Džomić: Položaj Crkve u društvu odličan, pravni poredak države je diskriminiše (VIDEO)
Položaj Crkve u crnogorskom društvu koordinator Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske protojerej-stavrofor Velibor Džomić ocijenio je u razgovoru za Srpsku TV iz Podgorice odličnim, dok njen položaj u pravnom poretku države Crne Gore ocjenjuje drugačije.
„Kada je u pitanju položaj Crkve u društvu, tu mogu da kažem sve najbolje. Tu mogu da govorim o broju krštenja, vjenčanja pravoslavnih hrišćana koji se vraćaju svojoj vjeri poslije višedecenijskog ateizma, o velikom poštovanju koje kao pravoslavni sveštenici na čelu s Mitropolitom Amfilohijem i Vladikom Joanikijem uživamo na svakom koraku u Crnoj Gori. Ljudi, zahvaljujući medijima, imaju predstavu da mi ovdje imamo problem sa narodom. Mi nemamo nikakav problem sa vjernim narodom, čak ni sa onim ljudima koji imaju svoja drugačija uvjerenja. Duhovni život buja u Crnoj Gori i srećan sam zbog toga“, kazao je otac Velibpr u emisiji „Ogledalo“ ove podgoričke televizije.
Položaj, pak, Crkve u pravnom poretku Crne Gore on je ocijenio drugačije.
„Došli smo u jednu apsurdnu situaciju, prvi put u istoriji Crne Gore, da se papirima, pojedinim medijima, djelovanjem određenih grupacija, bezbjednosnih, parapolitičkih, parapolicijskih i ko zna kakvih, vrši stvaranje određene društvene realnosti koja niti je bila, niti može biti“, rekao je on.
Komentarišući zakon o strancima, čijim odredbama je predviđeno da sveštenici SPC iz zemalja regiona moraju polagati tzv. crnogorski jezik, on je kazao da je to samo kamenčić u mozaiku te borbe protiv Crkve.
„Međutim, sve što dođe na Crkvu spolja, to nju samo jača. To je svjedočanstvo Hristove Golgote, to je svjedočanstvo Hristovog Vaskrsenja i pobjede života nad smrću. To je živa realnost koju vjerujući ljudi vide. Oni koji nemaju duhovni vid, to gledaju drugačije i to je njihovo pravo“, rekao je otac Velibor.
Dodao je da mu je žao što se država Crna Gora tako bruka i blamira pred svijetom.
„Očito da je poslata jedna ružna poruka prema nama (Crkvi), a ustvari to je ružna poruka za državu. To je diskriminatorna odredba. Na taj način oni pokazuju da, uprkos svoj njihovoj priči o ljudskim pravima, nijesu u mentalnom smislu makli dalje od Bioča, a kamo li da su stigli do Brisela“, objasnio je protojerej-stavrofor Velibor Džomić.
Rajo Vojinović
Cijeli intervju možete pogledati ovdje:
Jednostavno: NAROD VISOKO POŠTUJE CRKVU; ODNAROĐENA NATO/KVISLINŠKA VLAST JE PROGONI!
Ne pominje se narod, Perivoje, već „crnogorsko društvo“!
Drustvo je narod. Kvislingski rezim je drzava.
Ali kvislinška vlast ustrojava i usmjerava sve institucije i mehanizme u društvu,pa je i društvo zaraženo kvislinškom boleštinom u svojim javnim dimenzijama, sadržajima i opredjeljenjima.
Nije mudro tako lukaviti i sofistički se poigravati riječima, za koje se hristomrsci mogu uhvatiti i još nas jače mlatiti njima po glavi u pogodnoj prilici. Samo se iz montenegrinske vizure može govoriti o ”odličnom” položaju Srpske Pravoslavne Crkve u antisrpski nastrojenom i progresivno zombiranom montenegrinskom društvu, u kome se njenom vjernom narodu onemogućuju pristup mnogim zaposlenjima i istinska narodna prosvjeta, gdje se nemilosrdno krivotvori srpska crkveno-narodna istorija, svim silama osujećuje njegovanje srpskog narodnosnog identiteta i srpsko kulturno stvaralaštvo, gdje se upotreba srpske narodne zastave kažnjava, pa se čak i srpski jezik i ćirilica progone iz javnog života i škola.
Ili to više ni Srpskoj Crkvi nije stalo do njegovanja srpskog pravoslavnog identiteta, zasnovanog na svetosavlju kao pravoj jevanđeljskoj vjeri Hristovoj, proživljavanoj srpskim narodnim bićem, i svetosavske kulture njegovane na njegovom krštenom pradjedovskom jeziku?! Kao da je nekima u SPC, i ovdje i u Beogradu, baš stalo da samoporicanjem odgovore na svojevremeo upozorenje monsinjora beogradskog Hočevara da sa sv. Savom i njegovim nasljeđem Srbi ne mogu u rimokatoličko-protestantsku, razumije se sasvim sekularizovanu i gotovo obezboženu Evropu…
Slažem se. Kako je to “ u crnogorskom društvu odličan položaj“ Crkve?!
Vrlo jednostavno. Crkva uziva veliki ugled u narod. To sto tkz “drzava” cini nema nikakve veze sa drustvom (narodu).
Šta znači ovo? Evo zbog ovakvih stvari sam apostrofirao da su se otuđili od nekih Svetih pojmova narodnosti, ako u Državu srpsku i ne treba da se paštaju. Ali vidimo dotaknu se crnogorske tobož kritično, da bi rekli da im je položaj u društvu odličan?! Sociolozi ili Sveštenici Srpske Pravoslavne Crkve? Narod neka se zapita. Toliko se mudrovalo da nas je bukvalno svaka muka dopanula, lično zbog ovakvih stvari nisam moga zadnji put kada sam bio u Crnoj Gori, a htio sam i imao želju posjetiti i darivati Manastir Ostrog. Mada čujem ionako basnoslovne riznice koja me ponajmanje interesuje osim kao resurs valjda za evo neću reći zajedničku stvar, ali neka mi neko objasni koje opšte dobro? Koji su ciljevi? Da bude dobro u društvu-a loše u državu? Što to znači? Tobož da je narod uz Crkvu i da se još u narodu njena uloga cijeni, ali eto jada, ne od države. Pa daljim zaključivanjem ima li se šta sprovesti ili se planira tako kukarati besciljno uz pilatovsko pranje ruku sa sve citiranjem Biblije ako bi to tako bilo, ja se još uvjek nadam da nije nego da postoji neka mudra promišljenost poteza? Ko ima uši da čuje, neka čuje. Upravo. Može Crkva biti svevremenska Institucija koliko hoće, ali to je logika pod kojom bi još bili pod Turcima.