ИН4С

ИН4С портал

Професорица Милошевић писала премијеру: Колико ће нам помоћи ваш кабинет?

1 min read
Професорица подгоричке Гимназије “Слободан Шкеровић” Јасминка Милошевић обратила се премијеру Владе Душку Марковићу, и питала колико ће његов кабинет помоћи НВО Удружењу професора филозофије

Јасминка Милошевић, фото: принтскрин

Професорица подгоричке Гимназије “Слободан Шкеровић” Јасминка Милошевић обратила се премијеру Владе Душку Марковићу, и питала колико ће његов кабинет помоћи НВО Удружењу професора филозофије око ситуације у којој се налазе након одржане 26. Међународне филозофске олимпијаде и тражила објашњење зашто им нису одговорили на дописе.

У писму Милошевић је као генерална секретарка НВО Удружење професора филозофије позвала Марковића да, као први човјек Владе Црне Горе, предузме све потребне кораке у рјешавању проблема који су настали у току прикупљања средстава и реализације 26. Међународне филозофске олимпијаде, пише Побједа.

“Удружење је, у датим условима, на најефикаснији могући начин организовало прворазредни образовно-културни догађај који је Црну Гору представио, без обзира на све препреке, у најбољем свјетлу а град Бар ставило на листу Унескових догађаја, раме уз раме са Ослом, Ротердамом, Виљнусом, Римом и другим свјетским престоницама образовања и културе. Сама Олимпијада је од стране ФИСП-а (Свјетске асоцијације филозофских удружења) оцијењена као најуспјешнија олимпијада до сада.

И сами сте имали прилику да то сазнате из писма који Вам је ФИСП послао одмах по завршетку Олимпијаде. Указујем на службени одговор на молбу коју су у том писму потписали: Проф. др Лука Мариа Скарантино са Универзитета у Милану, тадашњи генерални секретар, а сада предсједник ФИСП-а, Међународне асоцијације филозофских удружења, једне од најстаријих међународних невладиних организација на свијету. Проф. др Дермот Моран са Бостонског колеџа – Стокес Халл Нортх Цхестнут Хилл, тадашњи предсједник, а сада члан Борда директора ФИСП-а, Проф. др Мислав Кукоч, са Универзитета у Загребу, члан Управног одбора ФИСП-а и Проф. ем. др Герхард Сил, члан борда директора ФИСП-а и дугогодишњи благајник ове организације”, наводи се у писму упућено премијеру.

Милошевић је рекла да сматра да би одговор на њихова писма био другачији да су у потпису ставили сва своја звања а не само положај у ФИСП-у. Како каже, ово посебно истиче јер има утисак да је у нашем друштву значајно истицати акадмеско знање.

Она је потом скренула пажњу на конкретне проблеме при организацији Олимпијаде, међу којима је први навела конкурс Министарства за спорт и младе за финансирање и суфинансирање програма за младе 2018. године.

“С обзиром на чињеницу да је пројекат 26. Међународне филозофске олимпијаде прије свега организован од стране младих људи и за младе људе, ни данас не разумијем због чега на том конкурсу нисмо добили ни цента. Посебно зачуђује профил неких организација које су на том конкурсу добиле новац, а више се баве праћењем избора него младима. Сам пројекат, писмо Министру спорта и преписку са директором Директората за младе, прилажем уз захтјев. Мене посебно интересују конкретни резултати пројеката који су прошли на том конкурсу. О нашем резултату, између осталог, свједочи писмо ФИСП-а”, навела је у писму Милошевић.

Затим се осврнула, како наводи, на недговоран однос неких људи из Министарства просвјете према пројекту чији су били генерални покровитељ, пренио је ЦдМ.

Како је могуће да нису одговорили на наше дописе и молбе, а слали смо их мјесецима, годинама? Како је могуће да једно министарство уопште уплати новац на рачун једног струковног удружења, а да при томе нема одлуке, нема рјешења о додјели средстава? Како су одговорни у Министарству просвјете дошли до цифре од 300 еура? Зашто су неки људи из тог министарства стопирали друге да нам помогну у прикупљању средстава? Да ли је неко због тога одговарао или је био награђен? Због чега је наше Удружење дискриминисано у односу на нека друга струковна удружења наставника? Због чега су ученици који учествују на такмичењима из филозофије, као и њихови ментори дискриминисани на више начина (о томе више можете видјети у правилнику о додјели награда тзв. Фонда за таленте)? Зашто Испитни центар нема класификацију такмичења које организује? Тако би било јасније шта су Унескове олимпијаде и зашто је баш Филозофска олимпијада најзначајнија. Ко припрема ученике за такмичења које организује Испитни центар и колико се средстава одваја за те припреме? Колико новца Испитни центар троши за одласке на такмичења? Ја Вас молим да преиспитате рад највиших просвјетних институција као и саму реформу образовања која је у току и која, категорички тврдим, не урушава само наш просвјетни систем, већ и будућност ове државе. Немојте мислити да овим путем скрећем с теме. Однос према нашој олимпијади и проблеми који су настали током прикупљања средстава и њене реализације, директно су повезани са горе наведеним појавама”, навела је Милошевић.

Она је такође навела да је укупан дуг Удружења професора филозофије за организацију олимпијаде у овом тренутку око 25 500 евра.

“Рачун Удружења професора филозофије блокиран је због дуга од око 15 000 евра хотелу “Принцесс” и извршитељима и адвокатима. Мој рачун је блокиран због дуга Градском ресторану у Бару. Са трошковима адвоката тужитеља и извршитеља дуг је 8.066,81. Грађани Црне Горе до сада су на мој рачун уплатили око 8 500 евра помоћи. Колико ће нам помоћи Ваш кабинет? Надам се да ћете ово моје обраћање узети са потребном озбиљношћу и да ћете наводе из мог обраћања истражити”, навела је у писму професорица.

О садржају и исходу захтјева професорице Милошевић биће обавијештени ИПО, ФИСП и УНЕСКО, у склопу редовних извјештаја о активностима везаним за Удружење професора филозофије и активностима везаним за рјешавање преосталог дуга 26. Унескове Међународне филозофске олимпијаде.

Подсјетимо, Министар просвјете Дамир Шеховић се огласио поводом случаја Милошевић и рекао да ни министарство ни Влада нијесу били у обавези да финансирају Олимпијаду али да ће ипак помоћи са 1.800 еура.

С друге стране, Министарство просвјете није одговорило на питања портала Побједе да ли су одблокирали рачун НВО Удружења професора филозофије и да ли су уплатили 1.800 еура, те шта министарство тренутно предузима поводом случаја професорице Милошевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Професорица Милошевић писала премијеру: Колико ће нам помоћи ваш кабинет?

  1. Nema posustajanja, samo tako hrabro, uporno, istrajno i odvazno. Kao sto ste do sada i pokazali.
    Istina i pravda su na vasoj strani.
    Podrska.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *