Proslava ujedinjenja 1918. na Cetinju: Vjekovima stremio ujedinjenju našeg naroda u jedinstvenu i nerazdjeljivu državu
Svečana proslava Dana ujedinjenja i osnivanja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1. decembra 1918. godine bila je upriličena na Cetinju.
Kako izvještava tadašnja štampa, u proslavi na Cetinju učestvovala su sva patriotska i viteška društva na čelu sa sokolima.
Kako se navodi, gradska uprava je dan prije štampanim proglasima pozvala građanstvo da se ovaj dan proslavi kako dolikuje Cetinju, koje je vjekovima stremilo ujedinjenju našeg naroda u jedinstvenu i nerazdjeljivu državu.
Sva državna nadleštva kao i domovi bili su ukrašeni državnim zastavama, a topovska paljba, označila je početak svečanosti. Svirala je vojna muzika, a kroz glavne cetinjske ulice vojnici su nosili zapaljene buktinje, ostalo je zapisano, a nama svima pitanje, da li na Cetinju danas žive potomci ovih srećnih vojnika?
Srpski narod u Crnoj Gori i Srbiji uvijek je tražio ujedinjenje svih srpskih zemalja, jedino je bilo pitanje da li pod Karađorđevićima ili Petrovićima. Izabrano je da unuk Kralj Aleksandar Karađorđević nasledi svog dedu Kralja Nikolu Petrovića, jer je Aleksandar na čelu slavne srpske vojske uništio austrougarsku, bugarsku i nemačku vojsku razbijajući je od Soluna do Beča. Kajzer je molio Englesku i Francusku da srpska vojska ne uđe u Beč a da će on da odmah potpiše primirje što je i učinjeno. Tako je to bilo
Opet će oni dočekati,vazda su dočekivali jače,to je takva fela…
Mislis ka sto smo docekivali Turke? Ili ka sto smo ispratili italijanske okupatore sto ih je Joanikije Lipovac doceka? Ili ka sto smo oslobodili Beograd od Njemaca?