Predstavljen poslednji tom iz Izabranih dela Đinđića
1 min readPoslednja knjiga iz edicije Izabranih dela Zorana Đinđića, „Filozofski spisi – Ogledi i rasprave 1976-1996“, predstavljena je danas u prostorijama Fondacije dr Zoran Đinđić.
Nakon prva četiri toma – „Jugoslavija kao nedovršena država“, „Jesen dijalektike“, „Subjektivnost i nasilje“ i „Politika i društvo“, u izdanju Fondacije dr Zoran Đinđić i Narodne biblioteke Srbije, predstavljen je i peti tom „Filozofski spisi – Ogledi i rasprave 1976-1996“.
Priređivač poslednje knjige iz edicije, prof. dr Novica Milić, rekao je da je peti tom najobimniji i da ima oko 23 od oko 70 filozofskih tekstova koje je Đinđić objavljivao od 1976. do 1996. po časopisima, periodici, filozofskim i naučnim zbornicima…
„Njegovo bavljenje filozofijom trajalo je od 1971. godine kada je upisao studije filozofije i socijologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, pa do početka 90-tih godina. To je 25 godina njegovog intezivnog bavljenja filozofijom, pola njegovog vlastitog života“, rekao je Milić.
Navodeći da je Đinđić političar bio tek desetak godina, on je ukazao da kod nas postoji snažna slika, i to iz opravdanih razloga, da je Đinđić pre svega političar.
„Sada to neće moći. Iz pet tomova sada može da se vidi šta je to Đinđić mislio, pisao, šta nam je ostavio kao zaveštanje“, rekao je Milić, ocenjujući da je Đinđić bio jedan od naših najtalentovanijih filozofa koji je pisao jer je hteo da razjasni sebi i ostalim određene važne pojave svog vremena.
Istoričarka Latinka Perović istakla je da se Zoran Đinđić interpretira u politici, sociologiji, pozorištu, filmu, literaturi i da će to trajati, kao i da će ostati trajno u našoj političkoj kulturi i posebno u kulturi filozofske misli upravo i zahvaljujući filozofskim radovima.
Ona je rekla da je važno da se zna da Đinđićeva pobuna protiv dominantne paradigme u društvu u vreme njegovog školovanja bila najpre intelektualna pobuna, a onda politička.
„Mislim da se taj politički angažman koji je jedinstven teško može razumeti bez uvida u njegovo filozofsko delo““, ocenila je Perović.
V.D. upravnika Narodne biblioteke Srbije Svetlana Jančić izrazila je zadovoljstvo što se četiri godine dug izdavački poduhvat uspešno priveo kraju.
„Ovo je uspesna saradnja naše najstarije institucije kulture koja slavi 181 godinu postojanja i Fondacije. Plod te uspešne saradnje jeste pet tomova izabranih dela Zorana Đinđića“, rekla je Jančić, podsećajući da je projekat započet 2010. godine.
Navodeći da knjiga sadrži oglede i rasprave, ona je ukazala da svih pet tomova živi i pulsira samosvojna filozofska misao Đinđića, njegov lucidni um, kreativni duh, njegovo složeno i pozitivnom energijom ispunjeno biće na koje se može primeni Andrićeva refleksija o Njegošu „svuda nas je pratio iako su to samo bile optičke varke duha jer mi smo mislili da nas on prati, a ustvari smo ga nosili u sebi“.
Ovaj tom obuhvata izbor iz filozofskih i kritičkih tekstova koje je ubijeni premijer objavljivao, a koji pokazuje ne samo njegov razvojni put već i raspon njegovog interesovanja.
Kakva dela, uz njegovo i Latinkino ime su nedela!
zar nije dosta para ostavio svojoj ženi, i da mi ih neko za džabe da ne bih čitala što je on pisao , a kad