Проф. др Александар Стаматовић: Историјске основе националног идентитета Црногораца 1918-1953.
1 min read
др Александар Стаматовић
У издању Института за српску културу из Никшића недавно је из штампе изашла јубиларна, двадесета по реду, књига познатог српског историчара из Црне Горе др Александра Стаматовића, редовног професора Универзитета у Источном Сарајеву.
Сам наслов књиге подразумијева разраду већ деценијама актуелне и прворазредне политичке теме у Црној Гори, шта су у смислу националног идентитета Црногорци, Срби или посебан национ?
Стаматовићева књига је друго, проширено и прерађено издање првобитне верзије, објављене још 2000.године, која је одбрањена као докторска дисертација на Филозофском факултету у Београду. Значајно је поменути да је издавање ове књиге финансијски помогла Влада Србије.
Стаматовић је у Црној Гори већ деценијама познат као класични историчар, који се бави круцијалним питањима црногорског друштва XX вијека, из којих су произашле велике подјеле, и настале бројне жртве.
Ова његова књига незаобилазно је штиво пред предстојећи попис у Црној Гори, заснована на очигледним историјским доказима и изворима.У њој на почетку Стаматовић разрађује појам и одређење нације, те факторе који утичу на њено формирање. Прави и разлику између појма национализма, национал шовинизма, и рефлексије у виду злочина у име нације. Ови појмови су различити, али у лаичкој јавности у Црној Гори се углавном поистовјећују.Тако читалац може сазнати шта је нација, када се и како формирају нације, како се уобличавају, и коначно каква су њихова испољавајућа дејства.
Да се ради о прворазредном историографском дјелу, свједоче и потписници рецензије за њега. То су еминентни историчари: академик др Љубодраг Димић, редовни професор Филозофског факултета у Београду; др Радош Љушић, редовни професор Филозофског факултета у Београду; др Слободан Бјелица, редовни професор Филозофског факултета у Новом Саду, и др Сенка Бабовић-Распоповић, научни савјетник Историјског института Црне Горе у Подгорици.
Књига др Стаматовића може да послужи и као поређење ставова о нацији у Црној Гори у протоку више од једног вијека. То се може видјети у глави која описује културне и политичке прилике у Црној Гори, од почетка XX вијека до 1918. године.
Понуђено је обиље историјских докумената разне провинијенције, тј. извода који говоре о националном идентитету Црногораца:школских свједочанстава, школских дневника, преводних административних аката, службеничких досијеа, уџбеника, разних књишких издања, одломака говора посланика иминистара у Скупштини, коресподенције књаза (краља) Николе, третману језика и сл.
Непобитно, ови подаци говоре да је у Црној Гори тада живио српски народ, који је говорио српским језиком, што је била и званична доктрина ондашње црногорске државе.
У сљедећој глави, хронолошки поређаној, Стаматовић се бави националним идентитетом Црногораца између два свјетска рата. Представљена документа јасно указују да између бјелаша и зеленаша није било у смислу националног идентитета никаквих дилема и подјела.Оба покрета била су српска. И једни и други били су Срби и осјећали се као такви, а такође у глобалном смислу и за српско уједињење. Разлика је била само у концепту.
Ово поглавље доноси и преглед читавог низа докумената, који указују на чиниоце и факторе који први пут у историји негирају српски идентитет Црногораца. То је у првом реду КПЈ, а потом независно од ње и два појединца:др Секула Дрљевић и Савић Марковић-Штедимлија.
Стаматовићева књига путем бројних цитата указује на контраверзност ставова Дрљевића, од изразитог Србина, до трансформације у изразитог антисрбина.Кроз ставове Марковића указује и на генезу једне нове идеологије, која ће се развити и уобличити на прелому XX у XXI вијек, а то је дукљанска идеологија.
Свакако да Стаматовић кроз бројне презентоване изворе указује да је и у овом периоду српски национални осјећај у Црној Гори ван наведених фактора био неспоран. То се види и по низу цитата испољених и од стране црногорске федералистичке странке, која има већи српски национални исказ од нпр. радикала, демократа и републиканаца.
Велики ломови црногорског друштва у Другом свјетском рату и револуцији, оличени кроз три покрета:партизанско-комунистички, четнички и зеленашки (покрет Крста Поповића), приказани су такође сетом извора од стране др Стаматовића.
Они показују да је чак и у партизанско-комунистичом покрету постојала располућеност, и да је код једног броја чланова тог покрета био још увијек присутан снажан српски национални осјећај (нпр.код Ивана Милутиновића, Саве Ковачевића, Ђока Пајковића, Петра Комненића итд).Покрет Крста Поповића такође не негира српски идентитет Црногораца.
Побједа комуниста у рату и револуцији доноси глобални преокрет у националном идентитету Црногораца. Од 1945. године он се јасно исказује у бројним административним актима, партијским документима, и коначно у пописима од 1948. и 1953. године, када се појављује занемарљив пописни исказ српске националне припадности становништва, што Стаматовић показује интерпретиравши бројне изворе, који упућују на комбинацију индоктринације и репресије.
Као историчар од струке, и са бројним научним апаратом који је пратећи уз књигу, др Стаматовић показује историјским изворима-документима, без претензије да читаоца убиједи у нешто, што уосталом и није смисао озбиљне и научне историографије.
Стога читаоци разне образовне провинијенције, кроз јасан и упечатљив исказ др Стаматовића у овој књизи, могу јасно и лако да врше паралелизовање националног исказа у Црној Гори, од себе и савременог тренутка, до времена уназад готово вијек и по.Стога се ова књига др Стаматовића може сматрати великим доприносем савременој црногорској, и шире српској историографији.
Т. Ћ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


ПРОФЕСОРА ДОКТОРА СТАМАТОВИЋА УПОЗНАО САМ ПОСЛИЈЕ ОДБРАМБЕНООТАЏБИНСКОГ РАТА У ТРЕБИЊУ НА ПРОМОЦИЈИ КЊИГЕ „КЛОБУК“ И НА МЕНЕ ЈЕ ОСТАВИО ТАКАВ УТИСАК ДА ТАЈ ЧОВЈЕК ПОЗНАЈЕ СВЕ ИСТОРИЈСКЕ ЧИЊЕНИЦЕ ПА СМО КРАТКО БИЛИ У РАЗГОВОРУ, А ЈА САМ ОНАКО ДА СЕ НАШАЛИМ РЕКАО ГОСПОДИНЕ ПРОФЕСОВЕ ПОШТО ЈА ПИШЕМ ПЈЕСМЕ МОЈИХ СЈЕЋАЊА ИЗ ОДБРАМБЕНО ОТАЏБИНСКОГ РАТА, КОЈЕ СЕ ТИЧУ И ИЗМИШЉЕНИХ НАЦИЈСА (МИСЛИО САМ НА „ЦРНОГОРЦЕ“ И „БОШЊАКЕ“) ЈА АКО ДОЂЕМ У НЕПРИЛИКУ РАДИ ТОГА НЕЋУ ТРАЖИТИ АДВОКАТА НЕГО ЋУ ТРАЖИТИ САМО ВАША ОБЈАШЊЕЊА ПОШТО ВИ ИАКО СТЕ ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ НИЈЕСТЕ ЦРНОГОРАЦ НЕГО СРБИН, ТО МЕ ЈЕ ОДУШЕВИЛО КАКО ЈЕ ОН СА ПОНОСОМ РЕКАО ДА ЈА САМ СРБИН А НЕКИ МЕ ВИДЕ КАО ДИСИДЕНТА У МОЈОЈ ЦРНОЈ ГОРИ, ПА ПРЕДАЈЕМ У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ НА ФАКУЛТЕТУ.!!!
ПРОФЕСОРА ДОКТОРА СТАМАТОВИЋА УПОЗНАО САМ ПОСЛИЈЕ ОДБРАМБЕНООТАЏБИНСКОГ РАТА У ТРЕБИЊУ НА ПРОМОЦИЈИ КЊИГЕ „КЛОБУК“ И НА МЕНЕ ЈЕ ОСТАВИО ТАКАВ УТИСАК ДА ТАЈ ЧОВЈЕК ПОЗНАЈЕ СВЕ ИСТОРИЈСКЕ ЧИЊЕНИЦЕ ПА СМО КРАТКО БИЛИ У РАЗГОВОРУ, А ЈА САМ ОНАКО ДА СЕ НАШАЛИМ РЕКАО ГОСПОДИНЕ ПРОФЕСОВЕ ПОШТО ЈА ПИШЕМ ПЈЕСМЕ МОЈИХ СЈЕЋАЊА ИЗ ОДБРАМБЕНО ОТАЏБИНСКОГ РАТА, КОЈЕ СЕ ТИЧУ И ИЗМИШЉЕНИХ НАЦИЈСА (МИСЛИО САМ НА „ЦРНОГОРЦЕ“ И „БОШЊАКЕ“) ЈА АКО ДОЂЕМ У НЕПРИЛИКУ РАДИ ТОГА НЕЋУ ТРАЖИТИ АДВОКАТА НЕГО ЋУ ТРАЖИТИ САМО ВАША ОБЈАШЊЕЊА ПОШТО ВИ ИАКО СТЕ ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ НИЈЕСТЕ ЦРНОГОРАЦ НЕГО СРБИН, ТО МЕ ЈЕ ОДУШЕВИЛО КАКО ЈЕ ОН СА ПОНОСОМ РЕКАО ДА ЈА САМ СРБИН А НЕКИ МЕ ВИДЕ КАО ДИСИДЕНТА У МОЈОЈ ЦРНОЈ ГОРИ, ПА ПРЕДАЈЕМ У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ НА ФАКУЛТЕТУ.!!!
И до 1918. су били и остали Дрби.
Научним приступом, објективно, темељно и са архивским доказима оборити све лажи Шуковића, Новака Аџића и Живка Андријашевића. Браво.
Obavezno da napišete kako doći do knjige tj. gdje je kupiti?
Niko ne moze osporiti nikome da se odvoji od matice i formira novu naciju. Neka idu i izjasnjavaju se kako hoce. Ne daj Boze da prisiljavamo bilo koga da bude Srbin. Ali toj novoj grupaciji ne smijemo i ne mozemo dozvoliti kradju jezika, pisma, svetinja. Izvolite pa stvarajte svoj identitet od 41.godine. Posebno je nedopustiva bilo kakva prica o preimenovanju crkve. O tome ne smije biti cak ni pregovora.
ЧЕСТИТАМ ПРОФ. ДР СТАМАТОВИЋУ.Пропалој диктаторској власти и Универзитету Црне Горе није ваљао овај неспорно врсни историчар али су им ,,иконе“ постале (и јиош увјек су) фалсификатори : Жикица Милицајац (живко андријашевић), Љигави Растодери (шербо растодер), Пудлица Папуни (драгутин паповић)… Умјесто у својој држави проф. др Александар Стаматовић је и данас ,, у емиграцији“ и предаје у братском Источном Сарајеву. Дај Боже да се проф. др Стаматовић врати из ,,емиграције“ и буде професор на катери за историју у Никшићу.
1.Rijec Crnogorac je srpska,a ne ilirska 2.Rijec Crnogorac je nastala od dvije srpske rijeci:CRNO I GORA TJ. CRNA GORA 3.Narod u CG govori istim jezikom kao i u Srbiji,a ne govori ilirskim jezikom 4.Crnogorac je kroz istoriju znacilo stanovnik Crne Gore tj. to je bio regionalni naziv kao danas Macvanin,Sumadinac,Sremac itd. 5.Crnom Gorom se smatralo podrucje 4 nahije(Cetinje sa okolinom),a osim nje ostala podrucja danasnje CG nazivala su se Hercegovina,Brda,Boka,Primorje itd. 6. U Zakoniku kneza Danila spominju se Crnogorci i Brdjani,pa gdje je danas brdjanski narod ? Gdje je danas bokeljski narod koji se kao i Brdjani spominje na mnogim mjestima ? Gdje su danas Dalmatinci,Slavonci koji se spominju kroz cijelu istoriju ? Zasto nije nastala dalmatinska ili slavonska nacija? 7.Vladika Vasilije,Crnogorce je smatrao djelom srpskog naroda i nazivao ih je Srbima i Slaveno-srbima,a za mitropoliju na tlu CG je napisao da je dio SPC(sve to pise u njegovoj knjizi “ Istorija CG“ izdatoj sredinom 18. vjeka u Ruskoj carevini)
Jedina posebnost Milogoraca je antisrpstvo i na tome grade svoj identitet.Svi oni su izraziti šovinisti,a uglavnom insistiraju na tome da su Crnogorci neka visa rasa,iznad Srba.Nacija koja ima nekoliko hiljada pripadnika,nije nacija,velika većina pravoslavaca u Crnoj Gori svjesna je svojih srpskih korjena,iako se neki nacionalno izjasnjavaju kao Crnogorci.Od litija je izrazit prices vraćanja mnogih u „srpstvo“ koji su bili pod jakim uticajem decenijske propagande,jer je vlast udarajući na Crkvu u njima probudila potisnuti nacionalni identitet.
A DA BI POSTAO KRALJ DUKANOVIC JE TREBAO DA NAPRAVI I SVOJU CRKVU.
TAKO BI VLADALA CRNOM GOROM PORODICA DUKANOVIC A NJEN PRINC BLAYO POSTAO PRINC PRESTONASLEDNIK.
Мени би било јасно да се неко са измишљеном историјом пуном безгробих краљева (сем оног који лежи на Опленцу) одрекне припадништва свом народу, али ми никада неће бити јасно како је могуће да се Србин у веку писмености и летова на друге планете свесно одрекне своје славне миленијумске историје.