Против насиља над женама Израелци укључили ИТ сектор у превенцију
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2021/11/RODNA.jpg)
Илустрација
Технологија, интернет и друштвене мреже могу бити моћан алат у борби против родно заснованог насиља и бројне апликације и алгоритми који се у циљу превенције широм света већ користе то и потврђују, изјавила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поводом Међународног дана борбе против насиља над женама.
Она је отварајући скуп „Технологија и иновације у служби друштва – превенција насиља над женама“ у организацији Амбасаде Израела и Научно-технолошког парка у Београду, рекла да иако су развој модерних технологија и начина комуницирања допринели бржем и бољем информисању грађана, истовремно су постали и извор негативних феномена данашњице попут сајбер мизогиније и злостављања, говора мржње, „осветничке порнографије“ и других видова насиља.
Додала је да је тим поводом институција Повереника за заштиту равноправности више пута издавала упозорења јавности и истицала потребу за адекватним системским одговором, преноси РТС.
С друге стране, развој модерних технологија може и мора бити искоришћен у циљу превенције насиља и врло је драгоцено искуство организације „Мицхал Села Форум“ из Израела која је посвећена спасавању живота и спречавању насиља кроз развој и примену иновативних технолошких решења, које је у Београду представила оснивачица и директорка ове организације Лили Бен Ами.
Она се данас састала и са потпредседницом Владе и председницом Координационог тела за родну равноправност Зораном Михајловић, са којом је такође раговарала о сарадњи у борби против насиља над женама и девојчицама и родној равноправности.
Ами је представила је рад организације и начин на који је ИТ сектор допринео борби против насиља над женама, стварајући апликације које сигнализирају да је жена у опасности.
– Наш циљ јесте да једну локалну причу пренесемо на глобални ниво. Моју сестру је убио њен супруг, није до тада било никаквог насиља. Желимо да утичемо на људе да знају шта се око њих дешава, како да препознају и пријаве проблем. Успели смо то захваљујући сарадњи са јавним, приватним сектором и са владиним и невладиним организацијама – испричала је Бен Ами.
Истиче да су на апликацијама радиле и жене које су претпреле насиље, полиција, војска, бројни инжењери.
Бен Ами је казала да желе да пренесу сва искуства и помогну да и у Србији заживи тај пројекат.
– Моје порекло је одавде, моја бака се током Другог светског рата борила на страни партизана и преживела Холокауст. И лично ми је стало да Србија учествује, на свој начин, у овој акцији – рекла је она.
Састанку је присуствовао и амбасадор Израела Јахел Вилан, који је захвалио потпредседници Владе на сарадњи, посебно у области борбе против насиља и питањима у вези са родном равноправношћу.
Блиц
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2021/07/nije-crnogorski-ako-nije-srpski-409x179.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)