ИН4С

ИН4С портал

Приход Србије: Од закупа пољопривредног земљишта пет милијарди годишње, 40 посто иде у републички буџет

Фото: Д. Новковић, Новости

Србија на годишењм нивоу убира приход од закупа пољопривредног државног земљишта више од пет милијарди динара, од чега 40 одсто ових средстава иде у републички буџет, а 60 одсто је приход јединица локалних самоуправа на којој се налази земљиште, рекао је директор Управе за земљиште Бранко Лакић на конференцији на тему пољопривредног буџета Србије.

Управа мање новца издваја из буџета за мере заштите уређења пољопривредног земљишта од износа који се остварује од закупа земљишта – рекао је Лакић и објаснио да је узрок тога неадекватан и застарео Закон о закупу пољопривредног земљишта из 2006. по коме се до скоро није знало шта је прецизно у власништву државе, пишу Новости.

Истакао је да се такви проблеми решавају, те да је направљен Геопортал о пољопривредном земљишту и према подацима наша земља тренутно располаже са око 500.000 хектара државног земљишта.

Од укупног земљишта којим располаже држава, према његовим речима 90.000 хектара је под пашњацима који су враћени селима на управљање, а то значи да држава преко министарства управља са 410.000 хектара.

Лакић је објаснио да је део новца од закупа уложен у прављење информационог система путем кога сваки грађанин Србије може да има сателитски увид у земљиште којим располаже наша земља, и истакао да су подаци транспарентни.

Када је реч о пољопривредним субвенцијама директорка Управе за аграрна плаћања Биљана Петровић рекла је да ресорно министарство додељује супбенције домаћинствима, али да се исто тако врши и контрола како је субвенција искоришћена. Петровић је објаснила да инспектора нема довољно, али да су контроле редовне те да се спречава сваки начин злоупотребе новца добијеног субвенцијама.

Осврнула се да њен сектор посебно улаже у вино и виноградарство, као и у целокупну област воћарства и примарну биљну проиводњу. Средстава буџета овај сектор користи за постицаје, каже Петровић, као и за иновације које би пољопривредницима олакшао да обављају своју делатност.

На конференцији је било речи о средствима која се улажу у нову механизацију, олакшице које добијају одређене гране пољопривреде, подстицаје за раднике са села, наводњавање, као и противградну заштиту. Такође, речено је да се добар део средстава улаже у модернизацију технологија и дигитализацију, како би се пословање у пољопривредном сектору одвијало на бржи и лакши начин.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *