Protojerej dr Nikola Marojević: Bogoslužbene osobenosti velikih praznika – emisije o tajni praznikâ i osvećujućem karakteru bogosluženja
1 min readAutorski tekst protojereja dr Nikole Marojevića, paroha Sabornog hrama Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću, o emisijama u kojima se govori tajni praznikâ i osvećujućem karakteru bogosluženja. Svojim tekstom prota Nikola čini osvrt na emisiju „Bogoslužbene osobenosti velikih praznikaˮ, autora katihete Branislava Ilića, koja je blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Episkopa bačkog dr Irineja emitovana na talasima Radio-Besede, Eparhije bačke. U nastavku donosimo u celosti tekst koji je objavljen u “Pravoslavlju“; – novinama Srpske Patrijaršije (br. 1341. februar 2023, str. 36-37)
Praznične emisije autora katihete Branislava Ilića realizovane na Radio-Besedi Eparhije bačke
Blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Episkopa novosadskog i bačkog g. dr Irineja pokrenut je praznični ciklus emisija o bogosluženju na talasima Radio-Besede, trudom autora novosadskog katihete Branislava Ilića upotpunjen je emisijom Bogoslužbene osobenosti velikih praznika. Pre navedenog ciklusa, isti autor je priredio emisiju Svetotajinsko bogoslovlje, za koju je prikaz napisao Njegovo Preosveštenstvo Episkop stobijski g. David, kao i ciklus emisija posvećen 350-godišnjici upokojenja Svetog Vasilija Ostroškog, za koji je prikaz napisao Njegovo Preosveštenstvo Episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički g. Kirilo. Navedenim prikazima, koji su objavljeni u novinama Srpske Patrijaršije Pravoslavlje, dodajemo naš osvrt na novorealizovane emisije Branislava Ilića, katihete i misionara.
Pouka je od drevnih vremena zauzimala ključno mjesto u hrišćanskom učenju. Uloga pouke proističe iz njene višeznačnosti i namjene. Pored liturgijsko-bogoslužbenog, ona je i biblijskog, erminevtičkog, propodevtičkog… itd. karaktera, o njenoj suštini, između ostalog, govori i to što predstavlja sponu između Svetog Pisma i Svetog Predanja, s jedne, i vjernog naroda (s početka katihumenâ), s druge strane. Stoga, aktuelnost i potreba za poukama / katihezama ni do danas se ne smanjuje. Naprotiv.
Radijske emisije nadasve marljivog i rijetko vrijednog katihete Branislava Ilića obogatile su medijsko nebo koje pokrivaju vaspitno-obrazovne institucije Srpske pravoslavne crkve.
Temeljnost, inovativnost, predanost, strukturalna konzistentnost… osobine su koje krase njegove emisije. Iznad svega bismo uputili na autorovu spremnost da i one na oko ”nezanimljive” događaje i crkvene praznike osvijetli ne samo sa heortološkog stanovišta već i sa dogmatskog, dajući lični pečat, po kome je već postao prepoznatljiv. Radi preglednosti, ali i potvrde rečenog navešćemo popis njegovih emisija, onako kako su svrstani po tematskim oblastima.
GOSPODNJI, BOGORODIČNI I SVETITELJSKI PRAZNICI: Emisija o Bogoslužbenim osobenostima Načala indikta – Crkvene nove godine; O bogoslužbenim osobenostima sveštenog spomena na Čudo svetog arhangela Mihaila u Honi; O bogoslužbenim osobenostima praznika Rođenja Presvete Bogorodice, O bogoslužbenim osobenostima praznika Vozdviženja Časnog i Životvornog Krsta – Krstovdana; O bogoslužbenim osobenostima zaupokojenih službi – Zadušnica; O bogoslužbenim osobenostima praznika Pokrova Presvete Bogorodice; O bogoslužbenim osobenostima praznika Prepodobne majke Paraskeve – Petke; O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetog Petra I, mitropolita i čudotvorca cetinjskog; O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetog Velikomučenika Dimitrija, solunskog mirotočivog; O bogoslužbenim osobenostima praznika Sabora Svetog Arhangela Mihaila; O bogoslužbenim osobenostima praznika Prepodobnog Porfirija Kavsokalivita; O bogoslužbenim osobenostima praznika Vavedenja Presvete Bogorodice; O bogoslužbenim osobenostima praznika Prepodobnog Jovana Damaskina; O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetoga Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca; O bogoslužbenim osobenostima praznika Roždestva Hristovog – Božića; O bogoslužbenim osobenostima praznika Bogojavljenja; O bogoslužbenim osobenostima praznikâ Obrezanja Gospodnjeg i Svetog Vasilija Velikog, arhiepiskopa Kesarije Kapadokijske, O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetoga Save; O bogoslužbenim osobenostima praznika Sveta Tri Jerarha; O bogoslužbenim osobenostima praznika Sretenja Gospodnjeg; O bogoslužbenim osobenostima praznika Blagovesti Presvete Bogorodice; O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetog velikomučenika, pobedonosca i čudotvorca Georgija; O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetog i bogonosnog oca našeg Vasilija, Čudotvorca Ostroškog i Tvrdoškog; O bogoslužbenim osobenostima praznika svete ravnoapostolne braće Kirila i Metodija, učitelja slovenskih; O bogoslužbenim osobenostima praznika svetih ravnoapostolnih careva Konstantina i Jelene; O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetoga velikomučenika cara Lazara i novomučenika kosovskih; O bogoslužbenim osobenostima praznika Rođenja Svetoga Jovana Proroka, Preteče i Krstitelja Gospodnjeg; O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetih apostola Petra i Pavla; O bogoslužbenim osobenostima praznika Svetog slavnog proroka Ilije; O bogoslužbenim osobenostima praznika Preobraženja Gospodnjeg; O bogoslužbenim osobenostima praznika Uspenija Presvete Bogorodice; O bogoslužbenim osobenostima praznika Usekovanja časne glave svetoga Jovana Krstitelja.
POSNI TRIOD: O bogoslužbenim osobenostima Nedelje o Zakheju; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje o mitaru i fariseju; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje o ljubavi Očevoj (o bludnom sinu); O bogoslužbenim osobenostima Mesopusne Nedelje (O strašnom sudu); O bogoslužbenim osobenostima Nedelje siropusne (Nedelje praštanja); O bogoslužbenim osobenostima svete Četrdesetnice – Velikog posta; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje Pravoslavlja; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje prepodobnog Grigorija Palame; O bogoslužbenim osobenostima Krstopoklone nedelje; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje Prepodobnog Jovana Lestvičnik; O bogoslužbenim osobenostima pete sedmice Svete četrdesetnice (prvo i drugo bdenije); O bogoslužbenim osobenostima subote Pravednog Lazara i praznika ulaska Hristovog u Sveti Grad Jerusalim – Cveti.
STRASNA SEDMICA: O bogoslužbenim osobenostima Velikog ponedeljka, Velikog utorka i Velike srede; O bogoslužbenim osobenostima Velikog četvrtka, Velikog petka i Velike subote.
PENTIKOSTAR: O bogoslužbenim osobenostima Praznika nad praznicima – Vaskrsa; O bogoslužbenim osobenostima nedelje Antipashe – Tomine Nedelje; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje svetih žena mironosica; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje raslabljenog; O bogoslužbenim osobenostima praznika Prepolovljenja Pedesetnice; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje žene Samarjanke (svete mučenice Fotine); O bogoslužbenim osobenostima Nedelje sleporođenog; O bogoslužbenim osobenostima praznika Vaznesenja Gospodnjeg – Spasovdana; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje svetih otaca Prvog vaseljenskog sabora; O bogoslužbenim osobenostima praznika Silaska Svetog Duha na
Apostole – Svete Pedesetnice; O bogoslužbenim osobenostima Nedelje svih Svetih i Apostolskom postu.
Na samom kraju ovog našeg slova ne možemo se oteti utisku da ovim emisijama nije potrebna riječ o njima, ali jeste čestitka autoru, na predanosti, marljivosti, nesebičnom trudu, koje je u ovom vremenu instant rešenja i odsustva svake pažnje, zaista rijetko sresti.
Protojerej dr Nikola Marojević,
paroh pri Sabornom hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću
*Objavljeno u “Pravoslavlju“ – novinama Srpske Patrijaršije
(br. 1341; 1. februar 2023, str. 36-37)