Preporuke za čitanje iz Knjižare So
1 min readU današnjem izdanju Preporuka za čitanje, rubrike koju In4s 20 godina uređuje u saradnji s hercegnovskom Knjižarom So, čućemo preporuke za knjige iz žanrova popularne književnosti, potom prave ili lijepe književnosti, istorije, bokeljologije, poezije i knjiga za djecu.
Pazimo…
Pisana kao lična ispovijest, Stranac u šumi, nova je knjiga vladike Grogorija. Do kakvih sve otkrića i istina, samospoznaja i priznanja dolazi pisac ovih redova, saznaće i čitalac kroz uzbudljive susrete sa svojim sagovornikom, pustinjakom i duhovnim srodnikom, stanovnikom skrivene kolibe u šumi, svojevrsne šumske kelije. Često poražavajuće iskrena, na prvi pogled izrazito lična (i utoliko rizičnija), ova knjiga nosi živa pitanja naše sredine i trenutka. U ono što piše, vladika Grigorije ulaže sav svoj dar i svu ozbiljnost. Za duhovnika i bogotražitelja takva je svesrdnost jednako važna kao i za pisca, pripovjedača. Izdavač je Laguna.
Poznati reditelj, Goran Marković, pisac Beogradskog trija, i u novom romanu Zavod ispričaće intrigantnu priču o poznatim žiteljima Beograda, služeći se pritom i rečju i slikom. Ovoga puta protagonisti su psihijatar i pozorišni reditelj Hugo Klajn, pijanistkinja i muzikolog Stana Đurić i vlasnik i direktor „Politike“ Vladislav Ribnikar – priča o njihovim isprepletanim odnosima utoliko je zanimljivija što im se sudbine i karijere prelamaju kroz dvije različite epohe, onu prije i onu poslije Drugog svjetskog rata. Njihovo djelovanje, preživljavanje i borba za opstanak tokom rata, njihov snažan karakter i ugled koji su ponovo zaslužili i u novom društvenom poretku, odredili su dalji pravac njihovog života, na šta je donekle uticao i ljubavni zaplet o kojem je u ovom romanu riječ. Izdavač je Laguna.
Centralni lik romana Filipa Grujića I onda opet iz početka je pravi „junak našeg doba“, mladić na prelasku iz 20-ih (kada se sve prašta i ništa nije konačno) u 30-te (kada sve postaje obavezujuće i ozbiljno), upravo izašao iz duge veze s nejasnom idejom šta želi od života. Njegova svakodnevica rastrzana između porodice (razvedeni otac i majka, njihovi novi partneri i vremešni, ali vrlo živopisni roditelji), prijatelja, djevojaka i obaveza, komične epizode, snažan autoironijski ton i bolno iskrena promišljanja o tome šta uopšte znači biti srećan u trećoj deceniji XXI veka, sve su to djelovi majstorski složene literarne slagalice koju bez pretjerivanja možemo nazvati prvim pravim, ozbiljnim milenijalskim romanom u srpskoj književnosti. Izdavač je Booka.
Visente Vasko Ibanjez, rođen u 19. vijeku, bio je svjetski putnik koji je zapažanja od Višija u rancuskoj, preko mnogih evropskih prestonica do Istanbula pretočio u potopis Orijent iz 1907. godine. Poslednja stanica prije istoka, prema Ibanjezovom sudu, bila je Budimpešta, dok Beograd predstavlja kapiju Osmanskog carstva. Iako zapažanja o srpskoj prestonici i srpskom narodu odgovaraju tipičnom balkanističkom diskursu koji počiva na predrasudama o, putopis predstavlja vrijedan dokument koji pokazje kakva je bila slika Srbije i njeno mjesto u Evropi početkom 20. vijeka. Izdavač Orijenta je Partnenon.
Knjižica kolekcionara Zorana Radimira iz Dobrote Skriveni svijet enterijera donosi priču o tome kako je palata po definiciji “velika i lijepa kuća” ili građevina koja se u sklopu naselja ističe veličinom i raskošću. Riječ palata potiče od Palatina, brijega u starom Rimu gdje se nalazio dvor cara Avgusta i gdje su njegovi nasljednici gradili raskošna prebivališta – palate. Pomorci Boke Kotorske gradili su takve objekte, donosili sa svojih putovanja skupocjene umjetničke predmete i njima ukrašavali palate i crkve. Knjiga pred nama vodi nas u obilazak jednog svojevrsnog zalivskog muzeja, u bogatstvo dobrotske palate Radimir.
Sveopšti spev Pabla Nerude je monumentalni prikaz jednog kontinenta od predkolumbovskih dana do dolaska konkistadora, zatim borbe za nezavisnost, ali i autobiografija samog Nerude, kad i o tihim i uzvišenim prostranstvima okruženim tajanstvenim okeanom. Sveopšti spev je himna latinoameričkog kontinenta, njegove prirode, geografije i istorije, djelo koje istoriske činjenice boji dubokim emocijama. Sveopšti spev istovremeno predstavlja univerzalnu književnost i jedinstvenu hroniku Latinske Amerike, a po mišljenju mnogih kritičara – jedno od najznačajnijih i najsveobuhvatnijih djela Pabla Nerude. Izdavač je: Nova knjiga.
Kameleon Simon voli svoje boje naziv je moderno ilustrovane slikovnice Andreje Rajtmajer. Kameleonu Simeonu dosadilo je skrivanje. On u stvari želi da ga se plaše kao zmije ili da mu se dive kao leptiru. Kada su jednoga dana gladne madfagaskarske fose napale lemure, kucnuo je Simeonov čas. Da li će Simeon uspeti da spase lemure? Izdavač je Pčelica.
Na kraju podsjećamo da se na fejsbuk stranici Knjižare So mogu pročitati sve izdavačke informacije i freške knjižarske novitade.