ИН4С

ИН4С портал

Професорица Јовићевић: Велики значај Признања УЦГ, посебно што долази од колегиница и колега са ФЛУ-а

1 min read

Владо Божовић и Милена Јовићевић

Професорица Факултета ликовних умјетности проф. др Милена Јовићевић добитница је Признања Универзитета Црне Горе (УЦГ) за постигнуте резултате и доприносе развоју научноистраживачког, умјетничког и стручног рада. За награду УЦГ каже да је врло значајна, посебно због тога што долази од колегиница и колега са установе на којој ради скоро двадесет година.

Милена Јовићевић

„Важно је да имате подршку у колективу и да се препознаје ваш рад и допринос“, додаје она.

Од активности у прошлој години истиче изложбу Women about women која је дио међународног умјетничког пројекта Rise of women in culture in Western Balkans (Успон жена у култури на Западном Балкану) суфинансиран од стране Европске уније.

„Пет кустоскиња из пет земаља: Србије, Хрватске, Црне Горе, Словеније и Сјеверне Македоније селектовало је по пет умјетница. Селекторка за Црну Гора је историчарка умјетности Нела Глигоровић. Тема иницирана од стране кустоскиња и умјетница ставља у фокус искуства и интерпретације жене у савременом свијету“, објашњава она.

У складу са наведеном тематиком рад професорице Јовићевић Man’s games over and over again, 2020/21. проблематизује патријархалну матрицу према којој и даље дјелује наше друштво, указује на проблем неравноправности, ограничености, предрасуда, наметнутих улога и стереотипа у друштву.

„Током 2021. године, у оквиру поменутог пројекта реализовано је пет изложби: у Новој галерији визуелних уметности у Београду, Модерној галерији у Подгорици, Галерији Прица у Самобору, Хрватској, Националној галерији Македоније – Мала станица у Скопљу и Локарјевој галерији, Ајдовшчина у Словенији. Све изложбе су подразумијевале и едукативни дио, конференције, радионице, предавања. Након изложбе је реализован документарни серијал са умјетницама и кустоскињама“, саопштила је Јовићевић.

Даље, професорица Јовићевић је учествовала на изложби Народног музеја Црне Горе, под називом „Што је нама наша борба дала“ кустоскиње Анастазије Мирановић, која је је организована поводом 80 година од тринаестојулског устанка и 70 година од оснивања музеја НОБ- а.

На 43. Црногорски ликовном салону 13. новембар, проф. Јовићевић је добитница Гранд Приx салона за рад под називом “Everything Will Come to an End”.

„Салон, одржан у Црногорској галерији умјетности Миодраг Дадо Ђурић на Цетињу, је међународна изложба под под називом, And … what about tomorrow? I… što ćemo śutra? , селекторке историчарке умјетности Маше Влаовић. Назив изложбе инспирисан је кључним питањем које се поставља у посљедњем периоду – а које носи неизвјесност у свим аспектима наше егзистенције“, каже она и додаје да је након тога услиједило учешће и на Sphere видео фестивалу у Западном Бенгалу, у Индији.

Највећи изазов у постизању резултата током претходне године, како наводи награђена професорица, био је рад у комплексним околностима, које је произвела ситуација са пандемијом вируса КОВИД 19, а усљед чега је много догађаја отказано, а неки су реализовани онлине, неки са закашњењем.

У 2022. годину, наводи Јовићевић, ушла је друштвено ангажованом самосталном изложбом под називом Пјевај Маро, Пјевај Злато, која је отворена у Галерији Арт, у децембру 2021. и још увијек траје.

„Изложба је реализована је у сарадњи Музеја и галерија Подгорица са УНДП, а кустоскиња је Маша Влаовић. Изложбу прате различите активности и радионице УНДП-а, Дјевојчица са кликерима, Савремене каријатиде. Чекају ме интернационални пројекати у Француској, Португалу и Шпанији, уколико све буде текло по плану, који су због пандемије одложени“, рекла је професорица Јовићевић.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *