Preporuke za čitanje iz Knjižare So
1 min readDanašnje izdanje Preporuka za čitanje, rubrike koju In4s preko 20 godina uređuje u saradnji s hercegnovskom Knjižarom So, posvećeno je kako novim hitovima sa 67. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga, tako i tradicionalnoj, 20. po redu Čajanci Knjižare So, koja će se za razliku od prethodnih godina, održati u treći, a ne u drugi petak po okončanju Sajma, zbog nešto komlikovanijeg uvoza knjiga, dakle 15. novembra. Više riječi o tradicionalnoj Čajanci Knjižre So biće za 7 i 14 dana. Kako bilo, u Herceg Novom su već neki od sajamskih hitova.
Pazimo…
Palata je još jedna priča, novi „tok“ u Romanu delti Gorana Petrovića, univerzumu alegoričnih pripovijesti čija se radnja raspliće od srednjeg vijeka do dana koje smatramo našim. Šta je prethodilo izgradnji dvora despota Stefana Lazarevića u Beogradu, ko je bio „lutajući protomajstor“ Petar, romejski graditelj palata u Konstantinopolju, Veneciji i Sirakuzi, koji je s preporukama stigao u despotovu prestonicu, kako je putovao Mediteranom venecijanskim galijama i kako je tekla izgradnja dvora – otkriće čitalac u novom romanu Gorana Petrovića, koji hronološki prethodi romanu Ikonostas. Izdavač je Laguna.
Tamo gde je ona novi je roman Ljiljane Habjanović Đurović, veličanstvena povijest o onima koji su branili hrišćanstvo od jeretičkih učenja protiv Presvete Bogorodice. Priča prati istoriju ikone Bogorodice Filermske i onih koji su je čuvali tokom proteklih dvije hiljade godina, od Efesa, Antiohije, Jerusalima, Konsnantinopolja, Rodosa, Malte, Rusije, do Ostroga i Cetinja. Ovo je priča o onima koji su je štitili svojim životima, svjesni da da ikona koju je naslikao Sv. Luka predstavlja nešto veće i važnije od čuvara samih. Izdavač je Globosino.
Roman Zmajeva žena Ana Atanasković je romansirana biografija supruge despota Stefana Lazarevića. Srbija se poslije Kosovskog boja uzdigla zahvaljujući despotu Stefanu. On nije bio samo vješt i prosvećen vladar, izuzetan diplomata nego i veliki ratnik. Priča o Jeleni Gatiluzio, njegovoj supruzi, predstavlja izvanredno krstarenje kroz srpsku srednjovjekovnu istoriju. Autorka nas pored dalekih predjela vodi i u dubinu srca glavne junakinje, gdje se prepliću različita osjećanja kojima će se čitaoci rado prepustiti. Priča prati hrabru Jelenu od sunčanog grčkog ostrva, preko Kruševca, Beograda, koji u to vrijeme postaje prijestonica, sve do manastira Manasija. Izdavač je Laguna.
Svojim najnovijim romanom Proslava Damir Karakaš vraća se među boje i mirise zavičajnog krajolika i njegovih ljudi i vodi nas na napeto putovanje kroz vrijeme. U širokom vremenskom luku romana, kraj jednoga rata nagovješta iskustva novih stradanja, a surovost svakodnevice u kojoj preživljavanje ne ostavlja mnogo prostora za promjenu, pokazuje svu kompleksnost ljudskog postojanja. Izdavač je Booka.
Preživeti haos Zorice Tomić je filozofski vodič kroz vještinu komunikacije. Zašto je u vremenu haosa najvažnija vještina postavljanja pitanja? Danas se čini da se sve manje snalazimo u komunikaciji, da nam drugi nisu važni, pa čak ni mi sami sebi, često se uzajamno ne razumijemo i još se na to postepeno navikavamo. To je očigledan pokazatelj haosa u kojem nastojimo da preživimo. Komunikacija može biti naša jedina slamka spasa. Za sve radoznale duhom, željne da unaprijede svoje odnose sa drugima ili da razmrse čvorove nesporazuma, ovaj vodič pruža dragocjene smjernice za rad na sebi i unapređenje komunikativnih veština. Izdavač je Laguna.
Da je blago svuda oko nas, potrudili su se i kazali nam Mašo-Miško Čekić i Blaženka Vučurović u Knjizi o žućenici, stavljajući akcenat na biljku od koje se može napraviti preko 120 jela. To Knjigu o žućenici čini zaista kuriozitetnom. S uživanjem listamo knjigu Sadržajem podijeljenu na: Tradicionalna jela; Predjela; Supe i čorbe; Glavna jela; Salate; Poslastice; pa čak i pića! Knjiga o žućenici prevazilazi žanrovske granice kuvara budući da prerasta u koncept. Pred nama je jedan od mogućih oblika Priručnika za preživljavanje, formatiran kao zbirka tradicionalnih i modernih recepata u čijem je fokusu jedna i jedina – cikorija plavog cvijeta. Dugujemo joj, itekako. Jer, ko od Bokelja nema žućenicu u krvi! Izdavač je Knjižara So.
Natalija obožava svoju školu u Krakovu, svoje prijatelje i grupu za hip-hop ples. Zato je očajna kad njena porodica odluči da će se preseliti u Švedsku, gdje su dobili odličan posao. Namjera njenih roditelja da se vrate u Poljsku za dvije godine ne motiviše Nataliju da se uklopi u novu sredinu, naprotiv, ona jedva čeka da se vrati svom starom životu. Ne dopada joj se nova kuća, ne razumije novi jezik i novi školski sistem. Srećom, uz dodatne časove jezika, Natalija brzo napreduje i ubrzo stiče nove prijatelje: Karinu, Selmu i Mats koja je poziva u školsku hip-hop grupu. To prilično slabi Natalijinu želju za pobunom i odbojnost prema novoj zemlji. Malo pomalo, Natalija sve više uživa u časovima i posjetama mjestima opisanim u knjigama Astrid Lindgren, u pravljenju medenjaka i švedskim božićnim običajima, a sa tako pozitivnim stavom biva lako prihvaćena u švedsko društvo – tema je romana Moje bučno selo Barbare Gavrilik. Izdavač je Odiseja.
*
Na kraju podsjećamo da se na fejsbuk stranici Knjižare So mogu pročitati sve izdavačke informacije i freške knjižarske novitade.