Привредници из Србије и Црне Горе: Неопходно укидање баријера у промету роба између две земље
1 min readУнија послодаваца Србије је данас угостила представнике привредника из Црне Горе, чланове Уније послодаваца Црне Горе. Састанку је присуствовао и отправник послова у Амбасади Црне Горе у Србији а.и. Предраг Митровић са сарадницима.
На састанку се разговарало о пословном амбијенту и бизнис баријерама, тржишту рада, и о промету лица, роба и услуга на граничним прелазима.
Унија послодаваца Србије и Унија послодаваца Црне Горе заједнички се залажу за укидање баријера између два национална тржишта и већу сарадњу и ове две организације послодаваца, и две привреде у целини.
“Нама као послодавцима остаје да заједнички идентификујемо проблеме, нађемо начине да се они реше и да утичемо на надлежне да та решења имплементирају. Проблеми су углавном заједнички, односе се на миграцију радне снаге, проток роба и услуга, трошкове и на неуређену инфраструктуру како на нашој тако и на црногорској страни. Највећи проблем су свакако баријере које настају у временском протоку роба између Србије и Црне Горе”, рекао је Милош Ненезић, председник Уније послодаваца Србије.
На састанку су идентификовани главни проблеми, првенствено миграција радне снаге што је веома значајно са становишта обе привреде којима недостаје велики број радника, и наглашавање неопходности да се она на много бржи и функционалнији начин ангажује, затим оптерећеност бројним баријерама које постоје у промету робе, односно бројни царински прописи који захтевају задржавање робе, додатне контроле робе која некад има ургенцију да се што пре дистрибуира а непотребно се задржава на граници, ту су и други трошкови који отежавају пословање привреде као што су трошкови платног промета и друге финансијске трансакције.
”Србија је најзначајнији партнер црногорској привреди, као и да су привреде обе земље оптерећене многим баријерама, многим дуплим трошковима, непотребним задржавањем и неомогућавањем функционалности за обављање делатности. Оно што прави баријере је администрација, одређени системи, апарати, који ове две привреде доживљавају као два потпуно различита тржишта. Ми то тако не видимо јер смо ми упућени једни на друге, толико зависимо једни од других, готово да не постоји фирма у Србији која нема представништво у Црној Гори, ми смо компатибилни у сваком сегменту привређивања, по стандардима и свим начинима на који функционише привреда и желимо да та компатибилност резултира што бољим прометом, бољом и бржом циркулацијом роба, услуга и финансија. Потребно је обема привредама да што боље сарађују, потребно је да решимо проблеме и радне снаге и баријера које имамо у промету роба, као и многе ствари које ће донети још бољу сарадњу двема привредама које су и на многе друге начине повезане”, истакао је председник Уније послодаваца Црне Горе Слободан Микавица.
Поред чланова Председништва I Извршног одбора Уније послодаваца Србије, састанку су присуствовали представници из црногорских компанија Цедис, Tina Time, Лука Бар, Дата лаб, Будванска ривијера, Аеродроми ЦГ, Investteam LLC и Волим Подгорицу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: