Protivnici ćirilice tuže policiju
1 min readŠtab za odbranu hrvatskog Vukovara, najavio je tužbu protiv policije zbog kako kažu prekomjerne upotrebe sile i nanošenje teške povrede veteranu Darku Pajčiću, koji je juče razbio dvojezičnu tablu na zgradi vukovarske Policijske stanice, prenosi Tanjug.
Prema mišljenju predjsednika tog štaba Tomislava Josića, došlo je do prekomjerne upotreba sile i prekoračenja ovlašćenja i uslediće tužba protiv policije, a od ministra unutarašnih poslova, načelnika vukovarsko-sremske Polcijske uprave, Policijske stanice Vukovar i svih u lancu odgovornosti štab traži da podnesu ostavke, javlja agencija Hina.
Tomislav Josić poručio je predsedniku Ivi Josipoviću, premijeru Zoranu Milanoviću i ministru unutrašnjih poslova Ranku Ostojiću da su ,,direktni krivci“ za to.
,,Čujte vi egzekutori s Pantovčaka i iz Banskih dvora i u ministarskim foteljama, ne prihvatamo ovu vašu objavu rata. Želite haos, a neće ga dobiti. Nećete svoja zlodela uspeti da podvalite bilo kome, a najmanje nama“, rekao je Josić i građane Vukovara i Hrvate u zemlji i inostranstvu pozvao je da ,,ne nasedaju“.
Vukovarsko-sremska policija saopštila je juče da je na zgradi Policijske stanice Vukovar oštećena ploča s dvojezičnim natpisom prilikom čega je došlo i do napada na policajca koji je pokušao da spreči dvojicu 40.godišnjaka iz Vukovara u nameri da počine to krivično delo.
Policijski službenik i 40-godišnjak su povređeni, nakon čega im je pružena lekarska pomoć. Drugi izgrednik je priveden, a podršku ,,saborcima“ višečasovnim protestom pružilo je četrdesetak demonstanata, branitelja i članova tog štaba.
Podsjećanja radi, protivnici ćirilice prethodno su najavili su da će 17. novembra početi da prikupljaju potpise za raspisivanje refereduma na kojem bi se građani izjasnili da li su za to da se ravnopravna službena upotreba jezika i pisma ostvaruje na području gde pripadnici pojedine nacionalne manjine čine najmanje polovinu stanovništva.
Predstavnica tog štaba Snježana Patko, objašnjavajući promjene koje bi nastale u zakonodavstvu ukoliko bi većina birača na referendumu zaokružila ,,za“, navela je da bi se predloženom izmenom promenio zakonski uslov da pripadnici nacionalne manjine treba da čine trećinu stanovništva grada ili opštine kako bi ostvarili pravo na upotrebu jezika i pisma, odnosno cenzus bi bio podignut na 50 odsto.
Prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma trajaće do 1. decembra.