Пруга Београд-Бар на Гардиановој листи „спектакуларних путовања“
1 min readНа данашњи дан, 28. новембра 1975. постављени су посљедњи метри пруге Београд – Бар. Више од сто година она је била у стратешком, економском и градитељском програму Србије и Црне Горе, али је градња почела 1952, а радови су интензивирани тек 1968. Више од 27 одсто пруге пролази кроз тунеле и иде преко вијадуката и мостова. Пруга која има 254 тунела и 234 моста већим дијелом /301 километар/ пролази кроз Србију, а 175 километара кроз Црну Гору.
Британски магазин Гардиан прије 10 година, уврстио је пругу Београд-Бар у листу „најспектакуларнијих путовања за које вјероватно никад нијесте чули“.
Гуардиан је направио листу 10 реалација које се прелазе старомодним возовима, а које нијесу толико познате. Ту су се нашле пруге из Еквадора, Канаде, Аустралије, Француске, Мадагаскара, Јапана, Бразила, Шри Ланке, Аустрије, али и свима нама позната пруга између Београда и Бара.
Како наводи британски лист, пруга Београд-Бар је дуга 476 километара, а наводе да путнике на том путу чека пролазак кроз око 250 тунела и преко 400 мостова. Посебно су навели спектакуларан поглед са вијадукта Мала Ријека према Колашину, високог 200 метара и дугог пола километра.
Разумљиво је зашто странци виде егзотику у овој дестинацији, али питање је да ли исто тако мисле и људи са наших простора који су се више пута „клацкали“ сатима по овој прузи.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: