „Marš na drinu“.

Vidovdan se obilježavao u 12 hiljada škola u Britaniji

Inače, te 1916. godine, impresionirani snagom kosovskog nasleđa i junačkim držanjem srpske armije u teškoj situaciji na frontu, Britanci su organizovali čitavu kampanju podrške. Čak 12 hiljada škola obilježavalo je Vidovdan širom „ostrva“, a u preko hiljadu bioskopa i pozorišta prikazivali su se filmovi o Srbiji.

Tako se u knjizi „Kosovo: Rat i osveta“, autora Tima Džude, navodi da je 1916. godine na Vidovdan, cio London bio izleplljen plakatima koji na engleskom jeziku poručuju „Misli o Srbiji, moli se za Srbiju, obnovi Srbiju“. Posebno je dirljivo bilo pismo trinaestogodišnjeg dječaka, koji je objavio jedan dnevni list, a kojem se navodi da su Srbi, iako mala nacija, „borbeni i nepokorivi“.

  • Oni imaju toliko pjesama o palim kraljevima, ali nikada ne posustaju i nikada neće biti zaboravljeni, do kraja svijeta – navodi ovaj dječak i dočarava atmosferu i divljenje Evrope prema Srbiji.

Opisujući kosovski mit u to vrijeme, Dejli Miror je pisao kako je Srbija na Kosovu poražena, ali je tada postasla vječna i da je posle zime dolazilo proljeće.

– Srbima će nići ruže u veličanstvenom ustajanju iz prašine, jer su navikli da iz poraza stvaraju pobjede i junački oživaljavaju. Naša je obaveza da im u tome pomognemo – pisao je Miror te 1916. godine.

Jedan od arhibišopa u to vrijeme, istakao je u jednom od govora da do pre dve godine nije ni znao za Srbiju, ali su Srbi „svojom hrabrošću zauzeli veoma visoko mjesto u Engleskoj i u Evropi uopšte“.

Pismo Vladike Nikolaja rasplakalo Britance

U isto vreme, Vladika Nikolaj Velimirovića je pisao britanskom kralju, a ovo pismo izazvalo je pažnju u svim medijima i debatama tog vremena. On između ostalog, piše kako je hram u Londonu jedan od najljepših i najvećih koji je vidio i da predstavlja pravo arhitektonsko čudo, ali da u maloj i siromašnoj Srbiji, uz svo uvažavanje, postoji ljepši, veći i svetiji hram.

– Taj hram je u srpskom gradu Niš i zove se „Ćele kula“. Sagrađan je od lobanja mog naroda i tamo stoje pet godina. Da su sve lobanje ugrađene bio bi tri stotine metara visok i širok i svaki Srbin bi tamo mogao doći, raširiti ruke i reći „tamo je lobanja mog djede, mog oca, mog brata, mog komšije, kuma, prijatelja“… Pet vijekova, Srbija je branila Evropu svojim kostima i lobanjama, da bi Evropa mogla mirno živjeti. Na Vidovdan 1389. godine, Car Lazar je došao sa svojom hrabrom armijom, u ime hrišćanske Evrope, sa zadatkom da brani hrišćansku kulturu i položio je svoj život u tome. Tada je Srba bilo koliko i Engleza, a danas nas ima deset puta manje. Gdje smo nestali? Izginuli smo, braneći Evropu. Sada je vrijeme da Evropa vrati dug – piše Vladika Velimirović.

Podjelite tekst putem:

10 thoughts on “Prije jednog vijeka Englezi se divili Srbima, juče slušali „Tamo daleko“

  1. 1914, po ubistvu Ferdinanda, su Engleske novine pisale da Srbiju treba isjeci iz mape svijeta I baciti na dno okeana.
    U dva svjetska rata je stradalo mnogo Slovena, ukljucujuci Srbe.
    Mozda je to zbog pripreme globalizacije, da sto manje bude nepokornih.
    Obicni narod Engleske ili bilo koje zemlje moze biti dobar.
    Ali oni koji planiraju I sprovode te planove u djela, tesko mogu biti dobri, ili dobro uraditi.

  2. Pretužno. Zvonila su zvona crkve Notre dame u Parizu… Nije to bio rat protiv druge vjere, već rat protiv nametanja vjere silom, u suštini rat za slobodu vjeroispovijesti… Ali Evropa nije pokazala zahvalnost…mnogo smo propatili svi na ovim prostorima… Zato ljudi treba da pobijede sebe, da se vole i budu mudri… to svaka religija propovijeda… a ispod svih religija postoji jedna iskonska iskra koja nas sve spaja i povezuje…… to je ta naša duša napaćena….Zar nijesmo zaslužili radost konačno?

  3. Govor vladike Nikolaja, jedino ne može da rasplače pocrnogorčenu pic milet u državolikoj tvorevini.

    Mi, Srbi, smo srećni. Kao i 1918 ponovo ćemo osloboditi Kosmet i tzv Crnu Goru.

    Živjela Srbija!

      1. Tzv nacionalni crnogorci će se sami osloboditi, kao što su to radili mnogo puta do sada. Bez i jednog metka.

      2. oslobodicemo je od „crnogoraca“, vi koji ste sebi dali za pravo da blatite to ime, a u stvari ste grdje poturice od onih koji se klanjaju alahu.

        1. Kako vi danas postojite kao Hriscani ako su vas na silu prevodili u Islam? Dokle cete da lazete?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net