ИН4С

ИН4С портал

Предсједник Македоније: Тек очекујем проблеме и немире са Албанцима

1 min read

ivica-bocevski
Бивши вицепремијер Македоније Ивица Боцевски изјавио да не очекује радикализацију протеста Албанаца у тој земљи и веће немире.

Он оцјењује да је кључ за решење проблема у унутрашњем институционалном дијалогу.

Упитан колико протести Албанаца који су незадовољни пресудом у случају ,,Монструм” могу да угрозе безбедност у тој земљи, али и на Балкану, Боцевски одговара да очекује да победи политички процес и здрав разум и да се све разлике врате тамо где им је мјесто – у институције система.

,,Ипак, ово је Балкан, и пар усијаних глава може направити и веће глупости”, рекао је Боцевски Танјугу, али и подвукао да, ако институције друштва одговоре на прави начин, не очекује радикализацију стања.

Он наводи да је најлошији тип политике у друштву у мултиетничком, мултикултуралном и мултиконфесионалном друштву какво је македонско, онај који иде на стереотипе и предрасуде, подјелу градјана на Албанце и Македонце, хришћане и муслимане, али наглашава да је Македонија функционална држава која од свог оснивања настоји да интегрише различите ентитете у оквиру свог политичког система.

Према његовим ријечима, питање ко стоји иза протеста је ,,питање за милион долара” будући да још нико није стао иза организације протеста, а да се главне мобилизаторске снаге у друштву – политичке странке, невладине организације, нису огласиле.

,,Још увек чекамо да се легитимишу они који изазивају протест. Једино што знамо је да група полази испред Јахја пашине џамије у центру Скопља, која је позната као језгро радикалног исламизма које чак не контролише ни исламска верска заједница у Македонији”, наводи Боцевски и подсећа да се и реис Исламске верске заједнице оградио од протеста и иконографије.

Боцевски додаје и да у Македонији постоје политичари који би да граде своју каријеру управо на разликама и да је за њих свако насиље добродошло, али и истиче да су они на маргинама друштва.

,,Политичке партије које подржавају овакве радикалне ставове нису ушле у парламент. Ипак, свака оваква ситуација мора се пажљиво посматрати од стране наших институција”, рекао је Боцевски.

Он напомиње и да у Македонији национализам и вјерски радикализам није везан само за једну етничку заједницу – албанску – већ да постоји и код представника других народа, али подвлачи да је добро што су заговорници таквих ставова на маргинама система.

Он каже да међународна заједница може да помогне, али да нема чаробни штапић и подвлачи да је кључ у унутрашњим односима и институционалном дијалогу у Македонији.

Председник скупштинског одбора за контролу служби безбедности Момир Стојановић сматра да протести у албанаца у Македонији могу бити проблем за шире подручје Блакана.

Он, међутим, не верује да се могу прелити на Србију. Стојановић сматра да је пресуда албанским младићима само искоришћена као повод а да је изабран тренутак када је, како каже, изгледно коначно решавање кризе на Космету.

Шта је ЦИА знала у јануару: Македонија и БиХ потенцијално ,,експлозивне“

Директор Националне обавјештајне службе Џејмс Кларк у јануару на сједници Сената обавјештајне комисије о земљама западног Балкана, рекао је да без обзира на позитивна дешавања у региону у 2013. години, 2014-ту ће обиљежити дубоке етничке и политичке подјеле, а ситуација у Македонији и БиХ добила је ознаку ,,нарочито експлозивне“ земље.

,,Македонска влада наставља да гура програме дизајниране да би се промовисао етнички македонски национализам на рачунм евроатланских интеграција земље. Проблеми Македоније са земљама ЕУ и НАТО због спора са Грчком због уставног имена земље и лоших билатералних односа са Бугарском, расте ризик да ће порсти и етничке тензије“, наводи се у обавјештајним процјенама, преносе македонски медији.

Иста процјена извршена је и у БиХ.

Недјељу дана након овог извјештаја, колумниста Американац, и пријатељ Македоније, Јасон Мико, питао се зашто се помињу само Македонија и БиХ.

,,Нигдје се не помиње Грчка, гдје је петогодишња криза довела земљу до ивице и до масовних немира„, он истиче да се македонска влада карактерише као националистичка, а заправо није, патриотска је.

,,Али онда, повезивањем национализма са евроатланским интеграцијама Македоније, пошто је Македонија изабрала да се бори за своје име и идентитет, угрожава своју будућност“, исктиче колумнист Мико. Он додаје да је то лаж, јер влада ради на јачању тог односа.

Амбасадор Ристо Никовски сматра да нема сумње да су ови протести због случаја ,,Монструм“ дубоко повезани са притиском око уставног имена Македоније.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy