IN4S

IN4S portal

Prva generacija istoričara i geografa

1 min read

Ilustracija

Glosa: Odeljenje sjajnih „društvenjaka” biće dobra priprema za studije na Filozofskom, Pravnom, Filološkom fakultetu, Fakultetu političkih nauka… Ako su „gde” i „kada” omiljena pitanja malog maturanta, a proučavanje naše planete i prošlosti ono čime dete obožava da se bavi, možda bi trebalo razmisliti o upisivanju specijalizovanog odeljenja za istoriju i geografiju. Smer koji nije postojao ranije, od ove godine imaće „premijeru” u dve škole – Petoj beogradskoj i Devetoj beogradskoj gimnaziji „Mihailo Petrović Alas”.

Prošle godine upisali smo prvo odeljenje nadarenih učenika, i to za biologiju i hemiju, što je nova stranica u dugoj istoriji naše škole. Utisci su više nego dobri, učenici izvanredni, i to nas je ohrabrilo da formiramo i jedno sjajno „društvenjačko” odeljenje. Ovo je prvi put da se u gimnazije uvodi jedan ovakav smer i srećni smo što se naša škola nalazi u grupi onih koje će otvoriti vrata za ovo odeljenje – zadovoljna je Borka Popović, direktorka Pete beogradske gimnazije, dok njena koleginica Tatjana Šuković podseća da se i njena Deveta beogradska prošle godine uhvatila u kolo reforme srednjoškolskog obrazovanja i ponudila đacima IT odeljenje.

Nemamo tačan datum održavanja prijemnog ispita, ali on će se verovatno organizovati posle završnog ispita, a pre opredeljivanja đaka, odnosno popunjavanja liste želja – objašnjava Šuković, dok Popović dodaje da će se polagati testovi iz geografije i istorije. Učenik će, precizira ona, birati da li polaže jedan ili oba testa, a ukoliko znanje okuša na oba, bodovaće se onaj koji je bolje urađen.

Verujemo da će se prijemni ispit raditi u manjim grupama da se kandidati i nastavnici ne bi izložili zdravstvenom riziku, uz poštovanje svih preporuka Ministarstva zdravlja i epidemiologa – izričita je direktorka Pete beogradske gimnazije. Ona dodaje da ova škola upisuje jedno odeljenje sa 20 učenika nadarenih za istoriju i geografiju, a biće to, kaže, đaci ovenčani republičkim nagradama iz ova dva predmeta. Još ne zna sa sigurnošću, ali pretpostavlja da će se zbog obnove njene škole prijemni raditi u Devetoj beogradskoj gimnaziji.

U prvom razredu, nastavni plan i program neće se previše razlikovati od programa za prvi razred gimnazije društveno-jezičkog smera, osim što je predviđen nešto veći broj časova istorije i geografije i obogaćena nastava. Vremenom, akcenat na ovim predmetima će logično biti veći. Kao što nam je praksa sa biološko-hemijskim odeljenjem, deo časova učenici će imati i van škole, u slučaju istorijsko-geografskog odeljenja – u muzejima, galerijama, institutima… Imaće i gostujuće predavače. Izložićemo ih svim dostupnim obrazovnim sadržajima i resursima da bi njihovo obrazovanje bilo što kompletnije i da bismo išli u korak sa širokom lepezom interesovanja ove sjajne dece. Uspostavićemo čvršću saradnju sa fakultetima, na isti način na koji veoma uspešno sarađujemo sa Biološkim i Hemijskim fakultetom – najavljuje Popović.

Direktorka devete beogradske gimnazije precizira da će đaci učiti uobičajene gimnazijske predmete poput srpskog, latinskog, likovnog i muzičkog, a da će fond časova za istoriju i geografiju biti veći.

Od prvog razreda imaće po četiri časa istorije i pet časova geografije. Kasnije će dobiti osnove geopolitike, a izborni predmet za prvi i drugi razred biće im jezik, mediji i kultura – dodaje Šuković napominjući da je smer idealan za učenike koje zanimaju humanitarne nauke i koji će upisivati društvene fakultete.

Saglasna je i Popović.

Ovo odeljenje biće sjajna priprema za studije na Filozofskom, Pravnom, Filološkom fakultetu, Fakultetu političkih nauka…. Neki od ovih učenika biće izvrsni advokati, istoričari, sudije, profesori univerziteta iz grupe društveno-humanističkih nauka… Naći će se među njima i budući novinari jer srpski jezik i književnost, pored istorije i geografije, predstavlja predmet od fundamentalnog značaja. Ne zaboravimo ni predmete kao što su strani jezici, filozofija… Verujemo da je gimnazijskom obrazovanju u Srbiji zaista potrebno odeljenje izuzetnih „društvenjaka” – ističe direktorka Pete beogradske gimnazije.

U Devetoj beogradskoj najavljuju da će nove đake ovog smera dočekati i savremeni kabineti, ali modernizacija očekuje i celu školu jer je njena obnova u planu od jeseni.

Peta beogradska gimnazija se renovira i projektom je predviđeno formiranje savremenog kabineta za istoriju. Kabinet za geografiju već postoji. Budući da smo krajem 2019. kabinete za hemiju i biologiju već opremili savremenom opremom, zahvaljujući donaciji Ministarstva prosvete od šest miliona dinara, planiramo da na odgovarajući način opremimo i kabinete za istoriju i geografiju da bismo omogućili savremenu nastavu ne samo nadarenih, već i svih ostalih učenika koji će ove kabinete koristiti – ističe direktorka Popović i dodaje da su dobili čvrsta uverenja da će škola od prvog septembra biti na svojoj staroj adresi u Ilije Garašanina 24 kada će, nada se, proslaviti i 115 godina postojanja.

Politika

Pročitajte JOŠ:

Od danas više polazaka BG voza

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Prva generacija istoričara i geografa

  1. Šta to sve vredi ako nastave da se bave falsifikovanom, vatikanskom, Porfirogenetovom, komunističkom istorijom?

  2. Ah,….. jos generacija zatucanih d**ila koja ce pricati, pisati da su siptari Iliri i da su sde Srbi doelili u 7 veku.
    I da je prva civ. bila u Mesopataniji a ne na Dunavu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net