Priprema se „kulturni normativ“ za ruske đake
1 min readMinistarstvo kulture i Ministarstvo prosvete Rusije zajednički će pripremiti „kulturni normativ“ za ruske đake u skladu sa kojim će djeca tokom školovanja morati da posjete određeni broj izložbi i pozorišnih predstava, i da učestvuju u određenom broju izleta i ekskurzija.
„Vrlo je lijepo što smo od Ministarstva kulture i lično od ministra Vladimira Rostislavoviča Medinskog dobili vrlo dobar i za nas vrlo važan predlog – da zajedno pripremimo ’kulturni normativ’“, izjavila je novinarima ministarka prosvete Olga Vasiljeva u četvrtak u Sočiju na Ruskom investicionom forumu.
„Taj izraz ja odmah stavljam pod navodnike, ali to su upravo te kulturne aktivnosti, to je ciklus stalnih kulturnih događaja koji će pružati doprinos vaspitavanju naše djece – njihovog osjećaja za etiku i njihove ljubavi prema otadžbini na osnovu poznavanja ruske kulture, kulture naroda Rusije i regionalne kulture“, dodala je ona.
Po njenim riječima, „poslednjih godina nismo posvetili dovoljno pažnje kulturnom vaspitavanju i obučavanju naše dece“. „To se dogodilo iz više razloga.
Složićete se sa mnom da se čak i u školskim programima i predmetima, nažalost, izdvaja suviše malo vremena za istoriju kulture i vrednovanje savremene kulture. A bilo bi dobro da se izdvaja više“, rekla je Vasiljeva.
Medinski je sa svoje strane precizirao da se u okviru programa pod uslovnim nazivom „kulturni normativ“, koji će pripremiti dva ministarstva, „svaki učenik tokom školovanja (…) treba da poseti određeni broj pozorišnih predstava, određeni broj muzeja i izložbi, koncerata klasičične muzike, da upozna arhitektonske spomenike, remek-dela i druga dostignuća naše kulture, kako na regionalnom nivou, tj. u svom zavičaju, tako i na nivou cele zemlje“.
Po njegovim rečima, „iza te strašne reči ’normativ’ krije se pozitivno, dobro, korisno i veoma perspektivno djelo“. „Eto, postoji sportski normativ GTO na koji smo navikli. On je decenijama bio na snazi, a sada se vraća u ruske škole, i ja na primjeru svoje djece, koja su takođe đaci, znam kako učenik teži da ispuni taj normativ, jer je to korisno i važno, i olakšava upis na fakultet“, rekao je ministar.
On je ujedno dodao da se već godinama radi na tome u okviru programa školskog kulturnog turizma, kada đaci iz dalekih regiona Rusije dolaze na ekskurziju u Peterburg, Moskvu, gradove Zlatnog prstena i Povolžja, i posjećuju pozorišta i muzeje. „Tim programima je svake godine obuhvaćeno na desetine i stotine hiljada đaka u našoj zemlji“, istakao je Medinski.
„A taj novi program, ukoliko bude realizovan, može obuhvatiti sve đake“, naglasio je on.
Ministar je dodao da takvo iskustvo već ima grad Penza, kao i Penzenska oblast, gdje đaci imaju „kulturni dnevnik“ kako u štampanoj, tako i u elektronskoj verziji.
Djeca subotom posećuju muzeje i pozorišta, što im je faktički školska obaveza, i na taj način stiču dodatno i vrlo značajno kulturno obrazovanje.
„Razmislićemo zajedno sa Ministarstvom prosvete kako to tehnički da realizujemo i kako da popularizujemo u našim regionima“, rekao je Medinski.
Izvor: RussiaBeyond