Prvi put u lobanju ugrađen aparat za epilepsiju
1 min readOran Noulson (13) ima ima Lenoks-Gastautov sindrom, oblik epilepsije otporan na standardno lečenje, a neurostimulator koji mu je hiruški ugrađen umanjio je dnevne napade za 80 odsto, prenosi Bi-Bi-Si.
Dečak je razvio epilepsiju kada je imao tri godine, a od tada su mu dijagnostifikovani autizam i hiperkinetički poremećaj (ADHD).
Njegova majka, Džastin, rekla je da su Oranovi napadi bili veoma učestali, kao i da ih je neretko imao više od stotinu epizoda dnevno, koji su uključivali padanje na tlo, gubitak mogućnosti disanja i reanimaciju.
Oran je uključen u projekt CADET, odnosno niz ispitivanja koja procenjuju sigurnost i učinkovitost duboke stimulacije mozga za tešku epilepsiju.
Ovaj projekat razvili su bolnica Great Ormond Strit, Universiti Koledž London, bolnica King’s Koledž i Univerzitet u Oxfordu.
Napade epilepsije pokreće neoubočajena električna aktivnost u mozgu, a svrha ovog uređaja je da zaustavi ili prekine abnormalne moždane signale.
Operacija, koja je trajala oko osam sati, obavljena je u oktobru 2023.
Porodica dečaka navodi da su svesni da ovo nije lek za epilepsiju, ali se nadaju da će poboljšati Oranov kvalitet života, piše Bi-Bi-Si.