ИН4С

ИН4С портал

Професор који је предвидио свјетску кризу: Чека нас „Већа депресија“

1 min read
Тешка економска криза, налик „Великој депресији“ са почетка 20. вијека, неизбјежна је у 2020. години и деценији која слиједи и биће „Већа депресија“, тврди амерички економиста и професор Нуријел Рубини, који је предвидео и свјетску економску кризу 2008. године.

Илустрација

Тешка економска криза, налик „Великој депресији“ са почетка 20. вијека, неизбјежна је у 2020. години и деценији која слиједи и биће „Већа депресија“, тврди амерички економиста и професор Нуријел Рубини, који је предвидео и свјетску економску кризу 2008. године.

После кризе из 2008. године, дисбаланси и ризици који су прожели свјетску економију, погоршани су политичким грешкама, пише Рубини у ауторском тексту.

Радије него да се окрену структурним проблемима који су откривени финансијским колапсом и пратећом рецесијом, владе су „шутнуле конзерву низ пут“, стварајући огромне негативне ризике који су довели до тога да нова криза буде неизбјежна, а сада она постаје акутна, пише Рубини.

Он наводи и 10 разлога због којих је неизбјежна нова „Већа депресија“, алудирајући да ће бити гора и од „Велике депресије“ са почетка 20. вијека. Рубини закључује да ових 10 ризика, који су се назирали и прије пандемије вируса корона, пријете да изазову олују која ће избрисати читаву свјетску економију у деценији која долази.

Фото: Angelica Martinez

Дефицит и дугови

Одговор влада на кризу са вирусом корона био је велико повећање фискалног дефицита, 10 одсто БДП-а или више у тренутку када је ниво јавног дуга у многим земљама већ превисок.

Што је најгоре, губитак прихода многих домаћинстава и фирми довешће до ситуације да ће дугови приватног сектора постати неодрживи, водећи до многих банкротстава. Заједно са растућим нивоом јавног дуга, то доводи до слабијег опоравка него што је био након „Велике депресије“ двадесетих година.

Демографска бомба у развијеним земљама

Криза са вирусом корона показује да се мора више трошити на здравствене системе и да је здравствена нега доступна свима неопходност, а не луксуз.

Многе развијене земље имају старо становништво, што ће довести до повећања трошкова за здравствени и социјални систем и већег финансијског оптерећења.

Ризик од дефлације

Поред тога што изазива дубоку рецесију, криза доводи и до масовног пада тражње робе и радне снаге, као и до пада цијена робе као што су нафта и индустријски метали. То доводи до дефлације, повећавајући ризик од неликвидности.

Снижавање вредности новца

Пошто централне банке покушавају да се изборе са дефлацијом и да спријече ризике нестабилних каматних стопа условљених порастом задужености, монетарна политика постаће неуобичајена и далекосежна.

На кратке стазе, владе морају да повећавају фискалне дефиците да би избјегле депресију и дефлацију. Међутим, протоком времена, стално отежано снабдевање због деглобализације и обновљеног протекционизма довешће до неизбежне стагфлације, стања у ком цене скачу, а производња пада.

Аутоматизација и притисак на плате

Будући да милиони људи губе послове и зарађују мање, социјалне разлике између богатих и сиромашних постаће још веће.

Да би избјегле проблеме у снабдијевању, компаније у развијеним земљама преселиће производњу из земаља гдје су трошкови нижи на домаћа тржишта, али са већим трошковима. Међутим, умјесто да помогне радницима у својим земљама, овај тренд довешће до убрзане аутоматизације и притиска на плате, подгријевајући популизам, национализам и ксенофобију.

Деглобализација и протекционизам

Пандемија убрзава процес деглобализације и фрагментирања који је већ био на снази. САД и Кина се већ убрзано удаљавају и већина земаља ће такође почети да усваја протекционистичке политике, како би заштитиле домаће фирме и раднике.

Постпандемијско тржиште имаће строжа правила промета роба, услуга, капитала, радне снаге, технологије, података и информација. То се већ догађа у фармацеутској и индустрији здравствене опреме, као и у производњи хране, гдје владе уводе извозне забране и друге протекционистичке мјере.

Слабљење демократије

Ове трендове убрзаће и слабљење демократије. Популистички лидери често користе економске слабости, масовну незапосленост и растућу неједнакост.

Под притиском растуће економске несигурности постојаће јак импулс да се за то окриве странци, а средња класа постаће пријемчивија за популистичку реторику, која предлаже пооштравање правила у миграцији и трговини.

Спор Кине и Америке

Геостратешко раздвајање Кине и Америке у трговини, технологији, инвестицијама и монетарним споразумима ће се интензивирати.

То се види и на тренутним односима двеју земаља које се међусобно оптужују у вези са вирусом корона, али и економским утицајима.

Погоршање међународних односа

Америка не само да би могла да погорша односе са Кином, већ и са другим земљама, као што су Русија, Иран и Сјеверна Кореја.

Будући да се приближавају амерички председнички избори, може се очекивати пораст тајног сајбер-сукоба, што чак може довести и до конвенционалних војних сукоба. Будући да је технологија кључно оружје у борби за контролу индустрије будућности, али и пандемија, амерички приватни технолошки сектор биће чвршће интегрисан у државни безбедносно-индустријски систем.

Ремећење природе

Ремећење природе, што је показала и пандемија вируса корона, може да има гори економски утицај него сама финансијска криза.

Епидемије које се понављају, као и климатске промјене, заправо су катастрофе које су изазвали људи, било због својих лоших здравствених или хигијенских стандарда, било због злоупотребе природе, уз растућу међусобну повезаност у глобализованом свијету.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy