Predlog srbijanskih pisaca: Dogodine nagrada „Tragom pravdoljubivog Arčibalda Rajsa“
1 min readSledeće godine 8. avgusta 2019 . godine navršava se tačno 90 godina od smrti jednog od najvećih prijatelja Srba , istaknutog humaniste, kriminologa i prijatelja Srbije Arčibalda Rajsa, čije su poruke iz njegovog antologijskog djela „Čujte, Srbi“ o mentalitetu, snazi, ponosu, slobodarskom duhu, ali i slabostima i greškama Srba i danas, aktuelnije nego ikada. Rajs je inače počasni građanin Mačvanskog Prnjavora.
Rudolf Arčibald Rajs rođen je 8. jula 1875. godine u nemačkoj pokrajini Baden. Rajs je bio švajcarski forenzičar, publicista, doktor hemije i profesor na Univerzitetu u Lozani. Istakao se kao kriminolog radom na istraživanju zločina nad srpskim stanovništvom u vreme Prvog svetskog rata. Istraživao je zločine austrougarske, nemačke i bugarske vojske nad civilnim stanovništvom, a posebno je napravio osvrt na stradanje srpskog stanovništva od autro- madžara počinjenim nad stanovništvom Mačvanskog Prnjavora i okoline. Po Rajsovoj želji, njegovo izvađeno srce odneseno je u urni na Kajmakčalan, gde je sahranjeno zajedno sa ostalim oslobodiocima Solunskog fronta. Na urni, koja je polomljena prilikom naleta Bugara u Drugom svjetskom ratu, pisalo je: „Ovde u ovoj urni, na vrhu Kajmakčalana, Zlatno srce spava. Prijatelj Srba iz najtežih dana. Junak pravde, istine i prava. Švajcarca Rajsa, kom’ nek je slava!“.
Konkurs se raspisuje i u znak sjećanja na žrtve zločine koje je počinila austrougarska vojska u Mačvanskom Prnjavoru 4. avgusta 1914 godine , tako da i danas pred Spomen – kosturnicom ledi se krv u žilama , pred tom Prnjavorskom Kostur – Kapelom.
Inicijator književnog konkursa je Slavica Jovanović novinar i književnik , koja na ovaj način ispunjava zavjetnu želju Branislava Bojića- Banike književnika iz Beograda , koji je svoje djetinjstvo provodio u dvorištu prnjavorske crkve znatiželjno posmatrajući spomen- kosturnicu u društvu tadašnjeg crkvenjaka . Majka Branislava Bojića književnika je rodom iz Novog Sela i Bojić je potpisnicu ovih redova zamolio da kroz književno i publicističko štivo , piše o svirepim zločinima nad nedužnim srpskim stanovništvom u Mačvi . Inicijativu su odmah podržali i književnici iz Udruženja književnika Srbije : Predrag Bogdanović , književnik , dr Milan Mladenović književnik i mnogi drugi afirmisani književnici i novinari , ali ima i policajaca , kao i književnih klubova . Takođe u toku je i osnivanje Udruženje pisaca Mačvanskog Okruga , čiji je inicijator takođe , Slavica Jovanović novinar i književnik .
Sada više o konkursu koji je tematske sadržine . Prva pjesma bi trebalo da bude posvećena Arčibaldu Rajsu , odnosno pjesma posvećena njegovom istraživačkom radu na raskrinkavanju zločina nad žiteljima Mačve i njegovom književno-publicističkm radu i knjizi- testamentu ‘’ Čujte Srbi, čuvajte se sebe’’ . Druga pjesma bi trebalo da se odnosi na stradanje mačvanskog življa , koji su na najmonstruoznije načine mučeni , klani , spaljivani , vezani žicom i terani da gledaju trčeći vezani u lance , prema avgustovskom Suncu , a poznato je da samo ptica orao , bez teškoća može u Sunce pogledati … Treća pjesma bi trebalo da bude posvećena slijepom srpskom guslaru i pjesniku Filipu Višnjiću , koji je zločine u Mačvi od strane tiranina- opjevao .
Pjesme treba da su dužine do 28 redova , potpisane punim imenom i prezimenom autora. Jedan autor može učestvovati sa po jednom pjesmom na sve tri teme , ili sa tri pjesme na jednu temu koju izabere . Ili samo sa jednom temom sa konkursa . Konkurs je samofinansirajući i plaća se učešće od 500 RSD . Konkurs je otvoren do kraja aprila 2019 . godine . Osim štampanja zbornika i književnih večeri , planiran je i posjeta Beogradu spomeniku Rajsu koji nalazi se u Topčiderskom parku, kao i posjeta spomen kosturnici u Mačvanskom Prnjavoru .
Najuspješnije pjesnike očekuju diplome , knjige, umetničke slike , zahvalnice. Proglašenje pobjednika , dodjela nagrada i promocija zbornika posvećenog sjećanju na žrtve ratova u Mačvi biće održana u avgustu , kada se obeležava jubilej 90 godina od smrti Arčibalda Rajsa ali i godišnjice od velikog zverstva nad Srbima .
Ovim konkursom ispunjavamo i zavetnu želju – testament našeg uglednog srpskog književnika Branislava Bojića , velikog Srbina , Rodoljuba i Pravoslavca , koji je kao bosonogi dečak u Mačvi , bio užasnut zlodelima nad ognjištima i decom , rodnom kraju svoje majke .
Za sve informacije vezane za konkurs možete se telefon : 063- 807 – 59-35 .
Aman, Gojko, nemoj bar ti pisati “ srbijanski „.
U Srbiji ne žive srbijanci, nego Srbi.
Svi milogorci, izetbegovići, kitarovići i ostali dušmani glavu daju da nas podele na Srbe i srbijance…