Prizrenski bogoslovi u San Francisku: „Oj Kosovo, Kosovo“ se zaorilo usred Amerike (VIDEO)
Godinu dana od objavljivanja albuma „Slavni grade“, koji je po pjesmi o Prizrenu postao poznat i van crkvenih krugova, učenici Prizrenske bogoslovije „Sveti Ćirilo i Metodije“ objavili su novi, pod imenom „Pesme iz Stare Srbije“.
Album je promovisan u okviru Eparhijskih dana Zapadno-američke eparhije Srpske pravoslavne crkve.
Novi kompakt disk prizrenskih bogoslova posvećen je velikim jubilejima — 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve i 1000 godina od prvog pisanog spomena Eparhije raške i prizrenske, piše Sputnjik.
Zašto San Francisko?
Horom i orkestrom i ovoga puta rukovodi profesor Dejan Ristić, koji za Sputnjik objašnjava zašto je novi album prvo promovisan daleko od Prizrena i Srbije, u San Francisku.
„Srbi širom Amerike i prošle godine imali su priliku da upoznaju prizrenske bogoslove i uživo ih čuju“, kaže Ristić.
„Prethodna dva naša muzička diska, ’Slavopoj‘, sa bogoslužbenim himnama i drugi, ’Slavni grade‘, sa najljepšim pjesmama sa Kosova i Metohije, predstavljeni su u Njujorku, Sakramentu, Džeksonu, Los Anđelesu i San Francisku. Poziv Episkopa zapadnoameričkog gospodina Maksima da Prizrenska bogoslovija uzme učešće u proslavi Eparhijskih dana i obeležavanju jubileja 800. godišnjice Autokefalnosti naše crkve, poklopio se sa završetkom snimanja pesama iz Stare Srbije, kako se i zove naš novi kompakt disk“, kaže Ristić.
Domaćin i Ruska crkva
Bogoslove je u Sjedinjenim Državama ugostila i Ruska pravoslavna crkva, u Sabornom hramu u San Francisku. Srpski i ruski arhijereji zajedno su služili Liturgiju pored moštiju Svetog Jovana Šangajskog. Ruska pravoslavna crkva na ovaj način je učestvovala u proslavi velikog jubileja — osam vjekova autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.
Svetu arhijerejsku Liturgiju služio je arhiepiskop San Franciska i zapadne Amerike Kiril, uz sasluženje episkopa raško-prizrenskog i kosovsko-metohijskog Teodosija, zapadnoameričkog Maksima, bihaćko-petrovačkog Sergija, zahumsko-hercegovačkog Dimitrija, kao i episkopa stobiskog Davida iz Ohridske Arhiepiskopije i episkopa Sijetla Teodosija iz Ruske pravoslavne Crkve.