Приоритетна мета НАТО-а: Живот у најзападнијем руском региону – Калињинграду
1 min readНије Москва, а није ни Питер… Већ је Калињинград, најзападнији руски регион, односно област. То је ексклава, што значи да нема границу с копненом Русијом. Калињинград има појас обале Балтичког мора на западу, а граничи се с Литванијом на северу и истоку и Пољском на југу. На површини од 15.000 квадратних километара живи око милион становника. Главни град те области је истоимени град Калињинград, у којем живи око половина укупног становништва.
Калињинград је припадао Немачкој до краја Другог светског рата, када је постао део СССР-а према Потсдамском споразуму. Остао је у саставу Русије након распада Совјетског Савеза и, након неколико узастопних таласа ширења НАТО-а, нашао се потпуно окружен чланицама блока.
Калињинград многи политички аналитичари описују као последњу препреку стварању „НАТО језера” од Балтичког мора.
Зашто је Калињинград важан за Русију?
Географски положај Калињинграда је за Русију стратешки и војно повољан. То је једина руска лука на Балтичком мору у којој нема леда током читаве године, а ту је и седиште руске балтичке флоте.
Русија у Калињинграду држи и нуклеарне пројектиле, дакле у близини великих европских престоница. Суседне земље, Литванија и Пољска, чланице су Европске уније и НАТО.
Значај коридора Сувалки – место могућег директног сукоба НАТО-а и Русије
Близу Калињинграда је и кључни коридор Сувалки, појас ширине око 65 километара, смештен на граници између Литваније и Пољске, између Москве и савезничке Белорусије и руске ексклаве, која се сматра “ахиловом петом НАТО-а”, а по мишљењу многих аналитичара управо би ту могао да започне трећи светски рат.
За Русију је овај коридор важна веза са њеном ексклавом Калињинград, а за НАТО контакт са три земље чланице на Балтику. Због тога се процењује да би у случају преливања рата из Украјине, Сувалки био први на удару.
Сувалки коридор је последњих година кључна тачка у симулацијама могућег директног сукоба Русије и САД.
Руска Федерација жели да задржи НАТО што даље од својих граница, међутим НАТО жели да пружи сигурност својим чланицама које се налазе на руској и белоруској граници – Естонији, Летонији, Литванији и Пољској. Ови супротстављени циљеви чини се да неминовно доводе и до безбедносне дилеме која гласи: попуштање једне стране друга може протумачити као знак слабости. Зато ниједна страна не одустаје.
Таква размишљања и деловања се нигде боље не уочавају него на Сувалки коридору.
Због тога, овај простор са собом носи огроман стратешки значај.
Живот под санкцијама
Литванија је ограничила транзит робе из Русије у Калињинград због санкција ЕУ. До 50% робе је било подложно ограничењима, укључујући дрво, ђубрива, цигле и метал. Европска комисија је појаснила да је превоз санкционисане робе забрањен само аутомобилом, док је железнички превоз дозвољен.
Међутим, губернатор региона Алексеј Беспрозванних на седници владе изјавио је недавно да Калињинградска област почиње да се привредно опоравља.
„Што се тиче 2024. године, видимо да у Калињинградској области постоје процеси опоравка привреде у погледу производње. Видимо да се предузећа постепено прилагођавају променама које се дешавају и граде своје ланце снабдевања“, рекао је Беспрозванних.
По чему је још познат Калињинград?
Симбол православља у Калињинграду је Саборни храм Христа Спаситеља подигнут је 30. априла 1995. године.
Филозоф Имануел Кант рођен је 1724. у Кенигсбергу, данашњем Калињинграду. Већи део живота провео је у том пруском граду, а тамо је и сахрањен. Кант је познат по покушајима да синтетизује научни и морални прогрес.
Калињинград је такође центар светске трговине јантаром односно ћилибаром. У тој области се налази око 90 одсто светских резерви тог драгог камена.
Рибно село је једна од најпосећенијих туристичких атракција у Калињинграду. Мада је подигнуто 2006. године, уређено је тако да изгледа као типичан старопруски град. Овај историјско-етнографски комплекс у руралном стилу има галерије, хотеле, кафиће и продавнице. И вероватно оно најлепше: импозантан светионик са погледом на реку Прегоља. На врху се налази видиковац.
Код писања чланка, као извори су послужили су: Russia Beyond, Sputnik
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: