ИН4С

ИН4С портал

Реакције на хапшење Асанжа: Жртва моћних, укључујући и ЦИА

1 min read
„Слике еквадорског амбасадора који је позвао британску тајну полицију да извуче Асанжа, хтио он то или не, које су заслужиле награду за новинарство ући ће у историјске књиге
reakcije

Хапшење Асанжа, фото: скриншот

„Слике еквадорског амбасадора који је позвао британску тајну полицију да извуче Асанжа, хтио он то или не, које су заслужиле награду за новинарство ући ће у историјске књиге. Асанжови критичари можда ликују, али ово је мрачни тренутак у историји слободе медија“, написао је Сноуден на свом твитер профилу.

Асанж је 2012. године нашао уточиште у амбасади Еквадора у Лондону, након што је британски суд наложио да буде испоручен Шведској, где је био оптужен за сексуални напад. Та оптужница је у међувремену одбачена, али он и даље страхује да би, ако напусти амбасаду, могао бити ухапшен и евентуално испоручен Сједињеним Америчким Државама, где је тражен због објављивања тајних дипломатских депеша.

Кремљ: Надамо се да ће Асанжова права бити поштована

Кремљ се нада да ће се права оснивача портала „Викиликс“ Џулијана Асанжа, који је ухапшен у четвртак у Лондону, поштовати, изјавио је портпарол руског предсједника Дмитриј Песков.

„Он је ухапшен у Лондону, тако да сада не могу ништа да кажем. Свакако се надамо да ће се сва његова права поштовати“, одговорио је Песков на питање да ли је могуће да Русија дâ Асанжу азил.

Лондонска полиција је по налогу, који је издао Вестминстерски магистратски суд 29. јуна 2012. године због тога што се није појавио на суду, у амбасади Еквадора ухапсила оснивача сајта „Викиликс“ Џулијана Асанжа.

Асанж је 2012. године нашао уточиште у амбасади Еквадора у Лондону, након што је британски суд наложио да буде испоручен Шведској, гдје је био оптужен за сексуални напад. Та оптужница је у међувремену одбачена, али он и даље страхује да би, ако напусти амбасаду, могао бити ухапшен и евентуално испоручен Сједињеним Америчким Државама, гдје је тражен због објављивања тајних дипломатских депеша.

Асанжова мајка: Ово је вјероватни редослед корака који ће направити Британија

Мајка оснивача веб сајта Викиликс Џулијана Асанжа изјавио је данас, позивајући се на адвоката свог сина, да ће се он вјероватно појавити пред судом у Великој Британији у року од 24 сата, додајући да ће Велика Британија вјероватно тражити максималну казну од 12 мјесеци затвора.

https://twitter.com/AssangeMrs/status/1116282896145190914

„Управо сам разговарала са једним од Џулијанових адвоката. Он ће се вјероватно појавити пред судијом у Великој Британији у року од 24 сата. Велика Британија ће вјероватно тражити максималну казну затвора у трајању од 12 мјесеци на вишем суду. Наш фокус је, наравно, да спријечимо екстрадицију Сједињеним Државама!“  написала је на твитеру Кристин Асанж, мајка оснивача Викиликса.

Раније данас, британска полиција ухапсила је Џулијана Асанжа у еквадорској амбасади у Лондону у којој је добио политички азил и боравио неколико година у страху од екстрадиције. Предсједник Еквадора Лењин Морено потврдио је у четвртак да је земља повукла Асанжу статус азила због његових кршења међународних конвенција

Главна уредница РТ о хапшењу Асанжа: Побиједило је свјетско лицемерје

Главна уредница агенције „Русија севодња“ и телевизије РТ Маргарита Симоњан прокоментарисала је хапшење оснивача „Викиликса“ Џулијана Асанжа, рекавши да је побиједило свјетско лицемерје.

Асанж је на телевизији РТ водио ауторску емисију. Симоњанова је рекла да се упознала са Асанжом прије осам година, док је он „живио у кући свог пријатеља у селу код Лондона, са наногицом“.

​„Асанж није пристајао да прича ни о чему осим о времену у било којој просторији у којој постоје зидови. Тада ми се чинило да претјерује. Многима се тада тако чинило. Али он је инсистирао и ми смо, оставивши своје телефоне код куће, шетали кроз шуму — тако уредну, да се чинило да би прислушкивачи могли бити и тамо“, написала је Симоњанова на свом налогу на Твитеру.

Она је истакла да је Асанж говорио „како функционише свијет — прецизније, како функционише свјетско лицемерје“.

„Много прије него што смо почели да нешто сумњамо, објаснио је да ’Гугл‘ и други ’твитери‘ на овом свијету постоје да би а) све пратили, б) да управљају расположењем масе. Да је велики брат из најстрашнијих дистопија већ дошао, да је сваки дан поред нас, у нашем џепу, а ми се радујемо јер нам је живот учинио тако згодним и занимљивим“, додала је она.

Симоњанова је саопштила да су се договорили да Асанж води ауторску емисију на РТ-у и он је успио да уради неколико сјајних епизода. Према њеним ријечима, РТ ће их у четвртак репризирати.

„Схвативши да ће се наћи свјетско лицемерје зашто да га ухвате или га чак убију, Асанж је нашао уточиште у еквадорској амбасади. Требало је, наравно, у нашој. Сада би живио као Сноуден — ишао би у Сочи, слободно разговарао с ким жели. Али он се није консултовао. А било је немогуће да га извучемо из еквадорске амбасаде — они би га одмах узели. Као што су то учинили данас“, додала је она.

Симоњанова је истакла да је Асанж провео скоро седам година у амбасади Еквадора: без сунца, шетњи и нормалне комуникације, а у последње вријеме и без интернета и посјетилаца.

Главна уредница је рекла да га је питала зашто је жртвовао свој живот, а он је одговорио да мрзи лажи и мрзи када га лажу.

„Шта га сада чека? Деценије у затворима? Смртна казна у једној од држава свјетског светионика демократије? Био је спреман на све. Данас је свјетско лицемерје побиједило“, закључила је она.

Лондонска полиција је по налогу, који је издао Вестминстерски магистратски суд 29. јуна 2012. године због тога што се није појавио на суду, у амбасади Еквадора ухапсила оснивача сајта „Викиликс“ Џулијана Асанжа.

Асанж је 2012. године нашао уточиште у амбасади Еквадора у Лондону, након што је британски суд наложио да буде испоручен Шведској, где је био оптужен за сексуални напад. Та оптужница је у међувремену одбачена, али он и даље страхује да би, ако напусти амбасаду, могао бити ухапшен и евентуално испоручен Сједињеним Америчким Државама, где је тражен због објављивања тајних дипломатских депеша.

Викиликс: Асанж жртва моћних, укључујући и ЦИА

Међународна непрофитна организација Викиликс, чији је оснивач Џулијан Асанж данас ухапшен у Лондону, оптужила је „моћне актере“, укључујући америчку Централну обавештајну агенцију (ЦИА), за „софистициране напоре“ да се Асанж дехуманизује, делегитимише и одведе у затвор, преноси Спутњик.

Викликс је на свом налогу на Твитеру објавио фотографију Асанжа, уз коју је написао да је „овај човјек син, отац и брат“, да је он освојио десетине новинарских награда и да је био номинован за Нобелову награду за мир сваке године од 2010.

​„Моћни актери, укључујући ЦИА, ангажовани су у софистицираним напорима да се он дехуманизује, делегитимизује и затвори“, навео је Викиликс уз хештег „Заштити Асанжа“.

Асанж (47) је ухапшен данас у амбасади Еквадора у Лондону, пошто му је влада те земље укинула азил, подсећа Танјуг.

У еквадорској амбасади Асанж се налазио од 2012. године, како би избјегао изручење Шведској која га је теретила за сексуално злостављање.

Асанж је негирао оптужбе и одбијао изручење, страхујући да ће га Шведска предати властима САД које га оптужују за објелодањивање повјерљивих војних и дипломатских докумената.

Руска амбасада није добила захтев за азил од Асанжа

Амбасада Русије није добила захтев за азил од оснивача „Викиликса“ Џулијана Асанжа, изјавио је портпарол амбасаде за Спутњик.

„Амбасада Русије у Великој Британији није примила захтев за азил од Џулијана Асанжа“, рекао је саговорник агенције.

Захарова: Рука „демократије“ дави слободу

Портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова коментарисала је хапшење Џулијана Асанжа, оснивача портала „Викиликс“, у амбасади Еквадора у Лондону.

Рука ’демократије‘ стеже грло слободе“, написала је Захарова на свом Фејсбук налогу, преноси Спутњик.

Раније је лондонска полиција саопштила да је Асанж ухапшен у амбасади Еквадора и да се налази у полицијској станици.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Реакције на хапшење Асанжа: Жртва моћних, укључујући и ЦИА

  1. Сви слободољубији људи планете треба јавно да траже слободу за Џулијана Асанжа!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy