ИН4С

ИН4С портал

Прљава кампања у САД против филма о Јасеновцу: Покушај хрватских лобиста да „сахране“ истину о усташким злочинима

1 min read
Чини се да постоји страх да српски филмови могу променити перцепцију светске јавности о злочинима на Балкану, те Хрвати и њихови лобисти чине све што је у њиховој моћи да "Дара из Јасеновца" не добије престижно филмско признање - Оскара.

фото: Профимедиа

У престижном америчком магазину Варајати (Variety) објављен је текст о филму „Дара из Јасеновца“ редитеља Предрага Гаге Антонијевића, у коме се оптужује Србија да је финансирала филм, који је пропаганда и којим се оптужује Хрватска за почињене злочине. Очигледно је да је реч о озбиљним покушајима хрватских лобиста да истина о усташким злочинима, која је сакривана готово осам деценија, никада не буде откривена.

Сам аутор текста не спори да је филм „Дара из Јасеновца“ заснован на историјским чињеницама, нити спори да су Срби и српска деца страдала у усташким логорима, али сматра упитном намеру која стоји иза снимања оваквог филма. Чињеница је да је „Дара из Јасеновца“ филм око којег се подигла велика прашина у Холивуду, јер би могао озбиљно да утиче на промену стереотипа о Србима као злочинцима.

Чини се да постоји страх да српски филмови могу променити перцепцију светске јавности о злочинима на Балкану, те Хрвати и њихови лобисти чине све што је у њиховој моћи да „Дара из Јасеновца“ не добије престижно филмско признање – Оскара.

Отуда и овакав скандалозни текст, на који је више јеврејских удружења жустро реаговало, а имајући у виду да се страдање цивила у логорима не сме и не може карактерисати као пропаганда, већ као историјски потврђен злочин и геноцид.

Амерички дистрибутери „Даре из Јасеновца“, чије приказивање у Сједињеним Америчким Државама почиње 5. фебруара, најављују жесток одговор у виду получасовног филма, који представља помен страдалима у логору „Јасеновац“, а који ће бити доступан на светској популарној платформи Апел Трејлерс, коју дневно посети више милиона гледалаца из читавог света. С друге стране, на огромну срамоту нико из филмских кругова у Србији не реагује на овакво карактерисање филма „Дара из Јасеновца“.

Штавише, сасвим је извесно да би описивање било ког филма о Сребреници као политичке пропаганде наишло на жестоку осуду друге Србије.

„Након стотина филмова у којима су Срби приказани као злочинци, имамо прилику да свету представимо причу о страдању Срба која мења холивудске стереотипе. Очекивано је да ће реакција, поготово хрватских лобиста, бити да је реч о српској пропаганди. Директор Института за холокауст Мајкл Беренбаум је консултант на сценарију и он стоји иза сваке чињенице“, изјавила је председница УО Филмског центра Србије, Јелена Триван.

Она се пита да ли се и други филмови који се баве страдањима различитих народа, попут култне „Шиндлериове листе“, могу окарактерисати као пропаганда или то важи само за наш народ, наводи Б92.

Иначе, у америчким медијима објавњено је више десетина коментара без и једне негативне критике о филму „Дара из Јасеновца“. Такође, негативне критике филма, а ни преиспитивање историјских чињеница, нису присутне ни у тексту магазина Варајети, већ се у њему искључиво преиспитују намере наше замље, која је подржала снимање филма „Дара из Јасеновца“.

Прочитајте још:

Раковић за Глас Српске: „Дара из Јасеновца“ би требало да буде српска „Шиндлерова листа“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Прљава кампања у САД против филма о Јасеновцу: Покушај хрватских лобиста да „сахране“ истину о усташким злочинима

  1. Њени олошали и освињарени гласноговорници јавно на твитерима лајкују и објављују коментаре у којима се велича клање Срба и изражава жаљење што није више Срба побијено у Јасеновцу и призивају се нови Јасеновци.
    Док се таква аутошовинистичка стока попут неких тзв. „професора“ на филозофском факултету не буде, не само развластила да не трује младе људе, већ обавезно процесуирала законски и оглобила најстрожије, имаћемо овакво ст/рање.
    Да не помињем тзв. НВО испоставе америчке владе и њихове нацистичке политике.

    1. Пљуни пљуни па себе.Што више буду окретали главу од зла монструма који им убијају браћу и сународнике,то им се исто зло неприметно приближава.Кад им буду усташе „потрошили“ браћу,доћи ће ред на њих.Ментални склоп таквих издајника је на нивоу алкохоличара и коцкара зависника.Најрођенијег ће продати за флашу пића или партију покера.

  2. NIKAD RIJEKA SAVA NEĆE MOĆI OPRATI HRVACKU SAVJEST(AKO JE UOPŠTE IMAJU) KOJU SU UPRLJALI ZLOČINOM PREMA SRBSKOM NARODU.ZALUD IM OPROST OD VATIKANA KOJI JE POKRETAČ I SAUČESNIK U ZLOČINU NEZAPAMĆEN U LJUCKOM RODU .

    12
  3. Sta mi od njih ocekujemo???Samilost??Eee SRBI…pa oni (Nato)..vec imaju plan ..neke nove Kozare…Kosara ili Oluja……kome se mi toobracamo za pravdu???Inkviziciji ili Sulejmanu osvajaču……….Samo use se uzdati..i najgore od dusmana ocekivati…..I Armeni su genocid dozivjeli ..pa ih opet Turci satrase……..Nema nama do nas sami…aovi sto se pokoravaju…srpskog roda…..zalud im saginjane glava…..jednako ce proci ako ne i gore od SRBA USPRAVNI!!!!!Pobjeda ce biti nasa…..ali ko DOCEKA…ko i uvijek u istoriji

  4. Sjedinjene države su naši krvnici, nepismeni do te mere da misle da smo im mi susedi i da ometamo rod paradajza u njihovoj odvratnoj zemlji. Pravdu njihovih aviona smo osetili i nadam se da će im SVEVIŠNJI TO VRATITI. TESLA JE BAGRI DAO SVETLOST, PUPIN JE IDIOTE DOZVAO, postali su zveri i trovači naše dece, neka njihova imalu što više više milosrdnih anđela. Zaboravih da vas pitam, kakav je vaš Bog, ustvari imate li vi Boga. Od vas su stradali INDIJANCI jesu li i dalje u žici. To je JASENOVAC Amerikanci. Da ne zaboravim da vam kažem američki slepci: dali smo vam i APOLO i MILOJKA VUCELIĆA. Naučite o Jasenvcu ne slušajte vama ponizne hrvate. MI svi i Ja koji vas ne volim,ne želim vam Jasenovac.

  5. Мажалост друго се није могло очекивати. Стварно не знам која померања у глави имају особе које глорификују или негирају злочине ма ко ин и у име чега починио? Једну од најбољих дефиниција политике НДХ и политичке реалност 1941.год дао је покојни Живко Кустић за живота главни уредник католичког гласила „Глас Концила“ , а рекао је да су 1941 по успостави НДХ ту творевину подржавали Хрвати свих политичких опција у највећем броју као и велик број муслимана , подржавали политички али протеком времена и спознајом о злочинима ,верској и националној сегргацији један део је престао да пружа подршку тој злочиначкој креацији или сажето речено све усташе и домобрани су били Хрвати и муслимани ,а истовремено нису сви Хрвати и муслимани били усташе и домобрани. Хрватска политика и „повијесна знаност“ када говоре о злочинима над Хрватима и муслиманима ретко или готово никако не помињу злочине које су над цивилима Хрватима и муслиманима починили Немци , ево нпр 1942. су четници Мане Роквића заједно са Италијанима у залеђу Макарске побили око 150 цивила Хрвата и хрватски медији то често наводе као пример четничких злочина ,који ту заиста јесу и ту није ништа спорно ,али истовремено не поминју да је 1944. год . у околини Сиња 13.СС дивизија „Принц Еуген“ за пар дана побила преко 1800 цивила Хрвата , а чак неки њихови „повјесничари“ иду толико далеко да те злочине покушавају да припишу четницима или партизанима .Наказна перцепција историје је присутна и дан данас код већине Хрвата и што је најгоре некадашњи клеронацизам се умотава у обланде демократије , пример за то је порушена црква у Глини у којој су усташе побиле преко 290 Срба да би потом запалили и срушили православну цркву..После рата није дозвољено обнављање цркве већ је ту изграђен „Дом жртава фашизма“ ,а после „Олује је преименован у „Хрватски дом, има ли горег ругања жртвама. Величање Степинца, низа усташких комаданата,усташких политичара је нажалост реалност у Хрватској , па чак и песме певају и дају имена улица по тим злочинцима . Не знам да ли знате да је усташа Јуре Францетић којег је и Томпсон опевао као хероја усташтва покушао да пребегне у партизане( постоји писмо које упутио поглавнику) али том приликом није стигао авионом до одредишта у Лици већ је због квара слетио раније на Банију где су га зарибили српски цивили и изболи вилама и ашовима. То показује колико знају , и колко уствари сву „повијест“ тумаче селективно.Имам друга Хрват-Далматинац чији је деда био у 1.Далматинској бригади и кад се поведе прича о 2.св рату често зна да цитира деду који му је рекао да је 1945. године постао тренер маратона и сплеологије пратећи заробљене усташе и домобране од Аустрије до „одредишта“. Извините због дужине текста али ужасно ме иритира свако негирање историје и непобитних чињеница ,а поготово кад се ради о нељуским злочинима.

    11
  6. Шта усташе брига,ко финансира филм?Најважнија је истина,а она увек(пре или после)исплива на површину.Свесни су порекла и србомржњом „лече“комплексе.

    27

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy