Predstavljen zbornik u čast Hajdinovog 90. rođendana
1 min readKnjiga „Zbornik u čast Nikole Hajdina povodom devedesetog rođandana“, čiji su urednici Đorđe Zloković, Gradimir Srećković i Nenad Marković, predstavljen je danas u Svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).
O stvaralačkom opusu i vrhunskim dostignućima predsednika SANU, Hajdina , govorili su njegovi prijatelji, saradnici i učenici: akademik Zloković, prof. dr Tomislav Igić, docent dr Nenad Marković i docent dr Bratislav Stipović.
Oni su naglasili da se stvarlački opus profesora Hajdina (4. april 1923) tokom duge naučne i profesionalne delatnosti može pratiti kroz šest oblasti u kojima je on ostvario izuzetne rezultate.
U teoriji konstrukcija dao je nov i originalan numerički metod za rešavanje dvodimenzionalnih problema, u projektovanju mosta Orašje primenio je originalni postupak za analizu tankozidnih spregnutih konstrukcija sa proizvoljnim rasporedom sastavnih materijala.
Njegovi radovi iz oblasti tankozidnih štapova i konstrukcija spadaju u red vodećih u svetu, o čemu je govorio Stipović.
Učesnici današnje promocije istakli su i da je Hajdin jedan od pionira u projektovanju mostova sa kosim zategama, a problemom stabilnosti i granične nosivosti limenih nosača bavio se tokom više decenija u okviru teorijskih i eksperimentalnih istraživanja.
Osvrnuli su se i na problem impakta (udara) saobraćajnih sredstava na inženjerske objekte koji je posebna oblast u kojoj je Hajdin formirao sa saradnicima jedan uspešan model i otvorio put mlađim naučnicima u rešavanju tog problema.
Marković je naglasio da stvaralaštvo i aktivnost prof. Hajdina karakteriše neprekidno prisustvo u međunarodnoj naučnoj i stručnoj javnosti, od prvog naučnog rada objavljenog 1953. do današnjeg dana.
Hajdin je, prema rečima njegovog učenika i saradnika Stipanića, svoj naučni opus oblikovao tako da je bio inovativno primenljiv u tehničko-inženjerskoj praksi, a kao građevinski konstruktor projektovao je građevinske objekte tako da su oni bili odraz najnovijih stručnih i naučnih dostignuća tog vremena.
Sam Hajdin, skroman, nije želeo da govori o svom naučnom radu. Primetio je da je mnogo što šta uradio „tokom dva radna veka“ i izdvojio integralne jednačine i mostove sa kosim zategama kao nešto o čemu vredi govoriti.
Predsednik SANU je zahvalio svojim saradnicima, asistentima, prijateljima na pomoći koju su mu ukazivali.
„Moj radni vek je vrlo dug, zapravo to su dva radna veka i imao sam mnogo saradnika i obuhvatio šest oblasti, od kojih su neke i danas aktuelne“, rekao je Hajdin.
„Kod mene je bio jedinstven taj spoj teorije i njene primene. Svoje teorije sam proverovao eksperimentima, uz veliki rizik“, dodao je on.
Zbornik su svome profesoru Nikoli Hajdinu posvetili prijatelji i saradnici, povodom njegovog 90. rođendana kao izraz poštovanja, zahvalnosti i prijateljstva.
Uvodni prilog u zborniku, koji je objavilo „Helicon Publishing“, daje kratak pregled naučnih i stručnih radova akademika Hajdina, u kojima su izdvojeni oni rezultati koji su po mišljenju autora i naučne kritike predstavljali doprinos progresu nauke.
Prilozi njegovih saradnika mogu se podeliti u dve grupe. Prvu grupu čine radovi iz oblasti u kojima je Hajdin svojim teorijskim istraživanjima postavio čvrste temelje.
Neki od radova su proistekli iz saradnje sa Hajdinom, a neki predstavljaju trajnu nadogradnju u tim oblastima, dok drugu grupu čine radovi autora koji pripadaju široj porodici istraživača i graditelja u oblasti nauke i inženjerske prakse u kojoj Hajdinu pripada zavidno mesto.