Proslavljena četvrta godišnjica Sabornog Hrama (FOTO)
1 min readSvetom Arhijerejskom Liturgijom koju je Njegovo Visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski i Mitropolit Crnogorsko-primorski g. Amfilohije služio sa Episkopom pakračko-slavonskim g. Jovanom, kao i velikim brojem sveštenstva i monaštva, proslavljena je juče četvrta godišnjica osvećenja Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici.
Liturgiji su prisustvovali: Njegova Ekselencija, ambasador Republike Srbije, gospodin Zoran Bingulac, uvaženi i veliki dobrotvor Majke Crkve i kum/domaćin ovogodišnje slave Hrama – gospodin Risto Drekalović, kao i potomak slavne dinastije Crnojević – Stanko Crnojević sa porodicom.
Tokom Arhijerejske Liturgije u čin protosinđela unaprijeđen je jeromonah Sergije, sabrat manastira Ostrog.
Nakon čitanja iz Svetoga Jevanđelja, liturgijskom propovjedi, svojim arhipastirskim nadahnutim slovom, obratio se Visokopreosvećeni Mitropolit g. Amfilohije.
On je govorio o naznačenju i prizvanju čovjeka i ukazao na suštinu istinskog preporoda i istinskog rođenja, koje je uvijek i svagda rođenje za vječnost:
“Preko Boga koji je ljubav, Čovjek je sazdan i prizvan da bude vječna i neprolazna zjenica Božanske ljubavi, e to je Bogočovjek i to su oni koji su Božiji, koji su Hristovi, koji su prizvani.
Prizvani ne samo da se rađaju ovdje na zemlji tjelesnim rođenjem od tijela i krvi, nego su prizvani da se rađaju i preporađaju rođenjem – Duhom Svetim i Vodom – vječnim rođenjem. Rođenjem za vječnost” – podsjetio je Mitropolit Amfilohije.
Takođe, Mitropolit Amfilohije je ukazao i približio sami pojam osvećenja, obnovljenja Hrama, govoreći o duhu obmovljenja on je govorio o Crkvi Hristovoj kao radionici vječnog i neprolaznog života, zaključivši da se upravo Svetim Hramom Vaskrsenja Hristovoga u Podgorici sve obnavlja ono što je sveto i čestito bilo kroz vjekove u ovom prestonom gradu:
“U duhu obnovljenja je upravo Crkva Božija – Crkva Hristova, ona je radionica tog vječnog i neprolaznog života.
To je Crkva Hristova kao Njegovo Tijelo a On kao njena glava.
Zato nije slučajno i Hristos sam rekao došavši i uselivši se u nas pun blagodati i istine: “Gle, sve činim novim.” To jest: “Svemu dajem novi, vječni, neprolazni život.
Svojim raspećem, svojim vaskrsenjem i svojim vaznesenjem.”
Zato smo mi i sagradili ovaj Sveti Hram, zato smo i proslavili njegovo obnovljenje i prizivamo ovim hramom i tom vjerom i tom Istinom kome je posvećen ovaj hram i sami sebe i jedni druge i svako ljudsko biće na to i takvo obnovljenje. Obnovljenje vječno i neprolazno, koje nema kraja, jer je to obnova beskrajnoga, neizrecivoga, živoga Hrista Boga.
Mitropolit Amfilohije je i poželio da se Crna Gora obnovi duhom i vjerom u istinitoga Boga:
„Daj Bože da se u Crnoj Gori, Crnoj Gori Svetoga Simeona Mirotočivoga rođenog ovdje u ovome gradu i Svetoga Save, u Crnoj Gori blagorodnih Crnojevića, svetorodnih Petrovića, u Crnoj Gori svetih: Petra Cetinjskoga, Vasilija Ostroškoga, U Crnoj gori dvojice sveštenomučenika i 40 đaka postradalih ovdje zaklanih za ime Hristovo, u Crnoj Gori sveštenomučenika Joanikija i sa njime zaklanih za Hrista sveštenomučenika i novomučenika. Daj Bože da u toj i takvoj Crnoj Gori da se ona obnovi tim i takvim duhom, tom i takvom vjerom, vjerom u živoga i istinitoga Boga. Da prestane da se klanja lažnim idolima, lažnim idealima, da ne pritvori Boga u svoj trbuh u božanstvo kojem su služili oni koji su se odrekli Boga, a time i svoga vječnoga dostojanstva”, zaključio je Visokopreosvećeni Mitropolit g. Amfilohije.
Nakon Svetoga Pričešća uslijedilo je blagosiljanje slavskog kolača.
Kum ovogodišnje slave gospodin Risto Drekalović, kumstvo za narednu godinu predao je gospodinu Radošu Kastratoviću.
Potom je na platou Sabornog hrama sa početkom u 11 časova, otpočelo otvaranje Pravoslavnog sabora omladine.
Ovogodišnje izdanje Sabora bilo je koncipirano u dva segmenta : prvi dio pripao je kulturno-umjetničkom segmentu, koji je priređen i organizovan na pomenutom platou Hrama, dok je drugi segment bio rezervisan za Kriptu Sabornog hrama, a pripada umjetničko-edukativnom konceptu.
Prvi dio Sabora otvorio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop pakračko-slavonski g. Jovan Ćulibrk.
Preosvećeni vladika je govorio o smislu osvećenja, obnovljenja, kao i o samom značaju ovoga Svetoga Hrama Vaskrsenja Hristovog, budući da njegovo osvećenje, njegovo obnovljenje istinski predstavlja istinski preporod glavnoga grada i cijele Crne Gore, postajući time duhovni centar vaskolikog naroda u Crnoj Gori.
Blagodareći svima na velikom odzivu i velikoj posjećenosti Sabora, Vladika Jovan je zaključio time svoje pozdravno slovo, pa se zatim pred mnogobrojnim gostima predstavio hor: “Prepodobna Mati Angelina” koji su ovog puta izvodili dvije pjesme.
Uvodno slovo programa izgovorili su moderatori, voditelji Sabora: Marija Drašković i Luka Janković.
Nakon obraćanja moderatorâ uslijedio je nastup KUD-a “Đurđevdansko Kolo” koji su ovaj sabor obogatili mnogim tradicionalnim igrama iz Crne Gore i Srbije.
U daljem nastavku programa, nizali su se razni učesnici, između ostalih : profesor gitare – gospodin Radoš Malidžan, pjevačka grupa: “Peče”, KUD “Sveti Jovan Vladimir”, vokalna solistkinja Marija Jovićević, harmonikaš Šćepan Stojanović, kao i etno pojac, vokalna solistkinja – Danica Crnogorčević.
Poslije kratke pauze, oko 14 časova otpočeo je drugi dio Pravoslavnog Sabora Omladine.
U kripti Sabornog hrama upriličena je premijera filma o novoprosijavšem Svetitelju Svetom Mardariju (Uskokoviću) libertvilsko-čikaškom i sveamerikasnkom – pod nazivom “Tihi Kutak Hristov.”
Autor scenarija i reditelj pomenutog filma je Radisav Jevrić.
Lik Svetitelja u tri perioda njegovog života igraju : Vuk Bubalo (dječak), Lazar Šćekić (mladić), Radivoje Bukvić, glumac iz Beograda.
Takođe, osim pomenutih glumaca, u filmu uloge tumače i Nebojša Glogovac, Kristina Stevović – Obradović, Tihomir Stanić i Sloboda Mićalović.
Direktor fotografije je Miodrag Jelić.
Izvršni producent je Ivana Kostić i Delius film iz Beograda.
Film je sniman u Crnoj Gori, Moldaviji, Ukrajini, Rusiji i Sjedinjenim Američkim Državama.
Na otvaranju ovog drugog dijela Sabora u Kripti pred samu premijeru filma, govorio je profesor dr Srđa Trifković.
Prof. dr Srđa Trifković je srpski i američki publicista, političar i istoričar.
On je bio direktor centra za međunarodne odnose pri Rokford institutu u Ilinoju, do 31. decembra 2008, kada je dao ostavku.
Bio je urednik odjeljenja međunarodnih odnosa pri američkom paleokonzervativnom magazinu Hronike (1998–2009).
Kao novinar je radio za britanski BBC radio, Glas Amerike, američki U.S. News & World Report, Vašington Tajms, te za beogradski magazin Duga.
On je ovom prilikom govorio o memoarima Svetog Mardarija koji su otkriveni i pronađeni, a takođe je govorio i o mučeničkoj smrti Carskih strastoterpaca – Svete porodice Romanov, koja je stradala u krvavom vihoru Boljševičke revolucije 1918. godine, budući da se uskoro navršava 100 godina njihovog stradanja.
Upravo sve vezano za taj nemio događaj je i opisano u memoarima Svetog Mardarija lješansko-libertvilskog i sveamerikanskog.
Nakon veoma zanimljivog i iscrpnog izlaganja profesora dr Srđe Trifkovića, uslijedila je premijerna projekcija filma o Svetom Mardariju.
Nakon projekcije svima sabranima se kratkim pozdravnim slovom obratio i sam reditelj Radisav Jevrić, da bi nakon njegovog slova, riječ uzeo Visokopreosvećeni Mitropolit g. Amfilohije.
Visokopreosvećeni Mitropolit g. Amfilohije je ovom prilikom naveo mnoge interesantne detalje iz života Svetog Mardarija, govoreći o njegovim mnogim vrlinama, koje su ga krasile još od ranog djetinjstva, a u kojima je uzrasastao neprekidno sve do svog upokojenja, revnujući u svakoj ljubavi i poslušanju prema Gospodu, hodeći kroz život tvrdom Božijom vjerom.
On je naveo da je Sveti Mardarije veliki bescen dar cijeloj vaseljeni a naročito nama u Crnoj Gori, nazivajući Svetog Mardarija, budućnošću Crne Gore. Budući da nam je njegov primjer onaj primjer koji trebamo pratiti i na koga se trebamo ugledati životom.
Izlaganjem Mitropolita Amfilohija zatvoren je i drugi dio Sabora pravoslavne omladine, kao i proslava 4 godišnjice od osvećenja i slava Sabornog hrama u Podgorici.
Podsjećanja radi, Saborni hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici osveštali su 7. oktobra 2013. godine predstojatelji svih Pravoslavnih crkava na čelu sa Vaseljenskim Patrijarhom Vartolomejem i Moskovskim Patrijarhom Kirilom, u sklopu proslave 1000 godina Milanskog edikta Svetog cara Konstantina o slobodi vjere.
(Boris Musić, sajt Mitropolije crnogorsko-primorske)