Večeras: Promocija nove knjige Budimira Aleksića u nikšićkom Zahumlju
1 min readPromocija knjige „Ogledi iz istorije Crne Gore i Boke“, prof. dr Budimira Aleksića, održaće se u utorak, 1. novembra u okviru tribine „Svobodijada“ Javne ustanove Zahumlje, u Nikšiću sa početkom u 19 časova.
O najnovijoj knjizi Budimira Aleksića govoriće: prof. dr Miroslav Doderović (Filozofski fakultet Nikšić), dr Nikola Marojević, direktor Instituta za srpsku kulturu i glavni urednik časopisa Srpska baština, prof. dr Žarko Leković (Istorijski institut UCG Podgorica) i magistar Ilija Bajović, urednik programa u JU Zahumlje. Voditelj programa biće urednica tribine „Svobodijada“ Milica Bakrač, a publici će se obratiti i autor knjige „Ogledi iz Istorije Crne Gore i Boke “, gospodin Budimir Aleksić. Izdavač knjige je Institut za srpsku kulturu – Nikšić, 2022,
Budimir Aleksić (1968) Šavnik, Stara Hercegovina, osnovnu i srednju školu završio je u Nikšiću. Diplomirao je na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu na kome je stekao i zvanje magistra tezom „Biblijske teme i motivi u Vukovim pjesmama najstarijeg vremena“, kao i doktora nauka disertacijom „Fantastika i naučna fantastika u romanima za djecu Čeda Vukovića“ Od 1995. radi u Srpskoj pravoslavnoj bogosloviji „Sveti Petar Cetinjski“ na Cetinju, gdje predaje Srpski jezik i književnost. Od jeseni 2000. do 2002. bio je pomoćnik ministra vjera u Vladi SR Jugoslavije. Od 2006. poslanik je u Skupštini Crne Gore. U zvanje docenta izabran je 2016. na Fakultetu za kulturu i medije Univerziteta Megatrend u Beogradu.
Aleksić je autor knjiga: Crveno-Crna Gora – o unijaćenju i kroatizaciji Crne Gore nekad i sad (2002), Biblija i srpska etika (2016), Strani pisci za djecu u koautorstvu sa Ljubomirom Milutinovićem i Danijelom Dojčinovićem (2018), Znamenite ličnosti i junaci u Ogledalu srpskom u koautorstvu sa Ljubomirom Milutinovićem (2019), Teme novije srpske etike (2020), Iz prošlosti Crne Gore i Hercegovine (2020), Epska mjesta u pjesmama Stare Crne Gore i njene okoline, u kooautorstvu sa Ljubomirom Milutinovićem (2021). Objavio je preko pedeset originalnih naučnih radova u domaćim i međunarodnim časopisima, više od sto stručnih i popularnostučnih naučnih radova i priloga, učestvovao na trideset međunarodnih i dvadeset domaćih naučnih skupova. Aleksićeve naučne preokupacije i interesovanja vezana su za oblast istorije i teorije književnosti i kulture.
Budimir Aleksić je priredio i brojna važna izdanja i to: Radovan Bećirović Trebješki, Stabljike srpstva, izabrane i nove pjesme (sa Mihailom Šćepanovićem) 1998; Crnogorsko pitanje: izvori istine – zbirka dokumenata (sa Vladimirom Jovićevićem) 2004; Trgovci dušama: dukljansko-montenegrinski vjerski trafiking u svjetlosti dokumenata (sa Slavkom Krstajićem) 2005; Bukvar Inoka Save Dečanca i igumana Stefana od Paštrovića iz 1597. godine (fototipsko izdanje 2016); Lazo M. Kostić, nauka, identitet, rodoljublje (sa Mišom Đurkovićem); Balkan i srpsko pitanje u 21. vijeku – stanje i perspektive (sa Miroslavom Doderovićem i Emilom Labudovićem); Srpsko ujedninjenje (ni)je iluzija (2021). Priredio je i nekoliko stručnih tematskih zbornika.
O Aleksićevim radovima objavljeno je tridesetak prikaza i osvrta u knjigama, kao i u stručnim časopisima i novnama.
Budimir Aleksić je osnivač i predsjednik Upravnog odbora Instituta za srpsku kulturu iz Nikšića. Član je Udruženja književnika Crne Gore i Udruženja novinara Crne Gore. Živi u Nikšiću.