IN4S

IN4S portal

Preminuo arheolog Đorđe Janković, otkrivač prevara o porijeklu Slovena (VIDEO)

1 min read

arheolog Đorđe Janković

12. novembra 2016. upokojio se u Gospodu dr Đorđe Janković, arheolog, rođen 1947. godine, jedan od najznačajnijih stručnjaka ove oblasti među Srbima.

Rukovodio je brojnim arheološkim istraživanjima na prostoru bivše Jugoslavije. Autor je članaka, rasprava i monografija o kasnoantičkoj i srednjovekovnoj arheologiji Zapadnog Balkana, kao i arheologiji Slovena i Srba koja su od interesa za razjašnjavanje etnogenetskih procesa.

Na osnovu sopstvenih istraživanja od kasnih 1980-ih zastupa teoriju o podunavskom poreklu Slovena i njihovoj autohtonosti na Balkanu i pre Velike seobe, čemu nova multidisciplinarna istraživanja daju za pravo.

djordje-janvovic-arheologija

Brojne postavke do kojih je dolazio nailazile su na osporavanja u arheološkim krugovima. Vreme pred nama daće priliku za objektivniju ocenu njegovog doprinosa srpskoj arheologiji, a zahvaljujući Projektu Rastko u prilici ste da pročitate u produžetku njegovo poslednje delo (izdanje Hrišćanske misli, Bgd, 2015), kao i još neke značajne naučne radove.
djordje-jankovic-03

Bio je iz ugledne intelektualne porodice: njegov pradeda Vojislav Bakić bio je naš prvi doktor pedagogije, direktor Učiteljske i rektor Velike škole. Deda, po kome je dobio ime, bio je predsednik beogradske opštine uoči balkanskih ratova, a otac Nenad, zapaženi astronom, saradnik Beogradske opservatorije. Uprkos velikom intelektualnom kapitalu koji je posedovao, kao arheolog dr Đorđe Janković davao je prednost terenskim istraživanjima.

Diplomirao je arheologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Karijeru je započeo 1971. godine u Muzeju Krajine u Negotinu, a od 1977. do 1978. zaposlen je u Arheološkom institutu u Beogradu, a potom na Filozofskom fakultetu, kao asistent za srednjovekovnu arheologiju.
Magistrirao je 1977. sa temom Obala Dunava između Sipa i ušća Timoka u VI-XII veku, a sa temom Stanovništvo Balkana u VI i početkom VII stoleća doktorira 1987. godine. U zvanje docenta izabran je 1988. godine, a za šefa Katedre za srednjovekovnu arheologiju 1997. godine. Ovu dužnost je obavljao do 2008. godine. Radio je kao profesor na Akademiji za umetnost i konservaciju SPC a svojevremeno i kao prodekan za nastavu ove ustanove. Dr Janković je bio predsednik Srpskog arheološkog društva od 2003. do 2007. godine, a takođe i urednik naučnog časopisa Glasnik Srpskog arheološkog društva.

Podjelite tekst putem:

11 thoughts on “Preminuo arheolog Đorđe Janković, otkrivač prevara o porijeklu Slovena (VIDEO)

  1. Veliki pregalac i erudita!
    Nesporan, u svakom smislu.
    Ipak, nije otkrivao novo, samo je hrabro tumacio naucnu i svaku drugu istinu, kako drugi nijesu … smjeli, znali.
    Inace … o balkanskom porjeklu Slovena ( ispravnije Srba) napisano je, jos mnogo prije njega, na hiljade stranica. Od Heresona do Luganijeva, jos pride i Frensisa Konta.
    Posebno su dragocjena paleolingvisticka istrazivanja, egzaktna i neupitna, za ozbiljan naucni svijet, svejedno, zapadnoevropske ili istocno – ruske provinijencije.
    Sve drugo je politicka istorija, konvencija … puki dogovor sta je bilo, sta se zbilo.

    p.s. Za sumnjicave, kakav je i neakav Maso, da ne gube vrijeme, neka se pobolje informisu na kompu. Za pocjetak, bilo bi korisno da ukucaju : Limes Sorabicus … koliko da osvjeze znanje.

    2
    1
  2. Koliko je njegovo djelo bilo ozbiljno shvacano u naucnim krugovima, govori i cinjenica da nikada nije bio primljen u SANU (aplicirao 2 puta proteziran od SPC). Ali je zato bio vazda podrzavan od srpske crkve i pristalica Dereticevog ‘ucenja’ te je na tom talasu i bio izabran na odredjene funkcije s pocetka ovoga vijeka.

    1
    4
  3. Vječni mir Đorđu Jankoviću. Njegovo djelo potvrđuje da je prostor na kom živimo bio dio Srbije prije najezda raznoraznih okupatora.

    1
    1
  4. Bog da prosti dušu pokojnog profesora Đorđa Jankovića. Pamtićemo ga kao izuzetnog čoveka, iskrenog hrišćanina, odličnog arheologa. Dao je veliki doprinos srpskoj arheologiji i proučavanju istorije Srba. Neka mu je večan pomen!

    2
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *