Премијерски сат – Кривокапић: Влада ће трајати четири године, политичка корупција се овога пута не може десити
1 min readПредсједник Владе Црне Горе, Здравко Кривокапић је поручио да ће Влада трајати четири године, јер је њу изабрао народ са 41 послаником.
„Изборна воља и начин промјене изборне воље који сте ви знали да урадите врло вјешто и то се искључиво и само зове политичка корпуција је нешто што се овога пута не може десити. Ни под притиском било кога, ни по ставовима које ви сад износите“, закључио је премијер Кривокапић.
Кривокапић је казао да постоји стандард који врло јасно и прецизно врши рачунање времена.
„У конкретном случају, примјеном стандарда, рок за предлагање буџета одређен календарским датумом до 31. марта буџетске године, подразумијева да овај рок истиче 31. марта у поноћ“, казао је премијер Здравко Кривокапић на Премијерском сату одговарајући на питање Драгутина Паповића из Клуба посланика ДПС-а и Либералне партије.
Премијер Кривокапић је рекао да је Законом о управном поступку прописано да рок који је одређен за мјесеце и године истиче оног дана у мјесецу, односно години, који по свом броју одговара дану када је достављено извршење.
„Навео сам вам два примјера праксе претходне Владе и Скупштине гдје имате врло јасно да они који данас тврде да је то неуставно, онда су тада кршили Устав. То је чињеница која је неспорна. Ови примјери који су наведени – стандард и Закон о управном поступку – наводе на сљедеће. Наведени примјери су само кап у мору других примјера којим се демантују. Поред тога што мијењате идеологију на сваких пар година, недопустиво је да мијењате и правна тумачења јер то има негативне импликације на права грађана. Рокови се рачунају на исти начин и када сте у позицији и када сте у опозицији. Није добро ако бивши потпрдсједник Владе за вријеме свог мандата није примјећивао да Влада ради незаконито, а чим је напустио ту фотељу сматра нешто сасвим другачије“, казао је премијер Кривокапић.
Влада са Концесионаром постигла договор на наплата путарине на саобраћајници Херцег Нови – Требиње престане у мају ове године
„Ово је једно од питања и иницијатива чије ће рјешавање у кратком року донијети дугорочан бенефит грађанима и привредним субјектима у Црној Гори и још један показатељ да ова Влада ради на бенфит свих њених грађана“, казао је премијер Здравко Кривокапић одговарајући на питање Бориса Богдановића из Клуба посланика Демократске Црне Горе, да ли ће и када Црна Гора закључити споразум са концесионаром „Универзал монте“, како би држава од овог концесионара преузела управљање над магистралним путем Херцег Нови -Требиње и тиме престала обавеза плаћања путарине на овом путном правцу како за Новљане, тако и за све госте, а што би било посебно значајно у периоду туристичке сезоне.
Кривокапић је казао да регионална сарадња и добросусједски односи представљају један од стратешких приоритета Владе.
„У овом смислу унапређење трговинских односа и промоција Црне Горе као престижне туристичке дестинације заузимају важно мјесто на листи приоритета. Све активности које доприносе реализацији поменутих приоритета Влада разматра са дужном пажњом и преузима одгаварајуће мјере на реализацији истих. У складу са наведеним општина Херцег Нови упутила је Влади иницијативу за откуп концесионог уговора за пут између Херцег Новог и Требиња за који се плаћа путарина и то за само 12 километара пута. На бази ове иницијативе преговори су почели са концесионаром Универзал монте и врло смо близу рјешења овог проблема који тишти грађане, привреднике али и туристе који у великом броју овим путним правцем посјећују Црну Гору“, казао је Кривокапић.
Предједник Владе је саопштио је да је поменути путни правац пројектован и изграђен по аранжману „изгради-користи-предај“, а да је уговор потписан између општине Херцег Нови и концесионара Универзал Монт на основу Споразума о изградњи.
„Уговорена цијена радова дионице од 12,8 километара износила је 18,5 милиона еура и том приликом концесионар је добио право наплате путарине на 20 година. Имајући у виду важност тог путног правца те снижавање трошкова за туристе и привреду који циркулишу у том подручју Влада је са концесионаром постигла договор да наплата путарине престане у мају ове године. Ово је један у низу успјеха ове Владе који ће донијети директан бенефит грађанима и привредницима Црне Горе, а посебно у тренутку када почиње туристичка сезона. Прије него Влада изврши откуп концесије биће ангажован консултант који ће урадити детаљну анализу али и ревизију те на прецизан начин идентификовати шта су обавезе једне и друге стране али и идентификовати стање пута са аспекта безбједности до данашњег дана“, наводи се у писаном одговору премијера Кривокапића.
Премијер је казао да, када је ријеч о финансијским посљедицама, предвиђено је да општина Херцег Нови у јануару 2022. године из свог буџета концесионару „Универзал монте“ исплатити 4 милиона еура и тиме финализује откуп концесије за пут Херцег Нови – Требиње.
„Влада ће кредитом према општини Херцег Нови финансирати ову трансакцију, а Министарство финансија и социјалног старања ће издати гаранцију за наведено плаћање. Уважени господине Богдановићу, ово је само један показатељ како сарадња Владе и локалне самоуправе може донијети директан бенефит грађанима Црне Горе. Зато бих искористио прилику и охрабрио остале локалне самоуправе да у истом маниру доставе предлоге које ће Влада размотрити и у складу са могућностима рјешавати. Запамтите само заједничким напорима можемо стварати Црну Гору за све нас“, закључује се у одговору премијера Кривокапића.
У току израда нове енергетске стратегије, која ће дати примат обновљивим изворима, чиме би се ЦО2 емисија постепено сводила на нулту вриједност
Предсједник Владе Здравко Кривокапић одговарајући на питање Бранка Радуловића из Клупа посланика Покрета за промјене, казао је да је сагласан са констатацијом, да би производећи „зелену енергију“ ишли у правцу динамичног и дугорочног привредног и економског раста и развоја Црне Горе.
„Јасно је опредјељење ове Владе да свој развој у енергетском сектору темељи првенствено на изградњи нових енергетских објеката који користе обновљиве изворе енергије. У том контексту, охрабрује нас податак да је у прва три мјесеца текуће године производња електричне енергије из обновљивих извора већа од бруто потрошње на територији Црне Горе. Будући да се у наредном периоду очекује изградња нових капацитета ХЕ Комарница, СЕ Бриска гора, ВЕ Гвозд и ВЕ Брајићи, а у припреми је тендер за СЕ Веље брдо, реално је очекивати да ће енергетика бити локомотива нашег развоја“, наводи се у писаном одговору премијера Здравка Кривокапића.
Предсједник Владе саопштио је да је иницијатва Покрета за промјене да енергетски сектор Црне Горе буде са нултом емисијом ЦО2 до 2030. године, у потпуности на линији политике Европске уније у тој области.
“Подсјетићу, нулта ЦО2 емисија је свакако нешто чему се мора тежити, с обзиром на то да је званична енергетско-климатска политика Европске уније конципирана тако да сви планови и активности морају бити усмјерени на смањење карбонске емисије до коначног постизања нулте емисије. Као земља кандидат за чланство Црна Гора је између осталих преузела обавезу усаглашавања своје енергетике са тенденцијом редукције и коначног довођења ЦО2 емисије до нулте вриједности. Сходно томе, у току је израда нове енергетске стратегије, која ће дати примат обновљивим изворима, чиме би се ЦО2 емисија постепено сводила на нулту вриједност“, казао је предсједник Владе.
Кривокапић је поздравио иницијативу ПЗП-а, цијенећи да је она и важна и пожељна са аспекта зелене економије, али да у контексту њене пуне реализације у назначеном року, морамо бити изузетно опрезни са давањем обећања.
„Наиме, предсједнику Владе 2021. године би најлакше било да саопшти како ће Влада Црне Горе приступити достизању нулте емиисје ЦО2 до 2030. године, али то би било и неодговорно, а са аспекта актуелних капацитета нетачно. Као озбиљни људи морамо о томе говорити са обавезом према временској/историјској дистанци која ће ове наше ријечи провјерити и цијенити. Дакле, посланиче Радуловићу, у овом тренутку, а посебно сагледавајући економску страну која је додатно погођена услед пандемије корона вирусом, не можемо а да не кажемо да би гашење ТЕ Пљевља значило да Црна Гора мора да увози не малу количину електричне енергије. То би утицало на раст цијена струје за грађане и привреду за 20 до 25 одсто, на губитак 1.200 радних мјеста, на пад националног БДП-а, смањење прихода државног буџета, итд. За нас је, стога, основно питање ЦО2 емисије – како у енергетском смислу замијенити 225МW производње из ТЕ ПВ, која је уз то што је стабилна енергија, неопходна за стабилност читавог енергетског система, али са друге стране и основни ЦО2 емитер?“, казао је премијер Кривокапић.
Кривокапић је истакао да је, у амбијенту у коме вољни моменат постоји, ово кључни тренутак за доношење одлуке за отпочињање енергетске транзиције, с обзиром на то, да је у току израда Националног енергетског и климатског плана Црне Горе, којим ће се дефинисати крајњи рок за укидање сектора угаља, у складу са принципом праведне транзиције.
„Из свих наведених разлога можемо рећи да се залажемо за имплементирање драстичног смањења ЦО2 емисије и прелазак наше енергетике на обновљиве изворе енергије. Ипак, како сам и казао, као озбиљни и одговорни људи, одлуку о прихватању 2030. године као године нулте емисије, морамо пажљиво анализирати. Њој мора претходнити комплексна анализа онога што су наши развојни циљеви, затим циљеви краткорочног и дугорочног развоја енергетике као и анализе социо-економских ефеката спровођења овакве одлуке. Увјерен сам, ипак, да ћемо на линији Ваше иницијативе, а укупног опредјељења Владе, донијети исправне одлуке како би правовременно, са мало или без имало негативних посљедица по социо – економску структуру земље, допринијели остварењу зацртаног циља – тј. нулте ЦО2 емисије у Црној Гори“, закључује се у писаном одговору премијера Здравка Кривокапића.
Циљ Владе није да било коме одузме држављанство, већ да са највећом могућом сигурношћу утврди колико људи заиста живи у Црној Гори и има право гласа
Кривокапић је саопштио да ће текст измјена и допуна Закона о регистрима пребивалишта и боравишта, са извјештајем након јавне расправе, која још траје, бити достављен скупштинском Одбору за реформу изборног и другог законодавства.
„Такође, исто ће се учинити и са Одлуком о критеријумима за утврђивање услова за стицање црногорског држављанства, са пропратним материјалима. Влада на овај начин показује да жели да подстакне парламентарну дебату и договор око изборног законодавства, а горе наведени прописи свакако су природан дио тог система. Пошто је дио црногорске јавности негодовао због Одлуке о држављанству, овом приликом поново поручујемо да нема никакве дискриминације, а још мање потребе да се шири паника и узнемиравају грађани, који живе у Црној Гори и ван ње. Измјеном постојеће Одлуке, која би постала усклађена са Уставом и Законом о црногорском држављанству исправила би се неправда и један дио грађана би остварио своје дуго чекано право“, казао је Кривокапић одговарајући на питање Ервина Ибрахимовића из Клуба посланика Бошњачке странке.
Предсједник Владе је казао да је погрешно говорити да се ради о огромном броју људи, чија су права угрожена, као и да ће то довести до наводног етничког и изборног инжењеринга у Црној Гори.
„Ко добронамјерно гледа на оно што радимо, јасно му је да разлога за бригу нема. Они који буду избрисани из регистра пребивалишта губе бирачко право, али не трајно, јер га могу поново вратити када се настане на територији Црне Горе. Измјене и допуне Закона не односе се на људе који су на привременом раду у иностранству, студенте, поморце, спортисте, већ на оне који су трајно и судбински везали своје животе за неку другу државу. Понављамо, ни у том случају, неће изгубити црногорско држављанство“, наводи се у писаном одговору премијера Здравка Кривокапића.
Премијер Кривокапић је истакао да циљ ове Владе није да било коме одузме држављанство, нити ће се то догодити, већ да са највећом могућом сигурношћу утврди колико људи заиста живи у Црној Гори и има право гласа.
„Поступак око сређивања регистара пребивалишта и боравишта ће бити изузетно велики подухват, који подразумијева подршку и државе и друштва, ангажман огромног броја људи. Оно што са сигурношћу можемо рећи је да у том процесу неће бити никакве селективности, те да ће прописи једнако важити за све. Само уређен регистар пребивалишта доноси нам уређен бирачки списак, а само уређен бирачки списак уређену државу, што би, ваљда, требало да буде циљ свих нас. Влада жели да увјери, додатно освијетли и учини јасном чињеницу да ниједан црногорски држављанин неће остати без држављанства матичне земље, као и непобитну суштину да је наша дијаспора била и биће нераскидив дио наше земље. Према својој дијаспори, Црна Гора се односи са посебним сензибилитетом, имајући у виду да је она саставни дио црногорског бића, као и да игра важну и активну улогу у развоју друштва“, закључује се у одговору премијера Кривокапића.
Куповином два авиона држава уштедјела 40 милиона еура
Предсједник Владе казао је да се Влада Црне Горе опредјелила за куповину два авиона, која су била ангажована у оперативном лизингу у компанији Монтенегро Ерлајнсу.
„Авиони су откупљени од компаније ГЕЦАС. Постојећи уговор је био изузетно финансијски неповољан за МА, а економски неодржив. Услови раскида и повраћаја два авиона регистрација 4О-АОА и 4О-АОБ су износили преко 40 милиона еура, уз додатне пенале по раније раскинутом уговору за закуп авиона 4О-АОД. У овој трансакцији, држава Црна Гора (као гарант у уговору између МА и ГЕЦАС-а) би морала да измири наведени износ, а уз то би остала без права на авионе. Куповином ових авиона остварена је огромна буџетска уштеда од 20 милиона еура готовог новца, а уједно је држава постала трајни власник авиона, што значи да је у укупном износу држава уштедила оквирно 40 милиона еура. Авиони су плаћени одмах“, казао је премијер Кривокапић на Премијерском сату одговарајући на питање Бориса Богдановића из Клуба посланика Демократске Црне Горе.
Премијер Кривокапић казао је да је дуг компаније МА у моменту престанка летјења износио око 110 милиона еура, што је, како је навео, онемогућавало даље пословање компаније, а држава није имала законски оквир да настави да пружа финансијску помоћ.
„Компанија МА је у моменту престанка летачких операција у свом влашниству имала један оперативни авион типа Фоккер 100, произведен 1992.године. Остали оперативни авиони типа Ембраер 195 су били два у оперативном и један у финансијском лизингу. Остала четири авиона на аеродрому Подгорица су од раније приземљени и без могућности поновног стављања у саобраћај“, закључио је премијер Кривокапић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zdravkic, kakvu ti rakiju sipaju ovi iz dps-a pa se glupiras sve vise i vise. Ja te glasao , stidim se… nikad vise!
E moj premijeru Krivokapiću,
Tvoja vlada čast pojedincima, među kojima ti nisi nije vlast ni za 4 dana….
Ko visoko leti nisko pada…
A ti si previsoko uzletio!!!
NEĆEŠ ZDRAVKO NI GODINU SASTAVITI KAKO SI KRENUO. KADAR TI JE PREKRIŽANA NULA I TO SKORO SVE DPS KADAR. ŽALI BOŽE ĐE NAM TEBE POTURIŠE. SAMO NEKA SI ZDRAVO.
ima li neko da mu dosapne da njega nije izabrao niko narod je izabrao one druge, prave ljudine ali ti i jos njih nekoliko prevariste narod i utrpaste se na vlast laznim predstavljanjem i obecanjima
A BOGAMI TI VISE NEVJERUJU ONI KOJI SU TE POSTAVILI,DABOGDA DA IZDRZIS I 4 MJESECA,A NE 4 GODINE.