IN4S

IN4S portal

Priština isteruje Srbe iz Kosovskih* policijskih snaga

1 min read
Upadi Rosu na sever Kosmeta pokazuju nameru Prištine da izmeni etničku strukturu kosovskih policijskih snaga (KPS) u ovom delu pokrajine, odnosno da iz njih potisne Srbe i da izigra Briselski sporazum

Foto Politika

Upadi Rosu na sever Kosmeta pokazuju nameru Prištine da izmeni etničku strukturu kosovskih* policijskih snaga (KPS) u ovom delu pokrajine, odnosno da iz njih potisne Srbe i da izigra Briselski sporazum. Na ovaj način sagovornici „Politike” objašnjavaju motiv zbog kojeg specijalci pod komandom prištinskih vlasti izvode akcije, poput one u sredu, kada su pod okriljem mraka u blindiranim vozilima upali u severnu Kosovsku Mitrovicu. Nisu ostvarili naum da uhapse Željka Bojića, prvog čoveka operative regionalne kosovske* policije za sever, ali su uhapsili Radeta Basaru, koji je u vrhu policije na severu Kosova*. Priveli su i Bojićevog sina, Vasilija, ali ga je prištinsko pravosuđe već istog popodneva pustilo na slobodu.

Ovo je druga akcija Rosu, nakon prethodne, kada je u brutalnom manevru prištinskih specijalaca uhapšeno 19 policijskih službenika, od kojih 11 Srba, a više od sto Srba pretučeno, pa čak i gluvonemi žitelj Zubinog Potoka koji se danima lečio u mitrovičkoj bolnici. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je još 29. maja, posle ove akcije, kazao da je konačni cilj Prištine upravo hapšenje Željka Bojića. Izjavio je i da Priština upadom specijalnih jedinica na sever Kosmeta i hapšenjem Srba primorava srpske policajce da budu „gori Albanci od Albanaca”, ali da oni to neće biti. Vučić je tada rekao da to rade „samo da bi sprečili da Srbi budu Srbi”, dodavši da „jedini Srbin možeš da budeš samo ako si Haradinajev poslušnik i nemaš veze s Beogradom i Srbijom”.

Predsednik Srpske liste Goran Rakić za naš list naglašava da je nesumnjiva namera Prištine da ovakvim akcijama izigra Briselski sporazum. Time bi i etničku strukturu policije na severu pokrajine promenila u svoju korist. „Podsetiću vas da su nakon suspenzije nekoliko srpskih policajaca na prelazima Jarinje i Brnjak, njihova mesta zauzeli Albanci, a da na primer u sudu u severnoj Kosovskoj Mitrovici dve trećine administracije čine Albanci, iako je dogovorom u Briselu bila obaveza da broj radnika bude pola-pola”, ističe Rakić.

Na pitanja da li je cilj Prištine da postavi Albance za komandire policijskih stanica, da li upadom mogu da zauzmu policijske objekte i da li je cilj Prištine da postavi Srbe koji bi, kako je kazao Vučić „bili gori Albanci od Albanaca”, Rakić odgovara: „Cilj im je, ponavljam, da etničku strukturu promeni u svoju korist. Odgovornost za svoje postupke snosi svako od nas pa, narodski rečeno, svako nosi svoj krst na leđima, pa i oni koji su spremni da prodaju veru za večeru. Nama to nije ništa novo i nepoznato. Sam pokušaj kriminalizacije severa i svih nas, profesora, preduzetnika, pravnika, mladih, žena, svakodnevan je .”

„U tome, naravno, prednjači albanska štampa iz Prištine, koja stvara atmosferu linča prema Srbima, posebno članovima Srpske liste. Tome doprinosi i deo opozicije okupljen oko Dragana Đilasa, a čiji su prijatelji Rada Trajković, Slobodan Petrović, Nenad Rašić i ostali nedavno žestoko poraženi na parlamentarnim izborima. Ovi neosnovani napadi i kriminalizacija od strane pomenutih, daju alibi albanskim liderima da upadaju na sever Kosova i Metohije”, tvrdi predsednik Srpske liste.

I prof. dr Duško Čelić, sa Pravnog fakulteta Prištinskog univerziteta, smatra da „iako ne znamo detalje istrage u akciji koja je sprovedena”, upad Rosu i akcija „dugih cevi” krši Briselski sporazum. „Kao i prethodnih puta, akcija se odvijala u cik zore, što je uznemirilo Srbe, a to ima i pravnu i političku dimenziju. Pravnu jer je prekršen još jedan dogovor postignut u Briselu, a to je da o upadu nije obavešteno lokalno rukovodstvo, kao ni policijski vrh u samom gradu. Političku dimenziju jer se sve odvija u postizbornom periodu kada pretendent za premijera Kosova želi da ospori legitimitet Srpske liste iako je ona registrovana po svim pravilima koje nalaže kosovski* zakon”, navodi Čelić.

Ukazuje na to da Srpska lista nije nikakva teroristička partija, kako je neki u Prištini nazivaju. Na naše pitanje da li će EU, koja je nagledala Briselski sporazum i pod čijim je monitoringom parafiran Sporazum o normalizaciji odnosa 19. aprila 2013. godine, dozvoliti da se tek tako „gumicom izbriše” tačka 9 gde je definisan izbor policijske strukture u četiri opštine na severu Kosmeta, Čelić kaže: „Očigledna je namera prištinskih vlasti, kako prethodne, ali i buduće, da uređuje kadrovska pitanja ne obazirući se na jasne formulacije koje su dogovorile dve strane u Briselu. Situacija na terenu je veoma zabrinjavajuća, a bojim se da ovo neće biti poslednja akcija prištinskih specijalaca”, upozorava Čelić, koji smatra da „nešto mora da se preduzme, jer Srbi opravdano strahuju da će se bilo ko od njih naći na nišanu Rosu i tužilaštva Kosova.

Prema Briselskom sporazumu komandante predlaže ZSO

Inače, u Sporazumu o normalizaciji odnosa koji je u Briselu parafiran nakon dogovora Beograda i Prištine, u tački 9 stoji da će regionalni komandant policije u četiri većinske srpske opštine na severu biti Srbin „predložen od strane MUP-a Kosova sa spiska dostavljenog od strane četiri načelnika opština, a u ime Zajednice srpskih opština”. Kako ni posle šest godina od potpisivanja sporazuma nije formirana Zajednica srpskih opština (ZSO), predlog komandira u četiri opštine dostavljali su gradonačelnici severne Mitrovice, Zvečana, Leposavića i Zubinog Potoka.

Ćutanje međunarodne zajednice na teror nad Srbima

Cilj Prištine nije bio da prilikom upada Rosu na sever KiM izvrši samo hapšenje već da demonstrira silu i zastrašuje narod na severu, ističe predsednik Srpske liste Goran Rakić. „Prosto je neviđeno u normalnim društvima da bilo ko šalje stotine do zuba naoružanih ljudi, sumnjive prošlosti, na nedužan narod pre zore, a sve radi hapšenja dvojice ljudi. Oni su mogli da budu pozvani i verujem da bi odgovorili na taj poziv. Nema tog dokumenta koji garantuje Prištini da može da teroriše Srbe, uz očigledno ćutanje međunarodne zajednice. To ćutanje stvara utisak da je Prištini sve dozvoljeno, pa i to da hapsi i pritvara Srbe bez ikakvih dokaza”, kaže Rakić, uz naglasak da „ohrabruje sugrađane koje su kvazipolicajci prestravili i naneli im veliku materijalnu štetu da podnesu tužbu za nadoknadu materijalne i nematerijalne štete zbog vandalskog ponašanja”.

Na našu konstataciju da svaki muškarac na severu Kosmeta strahuje da je potencijalna meta privremene prištinske vlasti i Rosu, Rakić kaže: „Bez obzira na sve pritiske, molim građane da ostanu pribrani i suzdržani na provokacije koje dolaze iz Prištine. Građani moraju da znaju da su ovakvi potezi, potezi očajnika koji su sve više nervozni zbog narastajućeg nezadovoljstva građana albanske nacionalnosti svojim liderima. Ali i zbog frustriranosti zbog srpskog jedinstva koje je uspostavljeno pod barjakom Srpske liste i politike predsednika Aleksandra Vučića. Nama je mir preko potreban, ali to nije i neće biti razlog da na svakom koraku i na svim mestima branimo interese srpskog naroda.” Predsednik Srpske liste još kaže da su „građani svesni da naša suzdržanost i suzdržanost države Srbije nije odlika slabosti, već hrišćanske trpeljivosti kojom šaljemo jasnu poruku da nas nisu uplašili”. „Odavde za nas nema nazad jer je to zavet koji živimo i koji ćemo svojim potomcima da ostavimo u amanet. Ovde su naša ognjišta i naši domovi”, naglašava Rakić.

(Politika)

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Priština isteruje Srbe iz Kosovskih* policijskih snaga

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *